HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Bir kez daha reddediyoruz

 Tarih: 19-05-2018 02:59:00  -   Güncelleme: 19-05-2018 14:42:51
Kudüs zirvesinde alınan kararlar sonrası Erdoğan, Hamadallah ve İİT Genel Sekreteri açıklama yaptı. Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üye devletler ve uluslararası toplum, yasa dışı İsrail yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini mutlaka engellemelidir." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü  İsrail'in başkenti ilan etmesi kararının herhangi bir kıymetiharbiyesinin  olmadığını belirterek, "Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar. Barış  sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların  mesuliyeti, bütünüyle birinci derecede Amerika'ya aittir. Amerikan yönetimi, bu  şekilde barış istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını  cezalandırmıştır." dedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam  İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı'nın  ardından, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ve İİT Genel Sekreteri Yusuf bin  Ahmed el-Useymin ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Bugün hem Filistin halkına dayanışma sergilenmesi hem de Gazze'de  katliam yapan İsrail'e gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı  bir zirve toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, yaptıkları çağrıya  kısa sürece cevap vererek, zirveye iştirak eden ve toplantının icrasına katkı  sağlayan herkese teşekkür etti.
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma  kararının ertesinde İİT İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak ABD ve dünya kamuoyuna  çağrıda bulunduklarını hatırlatan Erdoğan, çağrıda, alınan kararı yok hükmünde  kabul ettiklerini, Kudüs'ün kırmızı çizgileri olduğunu vurguladıklarını söyledi.
Erdoğan, 13 Aralık 2017 tarihinde de İstanbul'da teşkilatın olağanüstü  zirvesini düzenlediklerini anımsatarak, bu zirvede de İslam alemi olarak Kudüs ve  Harem-i Şerif'in kutsiyetini ve tarihi statüsünün korunmasına ilişkin  kararlılıklarını ortaya koyduklarını vurguladı.
Filistin davasının uluslararası kuruluşlar nezdinde takipçisi olmaya  her platformda devam ettiklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:
"Kudüs konusundaki karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde 14 üyenin  olumlu oyuna rağmen sadece ABD'nin vetosu nedeniyle kabul edilemedi. Bunun  üzerine ülkemiz ve Yemen tarafından sunulan karar tasarısı BM Genel Kurulu'nda 21  Aralık günü yapılan oylamada, 9 redde karşılık 128 ülkenin oyuyla ezici bir  çoğunlukla kabul edildi. Amerika ve İsrail'in yoğun baskı, tehdit ve şantajlarına  rağmen alınan bu karar, insanlık tarihine altın harflerle kazınmıştır. Zira o 9  ülkenin diğer 7'si benim şahsen isimlerini bile duymadığım ülkelerdir, 128 ülke  ise dünyada ağırlığı olan ülkeler."
ABD yönetiminin tüm uyarılarına rağmen hukuksuz kararını, 14 Mayıs  günü uygulamaya geçirdiğini ifade eden Erdoğan, bu girişimi asla kabul  etmediklerini ve etmeyeceklerini söyledi.
İİT Genel Sekreteri El-Useymin'nin de ifade etti gibi bu kararın  herhangi bir kıymetiharbiyesi olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar. Barış sürecini sabote  eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti, bütünüyle  birinci derecede Amerika'ya aittir. Amerikan yönetimi, bu şekilde barış  istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını cezalandırmıştır. Bu kararla  Filistin halkının vatanını işgal eden, abluka ve yasa dışı yerleşimlerle iki  devletli çözüme yönelik taahhütlerini çiğneyen İsrail ise ödüllendirilmiştir.
Benim anlamadığım bir şey var. Trump cumhuriyetçidir değil mi? Önceki  Bush? O da cumhuriyetçiydi. Fakat önceki Bush, özellikle de bana şu ifadeyi  kullanmıştır; 'İki devletli çözüme ne diyorsunuz?'. 'Evet' diyoruz ve Colin  Powell'e benim yanımda talimat verdi, 'bu işi bizzat sen takip edeceksin.' O gün  bugündür bakın, o cumhuriyetçi böyle söyledi ama şimdiki cumhuriyetçi maalesef  işgalden yana oynuyor. Cumhuriyetçilerin de kendi arasında demek ki bir sıkıntı  var. Öyle de olsa böyle de olsa, biz doğru olanı yapacağız. Bu sorumsuz  politikalar, İsrail'i işgal, gasp ve şiddet yönünden daha da azdıracaktır.  Nitekim 14 Mayıs günü yaşanan katliam yeni dönemin en açık işaretidir."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her gün gencecik  evlatlarını İsrail terörüne kurban veren Filistin halkına, Uluslararası Barış  Gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır." dedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam  İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı'nın  ardından, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ve İİT Genel Sekreteri Yusuf bin  Ahmed el-Useymin ile düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in 14 Mayıs'ta  demokratik haklarını kullanan 62 Filistinliyi şehit ederken 2 bin 700'ün üzerinde  sivili de yaraladığını hatırlattı.
İsrail saldırılarında şehit olan Filistinlilere Allah'tan rahmet,  yaralananlara acil şifalar dileyen Erdoğan, şehit ailelerine, yakınlarına ve tüm  Filistin halkına başsağlığı diledi.
Türkiye olarak Filistinlilerin acılarını paylaşmak ve onlarla  dayanışmayı sergilemek üzere 3 günlük milli yas ilan ettiklerini, tepkilerini  göstermek için bir dizi kararı hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bugün,  Yenikapı'da yüz binlerce vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşen 'Zulme Lanet  Kudüs'e Destek Mitingi', Filistinli kardeşlerimizle dayanışmamızın sembolü  olmuştur. Bu tarihi mitingin bir benzerini inşallah pazar günü Diyarbakır'da  gerçekleştireceğiz ve bu zincir durmayacak, devam edecek. Zira biz eğer bunları  durdurursak, bugün sessizliğe gömülecek olursa buradaki şuur kaybolur. Biz,  Filistin halkıyla dayanışma şuurumuzu hiçbir zaman sukuta erdirmeyeceğiz."  ifadelerini kullandı.
Bugünkü zirvede Filistin davasına verdikleri desteği bir kez daha  göstererek nihai bildiriyi kabul ettiklerini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bu çerçevede işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in  saldırganlığını en güçlü ifadelerle telin ettik. Son olaylardan İsrail'i sorumlu  tuttuğumuzu belirttik. İsrail'in bu suçları, Amerika Birleşik Devletleri  yönetiminin desteğiyle işlediği aşikardır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  başta olmak üzere uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini  yerine getirmesi gereklidir. Her gün gencecik evlatlarını İsrail terörüne kurban  veren Filistin halkına Uluslararası Barış Gücü gönderme dahil, -bunun altını  çiziyorum-, Uluslararası Barış Gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır.  Uluslararası toplumun katliamları tribünden izlemeyi bırakarak diğer pek çok  bölgede olduğu gibi Filistin'de de bunları engelleyecek adımları süratle atması  gerekiyor. Nasıl Bosna Hersek'te bir Barış Gücü oraya yerleştirdiyse, nasıl  Kosova'ya yerleştirdiyse aynen buraya da böyle bir gücün yerleştirilmesi  şarttır."
"İSRAİL İŞLEDİĞİ SUÇLAR NEDENİYLE HESAP VERMEK ZORUNDADIR"
İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçların hesabını vermesinin  sağlanmasının artık kaçınılmaz hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Bunun için tüm  dünyaya yasal ve ahlaki yükümlülükler doğrultusunda harekete geçilmesi çağrısında  bulunuyoruz." dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
"Birleşmiş Milletleri ve diğer uluslararası kuruluşları Filistin  halkına karşı işlenen suçları bağımsız ve şeffaf biçimde acilen soruşturmaya  çağırıyoruz. Özellikle İsrail'in Gazze şeridindeki saldırılar konusundaki cezai  sorumluluğunu belirlemek üzere uluslararası bir soruşturma komitesi kurulması  elzemdir. Bu amaçla süratle bir saha soruşturması başlatılmasını istiyoruz.  İsrail, işlediği suçlar nedeniyle hesap vermek zorundadır. Bu hesap da er ya da  geç verilecektir. Filistin'de yaşanan zulmün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  gündemine getirilmesi için tüm ülkelere çağrı yapıyoruz. Bütün ülkeleri bir kez  daha Filistin devletini ve onun başkenti olarak da Kudüs'ü resmen tanımaya davet  ediyoruz. Bunu yapmayan ülkelerin barış sürecine öncülük etmesi mümkün değildir."
"SABRIMIZIN SONUNA GELDİK"
Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddettiklerini  dile getiren Erdoğan, hukuken hükümsüz ve geçersiz olan bu kararın uluslararası  barış ve güvenliği hedef alan açık bir tehdit olduğunu kaydetti.
"Zil takıp oynamak suretiyle orada yapılan açılış töreninin bizim  indimizde bir kıymeti harbiyesi yoktur." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Teşkilat üyesi ülkeler olarak baskıyla dahi olsa Amerikan yönetiminin  izinden gidecek devletlere karşı her türlü tedbiri almakta kararlıyız. Öte yandan  dünyadaki hiçbir devletin şantaja boyun eğerek egemenlik haklarını  çiğnetmeyeceğine inanıyoruz. Ayrıca tüm teşkilat üyelerini Amerika'nın kararını  takip edecek ülkeler yanında tüm makam, parlamento, şirket ve bireylere karşı da  ekonomik kısıtlamalar uygulanması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.  Kudüs-ü Şerif'in kimliğini değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüse karşı  koyacağız. Terörist yerleşimci grupların kutsallarımıza yönelik saygısızlıkları  karşısında artık sabrımızın sonuna geldik. Üye devletler ve uluslararası toplum  yasa dışı İsrail yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini  mutlaka engellemelidir. Bunun yanında Filistin topraklarında süren haksız işgalin  idamesinde rolü olan tüm şahıs ve oluşumlara karşı da gereken tedbirler  alınmalıdır. Bundan sonra uluslararası görevlere adaylığını koyan ve destek talep  eden ülkeleri Filistin ve özellikle Kudüs'e yönelik tutumlarına göre  değerlendireceğiz."
Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım  ve Bayındırlık Ajansı'nın bütçesinin güçlendirilmesi her zaman çok daha büyük  önem kazandığını aktaran Erdoğan, "Tüm üye devletleri bu kritik süreçte ajansa  olan destek ve katkılarını artırma çağrısı yapıyoruz. Türkiye olarak biz de ajans  tarafından başlatılan 'Onura paha biçilemez' kampanyasını çok güçlü bir şekilde  destekliyoruz. Filistinli mültecilere destek sağlanmasının bir aracı olarak  tasarlanan Kalkınma Vakfı Fonu kurulmasına da olumlu yaklaşıyoruz. İki devletli  çözüme bağlılığımızı teyit ediyor bu bağlamda Filistin tarafınca yapılan  girişimleri desteklediğimizi ifade ediyoruz." dedi.
Erdoğan, ramazan ayı boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm  ülkelerde Filistinliler için yardım kampanyası yürütüleceğini de belirterek, bu  kampanyayla ilgili ayrıntıları yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.
PAPA'YA TEŞEKKÜR
İslam dünyası olarak Filistin sorununun çözüme kavuşturulması için  Filistinlilere her alanda desteklerinin süreceğini dile getiren Erdoğan, bu  çerçevede birçok liderle görüşerek herkesi Filistinlilerin maruz kaldığı  haksızlığa karşı sesini yükseltmeye çağırdığını ifade etti.
Bu vicdansızlığı Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un  da kabul etmediğini dile getiren Erdoğan, "Sayın Papa'ya Kudüs konusundaki özel  hassasiyeti için buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Kendisinin aynı kararlı  tavrı önümüzdeki süreçte de devam ettireceğine inanıyorum." dedi.
Din, dil, ülke ayrımı gözetmeden uluslararası toplumun birleşerek  haksızlığa karşı adaleti savunması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "İslam  İşbirliği Teşkilatı olarak verdiğimiz mücadele sadece Müslümanların Kudüs  üzerindeki haklarının mücadelesi değildir. Sayın Putin ile de görüştüm. Sayın  Şansölyeyle de görüştüm. Hepsiyle bu konuyu ele aldık. Biz buradaki duruşumuzla  Hristiyanların da Musevilerin de hakkını savunuyoruz. Biz burada işgale karşı  çıkarken adaleti, barışı, hukuku bir arada yaşama idealini savunuyoruz." dedi.
"MÜSLÜMANLAR, HRİSTİYANLAR VE AKLI SELİM SAHİBİ MUSEVİLER HEP BİRLİKTE DİRENMELİDİR"
İsrail'in bugüne kadar hep "güçlüyüm, öyleyse haklıyım" mantığıyla  hareket ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Uluslararası toplum da buna müsaade  etmiştir. Artık bu çarpık anlayışa 'dur' demenin bu sistematik barbarlık  karşısında sesimizi yükseltmenin zamanı gelmiştir. Fiille desteklenmeyen her söz  havada kalmaya mahkumdur. Zulme karşı, adaletsizliğe karşı Müslümanlar,  Hristiyanlar ve aklı selim sahibi Museviler hep birlikte direnmelidir." diye  konuştu.
Erdoğan, İsrail'deki ve dünyanın dört bir köşesindeki vicdan,  haysiyet, şahsiyet sahibi Musevilere seslendiğini aktararak, sözlerini şöyle  sürdürdü:
"Siz siyonist değilsiniz. Dolayısıyla siyonistlerden sizi ayırt etmek  istiyorum. Bunlara karşı tavrınızı yükseltin. 'Yalnız kendim içimsen ben neyim,  şimdi değilse ne zaman?' 8 aylık bebeklerin tekerlekli sandalyedeki insanların  katledilmesine şimdi karşı çıkmayacaksanız ne zaman karşı çıkacaksınız? İsrail'in  devlet terörünü daha ne kadar uzaktan izleyeceksiniz? Sizi temsil iddiasındaki  yöneticilerin katliamlarını örtmek için tüm dünyaya yalan söylemesine daha ne  kadar sabredeceksiniz? Her gün On Emir'in yöneticileriniz tarafından ayaklar  altına alınmasına daha ne kadar sessiz kalacaksınız. On Emir'in bir tanesi  öldürmeyeceksin değil mi? Unutmayın Calut'un zulmüne karşı sessiz kaldıkça siz de  ona benzemekten kendinizi kurtaramayacaksınız. Artık aranızdaki vicdan  sahiplerinin de korku duvarlarını yıkarak bu zulme katliam ve vahşet düzenine bir  'dur' demesi gerekiyor. Son olarak buradan Filistinli kardeşlerime seslenmek  istiyorum. Ey işgal altındaki toprakların onurlu direnişçileri, ey çıplak  elleriyle korkaklar ordusuna meydan okuyan sevgili yiğitler. On yıllardır canları  pahasına Kudüs'e ve Harem-i Şerif'e sahip çıkan asil kahramanlar. Aklımız,  kalbimiz, dualarımız sizinledir."
Kadını erkeği genci yaşlısıyla tüm İslam dünyasının Filistin'in  yanında olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerini, "Kudüs davası unutmayın hepimizin  davasıdır. Kutlu mücadelenizde sizleri asla yalnız bırakmayacağız. İşgal bitene,  başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulana kadar  sizleri desteklemeyi sürdüreceğiz. Ağır silahlarla kanınızı döken caniler hukuk  ve insanlık önünde hesap verene kadar yolumuzdan asla dönmeyeceğiz. Bazılarının  sessizliği sizi yeise düşürmesin. Kimi ülkelerin riyakarlığı sizi karamsarlığa  sevk etmesin. İradesini dolarlara değişenler, dolarlara satanlar sizi aldatmasın.  Rabbimin emri gereği, 'İnanıyorsanız üstün olan sizsiniz'. Bu düşüncelerle  sözlerime son verirken İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı sıfatıyla bir kez  daha Kudüs'ün kaybedilmesine asla izin vermeyeceğimizi ve Filistin davasından  asla vazgeçmeyeceğimizi ifade ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını  diliyorum. İçinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayının tüm insanlık için rahmet ve  bereket getirmesini niyaz ediyorum. Rabbim bizleri anne kucağındaki bebeklerin  ölmediği, öldürülmediği ramazanlara kavuştursun diye dua ediyorum." ifadeleriyle  tamamladı.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Putin, TürkAkım doğal gaz boru hattı töreni için gelecek Putin, TürkAkım doğal gaz boru hattı töreni için gelecek TürkAkım doğal gaz boru hattının deniz bölümünün tamamlanması dolayısıyla Türki..
Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma Projesi Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma Projesi Muş'ta, "Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma" projesi kapsamında gerçekleştiri..
Kar nedeniyle mahsur kalan 22 kişi böyle kurtarıldı Kar nedeniyle mahsur kalan 22 kişi böyle kurtarıldı Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle köy yolunda araçlarda mahsur kalan 22 ki..
Rögar Kapağında Çarpan Motosikletli Öldü Rögar Kapağında Çarpan Motosikletli Öldü ADANA'nın İmamoğlu ilçesinde asfaltlama hazırlıklarının yapıldığı yoldaki açık r..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti'den flaş açıklama AK Parti'den flaş açıklama Diyanet İşleri Başkanı'nın Kadir Mısıroğlu'na yaptığı ziyaretle ilgili tartışmal..
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC'de - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC'de - Kuruluşunun 35'inci yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cu..
Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusun..
CHP'de Belediye Başkan Adayları Belirlendi! İşte Kesinleşen İller CHP'de Belediye Başkan Adayları Belirlendi! İşte Kesinleşen İller CHP'nin Parti Meclisi toplantısı bitti. CHP'de Balıkesir Büyükşehir Belediye Ada..
  DÜNYA HABERLERİ HABERLERİ
Donald Trump'a büyük şok Donald Trump'a büyük şok ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığı ile bilinen Fox News kanalı, Trump yönetimi..
İngiltere'den Brexit Onayı İngiltere'den Brexit Onayı LONDRA - İngiltere'de Bakanlar Kurulu, ülkenin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını..
Merkel'den 'Avrupa ordusu'na yeşil ışık Merkel'den 'Avrupa ordusu'na yeşil ışık Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Eman..
Venezuelalı Göçmenler Bogota'daki Yeni Kampa Taşındı Venezuelalı Göçmenler Bogota'daki Yeni Kampa Taşındı Bogota Valiliği sağlık ve güvenliğe ilişkin talepler üzerine geçici koruma altın..
  EKONOMİ HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıda enflasyonuyla mücadelede çok daha k..
Bakan Albayrak müjdeleri sıraladı! KDV ve ÖTV'ye indirim Bakan Albayrak müjdeleri sıraladı! KDV ve ÖTV'ye indirim Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Vergi Denetim Toplantısı'nda 6 başlıkta K..
Alman yatırımcıya özel masa Alman yatırımcıya özel masa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Alman iş insanlarına Ar-Ge ve tasarım..
Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın ilk görselleri ortaya çıktı Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın ilk görselleri ortaya çıktı Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) İshak Kurtuluş Altun, bireysel veya k..
  SPOR HABERLERİ
Olaylı derbi sonrası ceza yağmuru Olaylı derbi sonrası ceza yağmuru PFDK, olaylı derbi sonrası Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim'e 7 yardımcı..
G.saray'dan İmalı Mesaj G.saray'dan İmalı Mesaj Galatasaray Kulübü, Twitter hesabından, Başkan Mustafa Cengiz ve Teknik Direktör..
Genk Maçı Hazırlıkları Tamamlandı Genk Maçı Hazırlıkları Tamamlandı Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi I Grubu dördüncü haftasında yarın deplasmanda Belçika..
Galatasaray Almanya'nın Schalke 04 takımına 2-0 yenildi. Galatasaray Almanya'nın Schalke 04 takımına 2-0 yenildi. Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu 4. hafta maçında deplasmanda Almanya'..
  ERZURUM HABERLERİ
Erzurum'a Mevsimin İlk Karı Düştü Erzurum'a Mevsimin İlk Karı Düştü METEOROLOJİDEN Doğu Anadolu Bölgesi'nde bugün öğle saatlerinden itibaren karla k..
İspir ve Sarıkamış Beyaza Büründü İspir ve Sarıkamış Beyaza Büründü ERZURUM'un İspir ve Kars'ın Sarıkamış ilçeleri yağan karla beyaza büründü...
Doğu Anadolu'da Kar Alarmı Doğu Anadolu'da Kar Alarmı Doğu Anadolu Bölgesi’nde öğle saatlerinden itibaren kar yağışı etkisini gösterdi..
Diyabet Ülkemizde ve Dünyada Hızla Yayılmakta Diyabet Ülkemizde ve Dünyada Hızla Yayılmakta Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) 14 Kasım Diyabet Günü dola..
  Magazin HABERLERİ
4. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri 4. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri Genç Öncüler Gençlik Hareketi tarafından düzenlenen "4. Kısadan Hisse Kısa Film ..
Diriliş Ertuğrul'un yeni sezon tarihi belli oldu Diriliş Ertuğrul'un yeni sezon tarihi belli oldu TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un yeni sezon tarihi belli oldu. 5. sezo..
Talat Bulut, Kendisini Taciz Etmekle Suçlayan Genç Kıza Dava Açtı Talat Bulut, Kendisini Taciz Etmekle Suçlayan Genç Kıza Dava Açtı Yasak Elma dizisinde rol alan Talat Bulut, kendisini taciz ettiği iddiasında bul..
4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında sinema oyuncuları Göksel..
  İSTANBUL HABERLERİ
Unkapanı Köprüsü Altında Ceset Unkapanı Köprüsü Altında Ceset FATİH Unkapanı Köprüsü'nün altında, 60 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu...
Beşiktaş'ta İş Adamına Kanlı İnfaz Beşiktaş'ta İş Adamına Kanlı İnfaz İstanbul Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin uğradığı silahlı saldırı sonucu ..
Özal Ailesinin Köşkü Satılığa Çıkarıldı Özal Ailesinin Köşkü Satılığa Çıkarıldı Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın yaklaşık 23 yıl yaşadığı k..
İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik s..
  Profesyonel Hizmetler HABERLERİ
Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Günümüzde insanların haberlere ulaşmak için kullandıkları farklı kaynaklar mevcu..
resmi ilanlar
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 12 8 1 3 17 5 27 +12
2 Galatasaray 12 7 3 2 22 14 23 +8
3 Kasımpaşa 12 7 4 1 26 19 22 +7
4 Yeni Malatyaspor 12 6 3 3 19 10 21 +9
5 Antalyaspor 12 6 4 2 16 18 20 -2
6 MKE Ankaragücü 12 6 5 1 15 13 19 +2
7 Beşiktaş 12 5 4 3 20 16 18 +4
8 Göztepe 12 6 6 0 15 14 18 +1
9 Atiker Konyaspor 12 4 3 5 17 14 17 +3
10 Trabzonspor 12 4 4 4 19 18 16 +1
11 Sivasspor 12 3 4 5 14 18 14 -4
12 Bursaspor 12 2 3 7 10 11 13 -1
13 Fenerbahçe 12 3 5 4 11 15 13 -4
14 Akhisarspor 12 3 6 3 13 20 12 -7
15 Kayserispor 12 3 6 3 10 17 12 -7
16 Alanyaspor 12 4 8 0 6 18 12 -12
17 BB Erzurumspor 12 2 5 5 10 14 11 -4
18 Çaykur Rizespor 12 1 6 5 13 19 8 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 6 5 0 1 11 1 16
2 Denizlispor 6 4 1 1 14 4 13
3 Ümraniyespor 6 4 1 1 9 4 13
4 Eskişehirspor 6 3 1 2 6 5 11
5 Adana Demirspor 6 3 2 1 10 4 10
6 Giresunspor 6 3 2 1 9 3 10
7 Altınordu 6 3 2 1 11 6 10
8 İstanbulspor 6 3 2 1 12 13 10
9 Adanaspor 6 2 2 2 9 7 8
10 Gazişehir Gaziantep FK 6 2 2 2 7 5 8
11 Boluspor 6 2 2 2 6 5 8
12 Hatayspor 6 2 2 2 5 4 8
13 Altay 6 2 3 1 7 7 7
14 Balıkesirspor Baltok 5 2 2 1 5 6 7
15 Elazığspor 6 2 4 0 9 12 6
16 Osmanlıspor FK 6 2 4 0 2 5 6
17 Afjet Afyonspor 6 1 3 2 9 9 5
18 Kardemir Karabükspor 6 0 5 1 1 13 1
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 6 6 0 0 17 3 18
2 Tuzlaspor 6 5 0 1 15 1 16
3 Pendikspor 6 4 0 2 13 6 14
4 Şanlıurfaspor 6 4 0 2 8 4 14
5 Fatih Karagümrük 6 4 1 1 11 3 13
6 Menemen Belediyespor 6 4 1 1 16 9 13
7 Sivas Belediyespor 6 4 1 1 11 5 13
8 Tarsus İdman Yurdu 6 3 1 2 14 11 11
9 Kahramanmaraşspor 6 3 2 1 5 5 10
10 Kırklarelispor 6 2 1 3 8 6 9
11 Etimesgut Belediyespor 6 2 1 3 7 7 9
12 Zonguldak Kömürspor 6 2 2 2 5 6 8
13 Bugsaş Spor 6 2 3 1 6 11 7
14 Darıca Gençlerbirliği 6 1 2 3 3 5 6
15 Konya Anadolu Selçukspor 6 1 2 3 8 11 6
16 Bandırmaspor 6 1 3 2 3 6 5
17 Fethiyespor 6 0 2 4 3 8 4
18 Tokatspor 6 1 4 1 2 8 4
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 6 5 1 0 16 5 15
2 Silivrispor 6 5 1 0 11 2 15
3 Hekimoğlu Trabzon 6 4 0 2 9 4 14
4 Nevşehir Belediyespor 5 3 0 2 16 7 11
5 Nazilli Belediyespor 5 3 0 2 8 4 11
6 Ergene Velimeşe 6 3 1 2 8 5 11
7 Artvin Hopaspor 5 2 0 3 6 1 9
8 Tire 1922 5 2 0 3 7 3 9
9 Karaköprü Belediyespor 5 3 2 0 11 8 9
10 Yomraspor 6 2 1 3 5 4 9
11 Batman Petrolspor 6 2 1 3 8 8 9
12 Kozan Belediyespor 5 2 1 2 6 4 8
13 Erzin Belediyespor 6 2 3 1 9 7 7
14 Gebzespor 6 1 2 3 5 4 6
15 Büyükçekmece Tepecikspor 6 1 4 1 6 11 4
16 Erbaaspor 6 0 3 3 2 5 3
17 Körfez Spor Kulübü 6 0 5 1 4 14 1
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2018 Galatasaray vs Atiker Konyaspor
 24/11/2018 BB Erzurumspor vs Antalyaspor
 24/11/2018 Alanyaspor vs Kayserispor
 24/11/2018 MKE Ankaragücü vs Beşiktaş
 25/11/2018 Kasımpaşa vs Yeni Malatyaspor
 25/11/2018 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 25/11/2018 Akhisarspor vs Bursaspor
 25/11/2018 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 26/11/2018 Göztepe vs Medipol Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2018 Kardemir Karabükspor vs Balıkesirspor Baltok
 24/11/2018 Hatayspor vs Altay
 24/11/2018 Eskişehirspor vs Ümraniyespor
 24/11/2018 İstanbulspor vs Gençlerbirliği
 25/11/2018 Denizlispor vs Giresunspor
 25/11/2018 Adana Demirspor vs Adanaspor
 25/11/2018 Gazişehir Gaziantep FK vs Boluspor
 25/11/2018 Altınordu vs Afjet Afyonspor
 26/11/2018 Osmanlıspor FK vs Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/11/2018 Darıca Gençlerbirliği vs Bandırmaspor
 17/11/2018 Tuzlaspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/11/2018 Kahramanmaraşspor vs Kırklarelispor
 18/11/2018 Sivas Belediyespor vs Zonguldak Kömürspor
 18/11/2018 Fatih Karagümrük vs Şanlıurfaspor
 18/11/2018 Fethiyespor vs Bugsaş Spor
 18/11/2018 Menemen Belediyespor vs Manisa BBSK
 18/11/2018 Tarsus İdman Yurdu vs Konya Anadolu Selçukspor
 18/11/2018 Tokatspor vs Pendikspor
 18/11/2018 Menemen Belediyespor - Manisa BBSK Manisa BBSK ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Manisa BBSK yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/11/2018 Körfez Spor Kulübü vs Yomraspor
 17/11/2018 Tire 1922 vs Erbaaspor
 18/11/2018 Artvin Hopaspor vs Hekimoğlu Trabzon
 18/11/2018 Erzin Belediyespor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 18/11/2018 Karaköprü Belediyespor vs Gebzespor
 18/11/2018 Nazilli Belediyespor vs Batman Petrolspor
 18/11/2018 Kozan Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 18/11/2018 Nevşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/11/2018 Nevşehir Belediyespor - Ergene Velimeşe Nevşehir Belediyespor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Nevşehir Belediyespor yenilmez
 18/11/2018 Kozan Belediyespor - Şile Yıldızspor Kozan Belediyespor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Kozan Belediyespor yenilmez
 18/11/2018 Nevşehir Belediyespor - Ergene Velimeşe Ergene Velimeşe ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Ergene Velimeşe yenilmez
 18/11/2018 Kozan Belediyespor - Şile Yıldızspor Şile Yıldızspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Şile Yıldızspor yenilmez
Yukarı