Bugun...Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gambiya FETÖ ile mücadelemizde en kararlı ülke oldu

Tarih: 15-02-2018 00:25:52 + -


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(FETÖ) Çıkarları için kan dökmekten çekinmeyen bu yapı, sadece Türkiye için değil varlık gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehdittir. Afrikalı dostlarımız, örgüte yönelik ne kadar erken tedbir alırsa kendileri, çocukları ve gelecekleri için o kadar iyi olacaktır" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gambiya FETÖ ile mücadelemizde en kararlı ülke oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama  Barrow ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın  toplantısı düzenledi.
Barrow'u 2016'nın Aralık ayında düzenlenen cumhurbaşkanlığı  seçimlerinde gösterdiği başarıdan dolayı tebrik eden Erdoğan, Gambiya'nın son  demokratik tecrübesinin, tüm Afrika kıtasında örnek teşkil edeceğine olan  inancını dile getirdi.
Baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel  konuları değerlendirdiklerini bildiren Erdoğan, "İş birliğimizin her alanda  geliştirme yönündeki bu iradenin güçlenerek devamı bu işin olmazsa olmazıdır."  ifadelerini kullandı.
"BANJUL'DA AÇILACAK TİKA OFİSİMİZE BÜYÜK ÖNEM ATFEDİYORUZ"
Ekonomik ve ticari ilişkilerin ahdi altyapısını büyük ölçüde  tamamladıklarını belirten Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde bu zeminin bize verdiği  imkanları değerlendireceğiz. Bu bakımdan Banjul'da açılacak TİKA ofisimize büyük  önem atfediyoruz. TİKA bugüne kadar, sağlık, hayvancılık, tarım, güvenlik gibi  alanlarda Gambiya'da birçok projeyi hayata geçirdi. İnşallah ofisin faaliyete  geçmesiyle bu desteklerimiz daha da artacak. Gambiya'nın en önemli  ihtiyaçlarından nitelikli insan kaynağı noktasında da kardeşlerimize yardımcı  oluyoruz." diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye burslarıyla her yıl onlarca genç  Gambiyalı'nın Türkiye'de eğitim-öğretim aldığını aktararak, şöyle devam etti:
"Halihazırda 120 Gambiyalı öğrenci tarım, mühendislik, ziraat, tıp,  ekonomi eğitim gibi alanlarda lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde eğitim  görüyor. Bunun yanında Türk özel sektörünü, Gambiya ile karşılıklı ticaretin  geliştirilmesi ve yatırımların artırılması için de teşvik ediyoruz. Cumhurbaşkanı  Sayın Barrow da Türk iş adamlarına güçlü destek veriyor. Sayın Cumhurbaşkanı,  İstanbul'da iş adamlarımızla bir araya gelerek verimli görüşmeler gerçekleştirdi.  İnşallah yakında bu çalışmaların yansımalarını sahada da göreceğimize inanıyorum."
"FETÖ, VARLIK GÖSTERDİĞİ TÜM ÜLKELER İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİTTİR"
Gambiya'nın, FETÖ ile mücadeleye en kararlı desteği veren ülkelerden  biri olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Afrika kıtasında FETÖ okullarını kapatan ilk  ülke olduğunu hatırlattı. Erdoğan, bu nedenle Gambiya Hükümeti ve halkına  teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'ye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak,  "Çıkarları için kan dökmekten çekinmeyen bu yapı, sadece Türkiye için değil  varlık gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehdittir. Afrikalı dostlarımız,  örgüte yönelik ne kadar erken tedbir alırsa kendileri, çocukları ve gelecekleri  için o kadar iyi olacaktır." dedi.
Birçok ülkede FETÖ okullarının Maarif Vakfı tarafından devralındığını  aktaran Erdoğan, Banjul'da da 2017 yılı eylül ayında Türk Maarif Vakfı İlköğretim  Okulu'nun faaliyete geçtiğini söyledi. Erdoğan, Gambiya Hükümeti'ne okula  verdikleri destekten dolayı şükranlarını ifade etti.
İki ülke arasında eğitim alanında iş birliği anlaşmasını  imzaladıklarını anımsatan Erdoğan, "Bu anlaşmanın iş birliğimizin gelişmesine  sağlayacağı katkının bütünüyle iki ülke halkının kültürel yakınlaşmasını da  perçinleyeceğine inanıyorum." diye konuştu.
Erdoğan, Afrika ortaklık politikası çerçevesinde kıta genelindeki  hadiselerin yakından takip edildiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"2005 yılından itibaren -ki 2005 yılını Afrika yılı olarak ilan  etmiştik- o günden bugüne Afrika ile olan ilişkilerimiz giderek güçleniyor ve 12  büyükelçiliğe sahip olduğumuz Afrika'da şu anda 41 büyükelçiliğimiz olduğunu  düşünürsek, bunun süratle tüm Afrika ülkelerine sirayet ettiğini göreceğiz.  Türkiye, birçok uluslararası platformda Afrika'nın sesi oluyor ve olmaya da devam edecek. İnsani yardımların yanında Afrika ülkelerine kapasite inşası ve sosyal  kalkınma projeleriyle de destek veriyoruz."
"YENİ BAĞIMLILIK MODELLERİNİN OLUŞTURULMASINA SICAK BAKMIYORUZ"
İstanbul'da düzenlenen 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'nın her  açıdan çok faydalı geçtiği anlatan Erdoğan, "Ayrıca 2018 yılının Afrika Birliği  ile stratejik ortaklığımızın 10. yıl dönümüne denk gelmesiyle bu konferans ayrı  bir önem taşımıştır. Afrika ortaklık politikamızın temel ilkesi, Afrika  sorunlarına Afrikalı çözümler üretilmesidir. Kıta ülkelerine yönelik sergilenen o  kibirli, müdahaleci tavırları asla tasvip etmiyoruz. Ekonomik ilişkiler  bağlamında ise yeni bağımlılık modellerinin oluşturulmasına da sıcak bakmıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.
"Kıtayla iş birliğimizin önü, karşılıklı saygı, eşit ortaklık, adalet  ve kazan kazan anlayışıdır. Bunun dışındaki yaklaşımların bizim nazarımızda  hiçbir karşılığı yoktur." diyen Erdoğan, gelecek yüzyılın Afrika'nın olacağını  belirtti.
Erdoğan, Türkiye'nin bu vizyonla Gambiya başta olmak üzere Afrika  ülkeleriyle iş birliğini ileriye taşımakta kararlı olduğunu vurgulayarak,  yapılacak Batı Afrika ziyaretinin bu iradenin en güçlü nişanesi olacağını dile  getirdi.
Türkiye'nin Gambiya ile ilişkinin sadece ikili düzeyde olmadığını ve  uluslararası platformlarda da sürdüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam  ülkelerinin ciddi sınamalarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde Gambiya halef  selef olacağımız İslam İşbirliği Teşkilatı'nda bir dönem başkanlığını bizden  sonra üstlenecektir. Biz, emaneti emin ellere teslim edeceğimiz için memnuniyet  duyuyoruz. İnşallah, kendilerine her türlü yardım ve desteği sunmaya devam  edeceğiz." diye konuştu.
Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow'u ve beraberindeki heyeti  ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, "Ziyaretin ülkelerimiz ve  bölgelerimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbim'den niyaz ediyorum." dedi.
Konuşmasının ardından Erdoğan, Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow'dan,  Gambiya'ya selam ve sevgilerini iletmesini istedi.
 Basın toplantısı öncesinde Erdoğan ve Guelleh'in huzurunda, iki ülke  arasındaki anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi. Bu kapsamda Türkiye  Cumhuriyeti Hükümeti ile Gambiya Cumhuriyeti Hükümeti arasında eğitim alanında  işbirliği anlaşması imzalandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuğu onuruna resmi akşam yemeği verecek.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER R.Tayyip Erdoğan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI