HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Bir kez daha reddediyoruz

 Tarih: 19-05-2018 02:59:00  -   Güncelleme: 19-05-2018 14:42:51
Kudüs zirvesinde alınan kararlar sonrası Erdoğan, Hamadallah ve İİT Genel Sekreteri açıklama yaptı. Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üye devletler ve uluslararası toplum, yasa dışı İsrail yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini mutlaka engellemelidir." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü  İsrail'in başkenti ilan etmesi kararının herhangi bir kıymetiharbiyesinin  olmadığını belirterek, "Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar. Barış  sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların  mesuliyeti, bütünüyle birinci derecede Amerika'ya aittir. Amerikan yönetimi, bu  şekilde barış istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını  cezalandırmıştır." dedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam  İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı'nın  ardından, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ve İİT Genel Sekreteri Yusuf bin  Ahmed el-Useymin ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Bugün hem Filistin halkına dayanışma sergilenmesi hem de Gazze'de  katliam yapan İsrail'e gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı  bir zirve toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, yaptıkları çağrıya  kısa sürece cevap vererek, zirveye iştirak eden ve toplantının icrasına katkı  sağlayan herkese teşekkür etti.
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma  kararının ertesinde İİT İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak ABD ve dünya kamuoyuna  çağrıda bulunduklarını hatırlatan Erdoğan, çağrıda, alınan kararı yok hükmünde  kabul ettiklerini, Kudüs'ün kırmızı çizgileri olduğunu vurguladıklarını söyledi.
Erdoğan, 13 Aralık 2017 tarihinde de İstanbul'da teşkilatın olağanüstü  zirvesini düzenlediklerini anımsatarak, bu zirvede de İslam alemi olarak Kudüs ve  Harem-i Şerif'in kutsiyetini ve tarihi statüsünün korunmasına ilişkin  kararlılıklarını ortaya koyduklarını vurguladı.
Filistin davasının uluslararası kuruluşlar nezdinde takipçisi olmaya  her platformda devam ettiklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:
"Kudüs konusundaki karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde 14 üyenin  olumlu oyuna rağmen sadece ABD'nin vetosu nedeniyle kabul edilemedi. Bunun  üzerine ülkemiz ve Yemen tarafından sunulan karar tasarısı BM Genel Kurulu'nda 21  Aralık günü yapılan oylamada, 9 redde karşılık 128 ülkenin oyuyla ezici bir  çoğunlukla kabul edildi. Amerika ve İsrail'in yoğun baskı, tehdit ve şantajlarına  rağmen alınan bu karar, insanlık tarihine altın harflerle kazınmıştır. Zira o 9  ülkenin diğer 7'si benim şahsen isimlerini bile duymadığım ülkelerdir, 128 ülke  ise dünyada ağırlığı olan ülkeler."
ABD yönetiminin tüm uyarılarına rağmen hukuksuz kararını, 14 Mayıs  günü uygulamaya geçirdiğini ifade eden Erdoğan, bu girişimi asla kabul  etmediklerini ve etmeyeceklerini söyledi.
İİT Genel Sekreteri El-Useymin'nin de ifade etti gibi bu kararın  herhangi bir kıymetiharbiyesi olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar. Barış sürecini sabote  eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti, bütünüyle  birinci derecede Amerika'ya aittir. Amerikan yönetimi, bu şekilde barış  istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını cezalandırmıştır. Bu kararla  Filistin halkının vatanını işgal eden, abluka ve yasa dışı yerleşimlerle iki  devletli çözüme yönelik taahhütlerini çiğneyen İsrail ise ödüllendirilmiştir.
Benim anlamadığım bir şey var. Trump cumhuriyetçidir değil mi? Önceki  Bush? O da cumhuriyetçiydi. Fakat önceki Bush, özellikle de bana şu ifadeyi  kullanmıştır; 'İki devletli çözüme ne diyorsunuz?'. 'Evet' diyoruz ve Colin  Powell'e benim yanımda talimat verdi, 'bu işi bizzat sen takip edeceksin.' O gün  bugündür bakın, o cumhuriyetçi böyle söyledi ama şimdiki cumhuriyetçi maalesef  işgalden yana oynuyor. Cumhuriyetçilerin de kendi arasında demek ki bir sıkıntı  var. Öyle de olsa böyle de olsa, biz doğru olanı yapacağız. Bu sorumsuz  politikalar, İsrail'i işgal, gasp ve şiddet yönünden daha da azdıracaktır.  Nitekim 14 Mayıs günü yaşanan katliam yeni dönemin en açık işaretidir."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her gün gencecik  evlatlarını İsrail terörüne kurban veren Filistin halkına, Uluslararası Barış  Gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır." dedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam  İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı'nın  ardından, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ve İİT Genel Sekreteri Yusuf bin  Ahmed el-Useymin ile düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in 14 Mayıs'ta  demokratik haklarını kullanan 62 Filistinliyi şehit ederken 2 bin 700'ün üzerinde  sivili de yaraladığını hatırlattı.
İsrail saldırılarında şehit olan Filistinlilere Allah'tan rahmet,  yaralananlara acil şifalar dileyen Erdoğan, şehit ailelerine, yakınlarına ve tüm  Filistin halkına başsağlığı diledi.
Türkiye olarak Filistinlilerin acılarını paylaşmak ve onlarla  dayanışmayı sergilemek üzere 3 günlük milli yas ilan ettiklerini, tepkilerini  göstermek için bir dizi kararı hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bugün,  Yenikapı'da yüz binlerce vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşen 'Zulme Lanet  Kudüs'e Destek Mitingi', Filistinli kardeşlerimizle dayanışmamızın sembolü  olmuştur. Bu tarihi mitingin bir benzerini inşallah pazar günü Diyarbakır'da  gerçekleştireceğiz ve bu zincir durmayacak, devam edecek. Zira biz eğer bunları  durdurursak, bugün sessizliğe gömülecek olursa buradaki şuur kaybolur. Biz,  Filistin halkıyla dayanışma şuurumuzu hiçbir zaman sukuta erdirmeyeceğiz."  ifadelerini kullandı.
Bugünkü zirvede Filistin davasına verdikleri desteği bir kez daha  göstererek nihai bildiriyi kabul ettiklerini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bu çerçevede işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in  saldırganlığını en güçlü ifadelerle telin ettik. Son olaylardan İsrail'i sorumlu  tuttuğumuzu belirttik. İsrail'in bu suçları, Amerika Birleşik Devletleri  yönetiminin desteğiyle işlediği aşikardır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  başta olmak üzere uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini  yerine getirmesi gereklidir. Her gün gencecik evlatlarını İsrail terörüne kurban  veren Filistin halkına Uluslararası Barış Gücü gönderme dahil, -bunun altını  çiziyorum-, Uluslararası Barış Gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır.  Uluslararası toplumun katliamları tribünden izlemeyi bırakarak diğer pek çok  bölgede olduğu gibi Filistin'de de bunları engelleyecek adımları süratle atması  gerekiyor. Nasıl Bosna Hersek'te bir Barış Gücü oraya yerleştirdiyse, nasıl  Kosova'ya yerleştirdiyse aynen buraya da böyle bir gücün yerleştirilmesi  şarttır."
"İSRAİL İŞLEDİĞİ SUÇLAR NEDENİYLE HESAP VERMEK ZORUNDADIR"
İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçların hesabını vermesinin  sağlanmasının artık kaçınılmaz hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Bunun için tüm  dünyaya yasal ve ahlaki yükümlülükler doğrultusunda harekete geçilmesi çağrısında  bulunuyoruz." dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
"Birleşmiş Milletleri ve diğer uluslararası kuruluşları Filistin  halkına karşı işlenen suçları bağımsız ve şeffaf biçimde acilen soruşturmaya  çağırıyoruz. Özellikle İsrail'in Gazze şeridindeki saldırılar konusundaki cezai  sorumluluğunu belirlemek üzere uluslararası bir soruşturma komitesi kurulması  elzemdir. Bu amaçla süratle bir saha soruşturması başlatılmasını istiyoruz.  İsrail, işlediği suçlar nedeniyle hesap vermek zorundadır. Bu hesap da er ya da  geç verilecektir. Filistin'de yaşanan zulmün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  gündemine getirilmesi için tüm ülkelere çağrı yapıyoruz. Bütün ülkeleri bir kez  daha Filistin devletini ve onun başkenti olarak da Kudüs'ü resmen tanımaya davet  ediyoruz. Bunu yapmayan ülkelerin barış sürecine öncülük etmesi mümkün değildir."
"SABRIMIZIN SONUNA GELDİK"
Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddettiklerini  dile getiren Erdoğan, hukuken hükümsüz ve geçersiz olan bu kararın uluslararası  barış ve güvenliği hedef alan açık bir tehdit olduğunu kaydetti.
"Zil takıp oynamak suretiyle orada yapılan açılış töreninin bizim  indimizde bir kıymeti harbiyesi yoktur." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Teşkilat üyesi ülkeler olarak baskıyla dahi olsa Amerikan yönetiminin  izinden gidecek devletlere karşı her türlü tedbiri almakta kararlıyız. Öte yandan  dünyadaki hiçbir devletin şantaja boyun eğerek egemenlik haklarını  çiğnetmeyeceğine inanıyoruz. Ayrıca tüm teşkilat üyelerini Amerika'nın kararını  takip edecek ülkeler yanında tüm makam, parlamento, şirket ve bireylere karşı da  ekonomik kısıtlamalar uygulanması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.  Kudüs-ü Şerif'in kimliğini değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüse karşı  koyacağız. Terörist yerleşimci grupların kutsallarımıza yönelik saygısızlıkları  karşısında artık sabrımızın sonuna geldik. Üye devletler ve uluslararası toplum  yasa dışı İsrail yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini  mutlaka engellemelidir. Bunun yanında Filistin topraklarında süren haksız işgalin  idamesinde rolü olan tüm şahıs ve oluşumlara karşı da gereken tedbirler  alınmalıdır. Bundan sonra uluslararası görevlere adaylığını koyan ve destek talep  eden ülkeleri Filistin ve özellikle Kudüs'e yönelik tutumlarına göre  değerlendireceğiz."
Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım  ve Bayındırlık Ajansı'nın bütçesinin güçlendirilmesi her zaman çok daha büyük  önem kazandığını aktaran Erdoğan, "Tüm üye devletleri bu kritik süreçte ajansa  olan destek ve katkılarını artırma çağrısı yapıyoruz. Türkiye olarak biz de ajans  tarafından başlatılan 'Onura paha biçilemez' kampanyasını çok güçlü bir şekilde  destekliyoruz. Filistinli mültecilere destek sağlanmasının bir aracı olarak  tasarlanan Kalkınma Vakfı Fonu kurulmasına da olumlu yaklaşıyoruz. İki devletli  çözüme bağlılığımızı teyit ediyor bu bağlamda Filistin tarafınca yapılan  girişimleri desteklediğimizi ifade ediyoruz." dedi.
Erdoğan, ramazan ayı boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm  ülkelerde Filistinliler için yardım kampanyası yürütüleceğini de belirterek, bu  kampanyayla ilgili ayrıntıları yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.
PAPA'YA TEŞEKKÜR
İslam dünyası olarak Filistin sorununun çözüme kavuşturulması için  Filistinlilere her alanda desteklerinin süreceğini dile getiren Erdoğan, bu  çerçevede birçok liderle görüşerek herkesi Filistinlilerin maruz kaldığı  haksızlığa karşı sesini yükseltmeye çağırdığını ifade etti.
Bu vicdansızlığı Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un  da kabul etmediğini dile getiren Erdoğan, "Sayın Papa'ya Kudüs konusundaki özel  hassasiyeti için buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Kendisinin aynı kararlı  tavrı önümüzdeki süreçte de devam ettireceğine inanıyorum." dedi.
Din, dil, ülke ayrımı gözetmeden uluslararası toplumun birleşerek  haksızlığa karşı adaleti savunması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "İslam  İşbirliği Teşkilatı olarak verdiğimiz mücadele sadece Müslümanların Kudüs  üzerindeki haklarının mücadelesi değildir. Sayın Putin ile de görüştüm. Sayın  Şansölyeyle de görüştüm. Hepsiyle bu konuyu ele aldık. Biz buradaki duruşumuzla  Hristiyanların da Musevilerin de hakkını savunuyoruz. Biz burada işgale karşı  çıkarken adaleti, barışı, hukuku bir arada yaşama idealini savunuyoruz." dedi.
"MÜSLÜMANLAR, HRİSTİYANLAR VE AKLI SELİM SAHİBİ MUSEVİLER HEP BİRLİKTE DİRENMELİDİR"
İsrail'in bugüne kadar hep "güçlüyüm, öyleyse haklıyım" mantığıyla  hareket ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Uluslararası toplum da buna müsaade  etmiştir. Artık bu çarpık anlayışa 'dur' demenin bu sistematik barbarlık  karşısında sesimizi yükseltmenin zamanı gelmiştir. Fiille desteklenmeyen her söz  havada kalmaya mahkumdur. Zulme karşı, adaletsizliğe karşı Müslümanlar,  Hristiyanlar ve aklı selim sahibi Museviler hep birlikte direnmelidir." diye  konuştu.
Erdoğan, İsrail'deki ve dünyanın dört bir köşesindeki vicdan,  haysiyet, şahsiyet sahibi Musevilere seslendiğini aktararak, sözlerini şöyle  sürdürdü:
"Siz siyonist değilsiniz. Dolayısıyla siyonistlerden sizi ayırt etmek  istiyorum. Bunlara karşı tavrınızı yükseltin. 'Yalnız kendim içimsen ben neyim,  şimdi değilse ne zaman?' 8 aylık bebeklerin tekerlekli sandalyedeki insanların  katledilmesine şimdi karşı çıkmayacaksanız ne zaman karşı çıkacaksınız? İsrail'in  devlet terörünü daha ne kadar uzaktan izleyeceksiniz? Sizi temsil iddiasındaki  yöneticilerin katliamlarını örtmek için tüm dünyaya yalan söylemesine daha ne  kadar sabredeceksiniz? Her gün On Emir'in yöneticileriniz tarafından ayaklar  altına alınmasına daha ne kadar sessiz kalacaksınız. On Emir'in bir tanesi  öldürmeyeceksin değil mi? Unutmayın Calut'un zulmüne karşı sessiz kaldıkça siz de  ona benzemekten kendinizi kurtaramayacaksınız. Artık aranızdaki vicdan  sahiplerinin de korku duvarlarını yıkarak bu zulme katliam ve vahşet düzenine bir  'dur' demesi gerekiyor. Son olarak buradan Filistinli kardeşlerime seslenmek  istiyorum. Ey işgal altındaki toprakların onurlu direnişçileri, ey çıplak  elleriyle korkaklar ordusuna meydan okuyan sevgili yiğitler. On yıllardır canları  pahasına Kudüs'e ve Harem-i Şerif'e sahip çıkan asil kahramanlar. Aklımız,  kalbimiz, dualarımız sizinledir."
Kadını erkeği genci yaşlısıyla tüm İslam dünyasının Filistin'in  yanında olduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerini, "Kudüs davası unutmayın hepimizin  davasıdır. Kutlu mücadelenizde sizleri asla yalnız bırakmayacağız. İşgal bitene,  başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulana kadar  sizleri desteklemeyi sürdüreceğiz. Ağır silahlarla kanınızı döken caniler hukuk  ve insanlık önünde hesap verene kadar yolumuzdan asla dönmeyeceğiz. Bazılarının  sessizliği sizi yeise düşürmesin. Kimi ülkelerin riyakarlığı sizi karamsarlığa  sevk etmesin. İradesini dolarlara değişenler, dolarlara satanlar sizi aldatmasın.  Rabbimin emri gereği, 'İnanıyorsanız üstün olan sizsiniz'. Bu düşüncelerle  sözlerime son verirken İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı sıfatıyla bir kez  daha Kudüs'ün kaybedilmesine asla izin vermeyeceğimizi ve Filistin davasından  asla vazgeçmeyeceğimizi ifade ediyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını  diliyorum. İçinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayının tüm insanlık için rahmet ve  bereket getirmesini niyaz ediyorum. Rabbim bizleri anne kucağındaki bebeklerin  ölmediği, öldürülmediği ramazanlara kavuştursun diye dua ediyorum." ifadeleriyle  tamamladı.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
İşte üçüncü havalimanına inen ilk yolcu uçağı... İşte üçüncü havalimanına inen ilk yolcu uçağı... İstanbul Yeni Havalimanı'na teker koyan ilk yolcu uçağı Türk Hava Yolları (THY) ..
Çanakkale Savaşlarından Kalma Patlamamış Top Mermisi İmha Edildi Çanakkale Savaşlarından Kalma Patlamamış Top Mermisi İmha Edildi ÇANAKKALE'nin Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyündeki Seddülbahir Kalesi'nd..
Aydın'da Pamuk Alım Deposunda Yangın Aydın'da Pamuk Alım Deposunda Yangın Aydın'ın Söke ilçesinde, pamuk alım deposunda yangın çıktı.
Vergili Kardemir'e Ay Sonuna Kadar Zaman Verdi Vergili Kardemir'e Ay Sonuna Kadar Zaman Verdi Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili her ay düzenli olarak yapılan muhtarlar t..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Ersoy ünlü isimlerle bir araya geldi Bakan Ersoy ünlü isimlerle bir araya geldi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul'da aralarında Cem Yılmaz ile Şaha..
İçişleri Bakanı Soylu’dan polislere müjde! İçişleri Bakanı Soylu’dan polislere müjde! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Özellikle çalışma saatlerindeki mesai mefhumu ..
Türkiye'nin Düşmanı Bizim de Düşmanımızdır Türkiye'nin Düşmanı Bizim de Düşmanımızdır Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, "Türkiye'nin düşmanı bizim düşmanımız, ..
Kılıçtaroğlu Karamsarlığa hakkımız yok Kılıçtaroğlu Karamsarlığa hakkımız yok znik’te STK temsilcileri ile buluşmasında “Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye..
  DÜNYA HABERLERİ HABERLERİ
Japonya, Rusya'yı suçlayarak savaş uçaklarını onlar için gönderdi Japonya, Rusya'yı suçlayarak savaş uçaklarını onlar için gönderdi Japonya Hava Savunma Kuvvetleri izinsiz hava sahalarına giren Rus savaş uçakları..
Türkiye'nin iade ettiği IŞİD liderlerinden El İtavi'ye Irak'ta idam cezası Türkiye'nin iade ettiği IŞİD liderlerinden El İtavi'ye Irak'ta idam cezası Suriye'den kaçıp Türkiye'ye gelen ve daha sonra 2018 başlarında Bağdat'a gönderi..
Polonya, ABD'den Ülkede Üst Kurmasını İstedi Polonya, ABD'den Ülkede Üst Kurmasını İstedi Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Başkanı Donald Trump'a "Amerika'nın ülke..
Trump'tan Rus uçağı açıklaması: Suriye olabilir Trump'tan Rus uçağı açıklaması: Suriye olabilir ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de Rus uçağının düşmesine ilişkin, “Değerlendir..
  EKONOMİ HABERLERİ
Marketlerin indirim oyunu... Marketlerin indirim oyunu... Döviz kuru artışını bahane ederek fahiş oranlarda zam yapan marketler, tepkiler ..
Türkiye-Rusya-İran 'yerel para birimi' konusunda anlaştı Türkiye-Rusya-İran 'yerel para birimi' konusunda anlaştı İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel ..
Bakan Albayrak TİM heyetiyle görüştü Bakan Albayrak TİM heyetiyle görüştü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "İhracatçımızın, özellikle ithal ara mad..
Türkiye ile Venezuela arasında 1 milyar dolarlık ticaret Türkiye ile Venezuela arasında 1 milyar dolarlık ticaret Venezuela ile Türkiye arasında 2018’in ikinci yarısında yaklaşık 1 milyar dolar ..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Rallisi'nde, Ott Tanak birinci oldu. Türkiye Rallisi'nde, Ott Tanak birinci oldu. Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) 10. ayağı Türkiye Rallisi'nde, Ott Tanak birin..
İsveç: 2 - Türkiye: 3 İsveç: 2 - Türkiye: 3 İsveç - Türkiye maçının dakika dakika özeti HTSPOR ARENA'da... UFEA Uluslar B Li..
Galatasaray, Alioune Ndiaye'yi Kap'a Bildirdi Galatasaray, Alioune Ndiaye'yi Kap'a Bildirdi Galatasaray, Alioune Ndiaye ile anlaşmaya varıldığını Kamuyu Aydınlatma Platform..
Engelli Oyuncudan Türk Lirasına Destek Açıklaması - İstanbul Engelli Oyuncudan Türk Lirasına Destek Açıklaması - İstanbul Bedensel engelli oyuncu Ümit Odacı, döviz kurundaki hareketliliğe tepki ve Türk ..
  Magazin HABERLERİ
Goran Bregoviç Müzikseverlerle Buluştu Goran Bregoviç Müzikseverlerle Buluştu Balkan müziğinin dünyaca ünlü ismi Goran Bregoviç müzikseverlerle buluştu...
 Demet Akalın-Okan Kurt un 6 Yıllık Evliliği 2 Dakikada Bitti Demet Akalın-Okan Kurt un 6 Yıllık Evliliği 2 Dakikada Bitti Şarkıcı Demet Akalın ile iş adamı Okan Kurt, anlaşmalı olarak 2 dakikada boşandı..
Şehit Aileleri Yararına Harbiye'de Konser Verildi Şehit Aileleri Yararına Harbiye'de Konser Verildi İSTANBUL - Sanatçı Yavuz Bingöl ile ünlü piyanist Mehveş Emeç ve şef Orhan Şallı..
Antalya Dua Lipa Regnum Carya'da Konser Verdi Antalya Dua Lipa Regnum Carya'da Konser Verdi Dua Lipa Regnum Carya'da konser verdiARNAVUT asıllı İngiliz şarkıcı Dua Lipa (23..
  TÜMÜ HABERLERİ
Arişten Alyans Ziyafeti Arişten Alyans Ziyafeti Aile toplumun en temel yapı birimidir. Toplumların temelini oluşturan aile bağın..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 5 4 1 0 14 6 12 +8
2 Medipol Başakşehir 5 4 1 0 11 3 12 +8
3 Kasımpaşa 5 4 1 0 11 8 12 +3
4 Beşiktaş 5 3 1 1 10 7 10 +3
5 Atiker Konyaspor 5 2 1 2 8 7 8 +1
6 Kayserispor 5 2 1 2 5 4 8 +1
7 Trabzonspor 4 2 1 1 9 5 7 +4
8 Yeni Malatyaspor 5 2 2 1 5 4 7 +1
9 MKE Ankaragücü 5 2 2 1 7 7 7 0
10 Antalyaspor 5 2 2 1 8 12 7 -4
11 Fenerbahçe 5 2 3 0 5 6 6 -1
12 Göztepe 5 2 3 0 4 5 6 -1
13 Sivasspor 5 1 2 2 5 9 5 -4
14 Bursaspor 5 0 1 4 4 5 4 -1
15 Çaykur Rizespor 5 0 2 3 5 7 3 -2
16 Alanyaspor 4 1 3 0 1 9 3 -8
17 BB Erzurumspor 5 0 3 2 5 9 2 -4
18 Akhisarspor 5 0 3 2 4 8 2 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 Boluspor 3 2 0 1 4 1 7
2 Gençlerbirliği 2 2 0 0 6 0 6
3 Giresunspor 3 2 1 0 5 2 6
4 Ümraniyespor 2 2 0 0 4 1 6
5 Adana Demirspor 3 1 1 1 5 3 4
6 Denizlispor 3 1 1 1 4 2 4
7 Eskişehirspor 2 1 0 1 4 2 4
8 Altay 2 1 0 1 3 2 4
9 Gazişehir Gaziantep FK 3 1 1 1 2 2 4
10 İstanbulspor 3 1 1 1 5 9 4
11 Altınordu 2 1 1 0 5 2 3
12 Hatayspor 2 1 1 0 3 2 3
13 Afjet Afyonspor 2 0 1 1 1 2 1
14 Adanaspor 2 0 1 1 1 3 1
15 Balıkesirspor Baltok 2 0 1 1 0 3 1
16 Kardemir Karabükspor 3 0 2 1 1 6 1
17 Elazığspor 2 0 2 0 2 4 0
18 Osmanlıspor FK 2 0 2 0 0 2 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 2 2 0 0 5 1 6
2 Şanlıurfaspor 2 2 0 0 3 1 6
3 Pendikspor 2 1 0 1 3 0 4
4 Tarsus İdman Yurdu 2 1 0 1 5 3 4
5 Bandırmaspor 2 1 0 1 3 2 4
6 Menemen Belediyespor 1 1 0 0 5 1 3
7 Sivas Belediyespor 1 1 0 0 3 0 3
8 Tuzlaspor 1 1 0 0 2 0 3
9 Fatih Karagümrük 2 1 1 0 3 2 3
10 Bugsaş Spor 1 1 0 0 2 1 3
11 Zonguldak Kömürspor 1 1 0 0 1 0 3
12 Konya Anadolu Selçukspor 2 0 0 2 2 2 2
13 Fethiyespor 1 0 0 1 2 2 1
14 Kahramanmaraşspor 1 0 0 1 1 1 1
15 Kırklarelispor 1 0 0 1 0 0 1
16 Darıca Gençlerbirliği 2 0 1 1 0 2 1
17 Etimesgut Belediyespor 1 0 1 0 0 3 0
18 Tokatspor 2 0 2 0 0 3 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 2 2 0 0 6 1 6
2 Hekimoğlu Trabzon 2 1 0 1 3 2 4
3 Nevşehir Belediyespor 1 1 0 0 4 2 3
4 Tire 1922 1 1 0 0 3 1 3
5 Kozan Belediyespor 1 1 0 0 2 0 3
6 Büyükçekmece Tepecikspor 2 1 1 0 3 2 3
7 Erzin Belediyespor 2 1 1 0 2 1 3
8 Nazilli Belediyespor 1 1 0 0 1 0 3
9 Silivrispor 1 1 0 0 1 0 3
10 Yomraspor 2 1 1 0 1 1 3
11 Batman Petrolspor 2 0 0 2 2 2 2
12 Artvin Hopaspor 1 0 0 1 0 0 1
13 Gebzespor 1 0 0 1 0 0 1
14 Karaköprü Belediyespor 1 0 1 0 2 3 0
15 Ergene Velimeşe 1 0 1 0 1 2 0
16 Erbaaspor 1 0 1 0 0 1 0
17 Körfez Spor Kulübü 2 0 2 0 1 5 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/09/2018 Alanyaspor vs Trabzonspor
 21/09/2018 BB Erzurumspor vs MKE Ankaragücü
 21/09/2018 Bursaspor vs Medipol Başakşehir
 22/09/2018 Yeni Malatyaspor vs Çaykur Rizespor
 22/09/2018 Kayserispor vs Atiker Konyaspor
 22/09/2018 Trabzonspor vs Göztepe
 23/09/2018 Kasımpaşa vs Alanyaspor
 23/09/2018 Akhisarspor vs Galatasaray
 23/09/2018 Antalyaspor vs Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/09/2018 Balıkesirspor Baltok vs Ümraniyespor
 17/09/2018 Gençlerbirliği vs Elazığspor
 21/09/2018 Altınordu vs Adana Demirspor
 21/09/2018 Osmanlıspor FK vs Denizlispor
 22/09/2018 Hatayspor vs İstanbulspor
 22/09/2018 Ümraniyespor vs Gençlerbirliği
 22/09/2018 Adanaspor vs Boluspor
 22/09/2018 Elazığspor vs Kardemir Karabükspor
 23/09/2018 Eskişehirspor vs Gazişehir Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/09/2018 Sivas Belediyespor vs Konya Anadolu Selçukspor
 22/09/2018 Bugsaş Spor vs Pendikspor
 22/09/2018 Etimesgut Belediyespor vs Manisa BBSK
 22/09/2018 Zonguldak Kömürspor vs Şanlıurfaspor
 22/09/2018 Kırklarelispor vs Bandırmaspor
 22/09/2018 Menemen Belediyespor vs Tarsus İdman Yurdu
 22/09/2018 Tuzlaspor vs Tokatspor
 22/09/2018 Fethiyespor vs Darıca Gençlerbirliği
 22/09/2018 Kahramanmaraşspor vs Fatih Karagümrük
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/09/2018 Karaköprü Belediyespor vs Erzin Belediyespor
 22/09/2018 Erbaaspor vs Hekimoğlu Trabzon
 22/09/2018 Kozan Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 22/09/2018 Nevşehir Belediyespor vs Körfez Spor Kulübü
 22/09/2018 Ergene Velimeşe vs Batman Petrolspor
 22/09/2018 Gebzespor vs Yomraspor
 22/09/2018 Silivrispor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 22/09/2018 Tire 1922 vs Nazilli Belediyespor
Yukarı