DÜNYA HABERLERİ

Avrupa Komisyonu: Sassoli’nin anısına bayraklar yarıya indirildi
Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli’nin ölüm haberi üzerine yaptığı açıklamada Sassolinin anısına AB bayraklarının yarıya indirildiğini duyurdu. Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dahil olmak üzere birçok politika..
Rusya, vatandaşlarını Kazakistan’dan tahliye etmeye devam ediyor
Rusya Savunma Bakanlığı, 1719 Rus vatandaşının daha Kazakistan’dan tahliye edildiğini duyurdu. Daha önce 1461 kişi tahliye edilmişti.
ABD-Rusya heyetlerinden Ukrayna görüşmesi: İlerleme kaydedilemedi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Rus mevkidaşı Sergey Ryabkov arasında Cenevre’de düzenlenen toplantıda Ukrayna konusunda ilerleme kaydedilemedi.
Tokayev: Protestoların maddi zararı yaklaşık 3 milyar dolar
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile video konferans görüşmesi yaptı. Tokayev, burada yaptığı konuşmada, protestolar nedeniyle oluşan maddi hasarın 2 ila 3 milyar dolar arasında olduğunu belirtti...
AP Başkanı Sassoli hayatını kaybetti
İtalya’da bir süredir hastanede tedavi gören Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli hayatını kaybetti.
TV+ abonelerine, yılbaşı gününden 3 Ocak’a kadar tüm içerikler ücretsiz
Dijital televizyon platformu TV+, abonelerine yılbaşı kampanyası düzenlediğini açıkladı. Kampanyayla 31 Aralık Cuma sabahından başlayarak üç gün üç gece boyunca platformdaki tüm içeriklere ücretsiz erişebilecek. Tüm içeriklerin 3 Ocak sabahına kadar tüm a..
Araştırma: Soğuk algınlığı geçirmek Covid'e karşı koruma sağlayabilir
İngiltere’de Imperial College London araştırmacıları tarafından yürütülen küçük çaplı yeni bir çalışmada, soğuk algınlığı koronavirüsleri nedeniyle daha yüksek T hücresi seviyelerine sahip kişilerin, SARS-CoV-2 (Covid-19) ile enfekte olma olasılığının dah..
E-ticaret ve e-ihracatta ‘alan adı’ fırsatçılarına dikkat
Firmaların marka tesciliyle birlikte com ve com.tr başvurularını yapması gerektiğini dile getiren Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, “Aksi halde kötü niyetli kişiler durumu fırsatçılığa çevirebilir. Markaların kendisini bu anlamda koruması önemli” ..
Stoltenberg: Barışçıl bir yol arıyoruz ama Rusya’ya açık mesaj vermemiz gerekiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Ukrayna Komisyonu Toplantısı öncesi Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishyna ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Stoltenberg, “Barışçı..
Yeni yılın dijital reklam trendleri açıklandı
2021 yılında 50 ülkede influencer marketing, pazar yeri yönetimi, dijital strateji ve performans alanları başta olmak üzere dijital fabrika mantığıyla şirketlerin her türlü ihtiyacına çözüm üreten Digital Exchange, 2022’de dünyanın kullanacağı dijital rek..
Avustralya’da mahkeme Djokovic’in sınır dışı edilmesi kararını bozdu
Avustralya Federal Gezici ve Aile Mahkemesi, ünlü tenisçi Novak Djokovic’in sınır dışı edilmesi kararının ‘mantıklı gerekçelere dayanmadığına’ hükmederek iptaline karar verdi.
Almatı Havalimanı’na Rus birliklerinin gelişi devam ediyor  
Rusya Savunma Bakanlığı, Almatı Havalimanı’na KGAÖ barış gücü kapsamında gelen Rus birliklerinin görüntülerini paylaştı. Bakanlık, Rus ordusunun ülkeye gelişinin devam ettiğini belirtti.
Türkiye'nin otomobili için geri sayım başladı
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, “İlk elektrikli SUV aracımız 2022 sonunda üretim bandından indirilecek. 2023’ün ilk çeyreğinde akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız” dedi. Bu arada, çalışmaların devam ettiği TOGG..
Djokovic, Kovid olduğunu söylediğinin ertesi günü maskesiz etkinliğe katıldı
Avustralya’da mahkeme kararını bekleyen Novak Djokovic’in, ‘aşı muafiyetine’ konu olan 16 Aralık’taki Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ertesi günü, bir etkinliğe maskesiz katıldığını gösteren fotoğrafları ortaya çıktı.   ..
Kazakistan’da kontrol noktaları ve bazı tesisler KGAÖ güçlerinin kontrolünde
Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev başkanlığında Ulusal Güvenlik Komitesi toplantısı yapıldı. Toplantıda, ülkede kontrol noktalarının ve stratejik öneme sahip tesislerin büyük çoğunluğu Rus ordusundan ol..
Kuzey Kutbu’nda, 2021 yılında son dokuz yılın toplamının iki katı yıldırım tespit edildi
Finlandiya merkezli hava, çevre ve endüstriyel ölçümler yapan Vaisala kuruluşu, 2021 yıldırım raporunu açıkladı. Yıldırımların fazlalığını iklim değişikliğinin bir göstergesi olduğu belirtilen raporda, Kuzey Kutbu’na son dokuz yılda isabet eden toplam yıl..
9 Rus askeri nakliye uçağı, asker ve teçhizatla Almatı Havalimanı’na indi
Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamayla 9 Rus askeri nakliye uçağının askerler ve hava kuvvetleriyle birlikte Almatı Havalimanı’na indiğini duyurdu.
Birleşmiş Milletler: Geçen yıl 55 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü
Birleşmiş Milletler dün yaptığı açıklamayla, 2021 yılında 55 gazetecinin ve medya çalışanının öldürüldüğünü duyurdu. BM ayrıca 2006’dan itibaren 10 gazeteci cinayetinden 9’nun hala çözülemediğini belirtti.
Rusya, 25 vatandaşını Kazakistan’dan tahliye etti
Kazakistan’a KGAÖ barış güçleri kapsamında Rus birliklerini nakliye eden Rusya Savunma Bakanlığı, Almatı’da kayak merkezinde tatilde oldukları belirtilen 25 Rus vatandaşını askeri nakliye uçağıyla Moskova’ya getirdiklerini açıkladı. Kremlin, Rusya Devlet ..
Tokayev: Yerli ve yabancı, silahlı ve eğitimli haydutlarla uğraşmak zorunda kaldık
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün halka seslenerek ‘güvenlik güçlerine uyarı yapmadan ateş açma emri verdiğini’ söyledi. Olayların yoğun yaşandığı bölgelerde durumun istikrar kazandığını belirten Tokayev, yerli ve yabancı silahlı ve eği..
Londra'da 200 askeri personel NHS hastanelerini destekleyecek
İngiltere Savunma Bakanlığı, ülkenin başkenti Londra’da Kovid-19un yol açtığı personel sıkıntısı nedeniyle Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) hastanelerini desteklemek için 40 savunma sağlık görevlisi ve 160 da genel görevli olmak üzere 200 Silahlı Kuvvetler per..
“Rusya’nın müdahalesiyle Kazakistan’da halk, güç kullanılarak bastırılacak”
Kazakistan’da yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Bahadır Kaynak, “Kazakistan krizi, beklenmeyen bir anda patlak verdi. Görülen o ki, Rusya’nın da dahil olmasıyla halk, güç kullanılarak bastırılacak” diye ..
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, bir dizi acil talimat verdi
Kazakistan’da LPG fiyatlarına yapılan zamları takiben ülkenin Mangistau eyaletinde ve Almatı kentinde başlayan protestolardan sonra yaşanan olayların devam etmesi üzerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün bir dizi talimat verdi. Cumhurb..
BM: 2021’de cinsiyet eşitliği için kadınların öncülük ettiği önemli olaylar
Birleşmiş Milletler’e bağlı BM Kadın organizasyonu, 2021 yılı cinsiyet eşitliği adına dünya genelindeki önemli kilometre taşlarını derledi. BM Kadın, salgına karşı devam eden mücadelede ön saflarda yer alan kadınlardan, en yüksek siyasi makamlardaki kadın..
NeoChallenge Robotik Yarışması ödülleri sahiplerini buldu
Nişantaşı Üniversitesi Ar-Ge kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen NeoChallenge Robotik Yarışması NeoTech Campus’te gerçekleştirildi. Robotik alanına ilgi duyan birçok öğrenci yarışmaya katılarak bilgi ve yeteneklerini sergileme fırsatı buldu. Dörder k..
ABD Kongre Baskını’nın yıl dönümü: O gün neler yaşandı?
ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan seçimlerden sonra 6 Ocak 2021’de ABD Kongresinin seçim sonuçlarını tasdik etmek için toplanması bekleniyordu. Ancak seçimlere ‘hile’ karıştırıldığını iddia eden dönemin ABD Başkanı Donald Trump ise kongre toplantısı öncesi B..
Dergilik’te yıl boyunca 68 milyondan fazla yayın ve makale okundu
Kapsamlı dijital yayıncılık platformu Dergilik, yıl sonu verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, 2021 yılı boyunca 68 milyondan fazla yayın ve makale okundu, 23 milyondan fazla podcast yayını dinlendi.
Danışmanlardan ‘Kanada’ya göçmenlik’ uyarısı
Nüfusu hızla yaşlanan Kanada’nın artan işgücü ihtiyacı için önümüzdeki iki yılda 800 bini aşkın göçmene kapılarını açmayı planladığını açıklamasının ardından göçmenlik danışmanları, başvuru sürecinde yaşanabilecek maddi ve manevi kayıpları önlemek için uy..
Avrupa’da Omicron dalgası: Günde 900 binden fazla
Avrupa’da Omicron dalgası sürüyor: Bir günde 900 binden fazla vaka
Birleşmiş Milletler: 2022 oldu ve henüz hiçbir ülke cinsiyet eşitliğine ulaşamadı
Birleşmiş Milletler’e bağlı BM Kadın kuruluşu tarafından yapılan açıklamada henüz hiçbir ülkenin cinsiyet eşitliğine ulaşamadığını belirtti.
Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Covid-19’a yakalandı
Polonya Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Başkanı Pawel Szrot, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Covid-19’a yakalandığını duyurdu.
Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı, Türk mevkidaşıyla bir araya geldi
Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı General Kirill Budanov, Türkiyeye resmi ziyarette bulunarak Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Rafet Dalkıran’ı ziyaret etti. Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada iki mevkidaş..
BM Genel Sekreteri 5 nükleer gücün ortak açıklamasını ‘memnuniyetle’ karşıladı
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yapılan açıklamada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, hafta başında 5 nükleer güç tarafından nükleer savaşın önlenmesi ve silahlanma yarışından kaçınılmasına ilişkin yayınl..
DSÖ: Salgın, güçlendirici aşılarla değil yüzde 70 aşılamayla biter
Dünya Sağlık Örgütü dün yaptığı açıklamada bazı ülkelerin yoğun bir şekilde ‘güçlendirici’ aşı yapmasını vurgulayarak bu durumun, ülkelerin salgından çıkış yollarını ‘güçlendirmediğini’ belirtti. Kovid-19 salgınından çıkış yolunun, tüm ülkelerin yüzde 70 ..
ABD, Haiti Devlet Başkanı suikastında bir Kolombiyalıyı göz altına aldı
Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin 7 Temmuz’da suikast sonucu yaşamını yitirmesinden sonra ABD Adalet Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, ihbar üzerine suikastla alakalı Kolombiyalı eski bir subayı gözaltına aldığını duyurdu.
Orta Avrupa’da Omicron dalgası: Bir günde 800 binden fazla vaka
Orta Avrupa’da vaka sayıları artış göstermeye devam ediyor. Özellikle Fransa ve İngiltere de günlük vaka sayıları 200 bini geçti. Bölgedeki 5 ülkede toplam can kaybı ise 1100’ün üzerine çıktı.
Bir gazetecinin ortaya çıkardığı sahtekarlık: Theranos 
2003 yılında bir damla kanla 200’den fazla hastalığı teşhis eden cihaz geliştirdiğini iddia ederek toplamda yaklaşık 900 milyon dolarlık yatırım alan ve tarihin en büyük sahtekarlıklarından birine imza atan Elizabeth Holmes, yargılandığı 11 suçun 4’ünden ..
NATO Dışişleri Bakanları, 7 Ocak’ta Ukrayna Krizi’ni görüşmek üzere toplanıyor
NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, NATO Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü sanal bir toplantı yapacağı duyuruldu. Toplantı konusunun Rusyanın, Ukrayna ve çevresine askeri yığınak yapması ve daha geniş Avrupa güvenlik sorunları olduğu ifade edildi...
Saraybosna, doğal güzellikleri ve yenilenen kayak pistleri ile kış turizmine hazır
Bosna Hersekin başkenti Saraybosna, kış sezonunu açtı. Şehrin 1984 Kış Olimpiyat Oyunlarına da ev sahipliği yapan Bjelaşnica ve Igman Dağ’nın kayak merkezleri turistleri bekliyor.
Araştırma: Her insan ayda 32 gigabyte’lık veri transfer ediyor
Son yıllarda veri ile ilgili büyük bir devrim yaşandığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Onur Demir, bu nedenle son yıllarda hem veri bilimi hem de veri güvenliği ile ilgili uzman ihtiyacının arttığını, gelecekte de bu iki alanının önemini koruyacağını belirtti...
Araştırma: Fransa’da 46 mutasyona sahip Covid-19 varyantı tespit edildi
Fransa’da Medrxiv’de yayınlanan ve henüz hakem onayı almamış makalede Covid-19’un 46 mutasyona sahip varyantının ortaya çıktığı ifade edildi.
Avrupa Komisyonu: Sassoli’nin anısına bayraklar yarıya indirildi
Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli’nin ölüm h..
Rusya, vatandaşlarını Kazakistan’dan tahliye etmeye devam ediyor
Rusya Savunma Bakanlığı, 1719 Rus vatandaşının daha Kazakistan’dan tahliye ..
ABD-Rusya heyetlerinden Ukrayna görüşmesi: İlerleme kaydedilemedi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Rus mevkidaşı Sergey Ryabko..
Tokayev: Protestoların maddi zararı yaklaşık 3 milyar dolar
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Avrupa Konseyi Başkanı Charl..
AP Başkanı Sassoli hayatını kaybetti
İtalya’da bir süredir hastanede tedavi gören Avrupa Parlamentosu (AP) Başka..
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI