Bugun...Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya, Kuveyt ve Katar'ı ziyaret edecek

Tarih: 13-11-2017 00:14:59 + -


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya gerçekleştireceği ziyarete ilişkin, "Ziyaret çerçevesinde iki ülke liderleri arasında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkiler ile başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir." değerlendirmesini yaptı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya, Kuveyt ve Katar'ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk olarak, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir  Putin'in davetine icabetle yarın Soçi'yi ziyaret edeceğini aktaran Kalın,  "Ziyaret çerçevesinde iki ülke liderleri arasında yapılacak görüşmelerde, ikili  ilişkiler ile başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler  hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.
 
Kalın, Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini  gerçekleştirmeye yönelik çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti vesilesiyle geriye kalan son bazı  ticari kısıtlamaların da tamamen kaldırılması ve vize muafiyet rejiminin yeniden  tesis edilmesi yönündeki beklentilerin tekrar vurgulanacağını kaydeden Kalın,  görüşmelerde enerji alanındaki  yakın işbirliğinin de ele alınacağını kaydetti.
Erdoğan'ın Rusya'nın ardından Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Cabir El  Ahmed El Sabah'ın davetine icabetle Kuveyt'i ziyaret edeceğini hatırlatan Kalın,  "Gerçekleştirilecek görüşmelerde ikili ticaretin çeşitlendirilerek artırılması,  müteahhitlik alanında işbirliğimizin güçlendirilmesi, Kuveyt vatandaşlarının  yatırım, yerleşme ve turizm amaçlı ülkemize yönelik ilgilerinin daha da  artırılması imkanları ele alınacaktır.  Askeri ve savunma sanayii, eğitim ve  kültür, konsolosluk ve diğer alanlardaki işbirliği imkanlarının da ele alınması  ve çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalanması da öngörülmektedir."  değerlendirmesinde bulundu.
Kuveyt'teki temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Üçüncü toplantısı için Katar'a seyahat  edeceğini aktaran Kalın, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Komitenin çalışmaları kapsamında ilgili kurumlarımız arasında  müzakeresi tamamlanan anlaşmaların da imzalanması öngörülmektedir.
Kuveyt ve Katar'a gerçekleştirilecek ziyaretlerde, ikili  ilişkilerimizin tüm veçhelerini ele almanın yanı sıra başta Suriye, Irak ve  Körfez bölgesinde yaşanan gelişmeler olmak üzere, bölgesel konularda da görüş  alışverişinde bulunulacaktır. Bu kapsamda, Körfez İşbirliği Konseyi içinde beş  ayı aşkın süre önce başlayan kriz de gündemdeki öncelikli konu başlıklarından  biri olacaktır. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve KİK'le stratejik  ilişkileri bulunan bir ülke olarak en başından itibaren aktif bir diplomasi  ortaya koyan Türkiye, Kuveyt'in arabuluculuk çabalarına destek vermektedir.  Türkiye, bu gerginliğin bir an önce barışçıl yollardan çözüme kavuşturulmasını  arzu etmektedir."

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER R.Tayyip Erdoğan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI