HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye sert eleştiri

 Tarih: 20-05-2018 23:13:34
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi fahri doktora töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Eğer dünya BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesine teslim olacaksa yandık" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Elbette  birileri, Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle iş birliğinin bu derece güçlü, yakın  olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Kendi geçmişlerine, kendi münasebetlerinin  derinliğine bakmadan ülkemizin Balkanlar'daki varlığını sorgulamaya  yelteniyorlar. Türkiye, aynı zamanda bir Balkan ülkesidir." dedi.
Erdoğan, 3 yıllık hasretin ardından tekrar Saraybosna'da olmaktan  memnuniyet duyduğunu belirterek, Uluslararası Saray Bosna Üniversitesine  kendisine tevdi ettiği fahri doktora unvanı için teşekkür etti. Bu anlamlı unvanı hayatı boyunca gurur ve iftiharla taşıyacağını dile  getiren Erdoğan, İslam aleminin ramazan-ı şerifini tebrik etti. İslam ümmetini barış, huzur ve selametle idrak edecek ramazanlara  kavuştursun diye dua ettiğini belirten Erdoğan, "Hamdolsun bugün Saraybosna'da  ramazanın bereketine, ruhuna ve manasına uygun bir gün yaşadık ve yaşıyoruz."  ifadesini kullandı.
"ÜLKEMİZİN BALKANLAR'DAKİ VARLIĞINI SORGULAMAYA YELTENİYORLAR"
Bosna Hersek Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç ile ikili ve  heyetler arası görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Erdoğan, Bosna Hersek  Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ve Bakanlar Konseyi bakanları ile iki ülke  arasındaki iş birliği projelerini ele aldıklarını söyledi. Ekonomiden eğitime, turizmden kültüre bütün başlıklar altında  değerlendirmeleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, iki ülke arasındaki  ilişkilerin mükemmel düzeyde ilerlediğini, bu münasebetleri çok daha ileriye  taşıyacaklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Elbette birileri, Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle iş birliğinin bu  derece güçlü, yakın olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Kendi geçmişlerine, kendi  münasebetlerinin derinliğine bakmadan ülkemizin Balkanlar'daki varlığını  sorgulamaya yelteniyorlar. Türkiye, aynı zamanda bir Balkan ülkesidir. Bizim bu  topraklarda yüzlerce yıllık tarihimiz, en ücra köşelerine kadar serpilmiş  eserlerimiz var. Burada evladı fatihanlar yatıyor. Az önce bilge insan Aliya'nın  kabrini ziyaret ederken kabristanın yanı başındaki kabristanda da Osmanlı  şehitliğini gördük. Hakan Bey, hemen orayı TİKA ile ele almamız lazım. Orayı yeni baştan  yapmamız gerekiyor."
Erdoğan, Türkiye'de Bosna Hersek'tekinden daha fazla Boşnak,  Arnavutluk nüfusundan daha fazla Arnavut bulunduğunu söyledi.  "Türkiye’nin hemen her şehrinde, Balkanlar'dan, Kafkaslar’dan,  Türkistan coğrafyasından kardeşlerimiz yaşıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  şunları ifade etti: "Hal böyleyken Balkanlarla sınırı dahi olmayan ülkeler, Türkiye’yi  Balkanlar'da adeta hasım bir güç gibi göstermeye çalışıyorlar. Tabii biz bunların  asıl karın ağrısını çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin Balkanlar’da barış ve  istikrarı koruma çabalarının bunların planlarına, projelerine ket vurduğunun  farkındayız. Bunlar Balkanlar’ı kendi nüfuz alanları olarak görüyor. Biz ise bu  coğrafyanın kalıcı istikrara kavuşmasını, gerilimle değil, daima huzurla,  istikrarla anılmasını istiyoruz. İnşallah bundan sonra da mücadelemizi aynı  şekilde sürdüreceğiz."
Boşnaklarla beraber, Sırpları, Hırvatları, Arnavutları ve Makedonları  da kucaklamaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, son dönemde bu doğrultuda  çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Erdoğan, gelecekte farklılıklardan güç alarak yükselen bir Balkan  ruhunu hep birlikte inşa edeceklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Son birkaç yıldır yaşadıklarımız bize Türkiye’nin dış politikada  kendine belirlediği misyonun ne kadar doğru ve aynı zamanda ne kadar da zor  olduğunu göstermiştir. Gerilim yerine iş birliğini, kavga yerine dayanışmayı,  sömürü yerine paylaşmayı, zulüm yerine adaleti savunmak, bu ülkelerin idamesi  için samimiyetle mücadele etmek gerçekten çok zahmetli bir çabadır. Aslında lafa  gelince hemen herkes bu kavramları diline doluyor. Bugün bölgemizin ve dünyanın  farklı köşelerinde adaletin, barışın, demokrasinin, ekonomik kalkınmanın, iş  birliği çabalarının altını oyanlar, bu kavramları kullanmadan tek bir cümle dahi  kurmayanlardır.
Her fırsatta demokrasi havarisi kesilen, herkese insan hakları karnesi  düzenleyen bu ülkelerin tek meselesi kendi çıkarlarıdır. Bunların çıkarları  uğruna vazgeçmeyecekleri değer, çiğnemeyecekleri ilke yoktur. Menfaatlerini  korumak için Balkanlar dahil dünyanın pek çok bölgesinde katliamlara nasıl ses  çıkarmadıklarını hepimiz biliyoruz.
Afrika’da altın ve elmas için hangi soykırımların altına imza  attıklarını da çok iyi biliyoruz."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hani bunların  İnsan Hakları Beyannamesi'ne saygıları vardı, hani İnsan Hakları Beyannamesi'ne  her zaman, harfi harfine uyma sözleri vardı? Yok. İnanmayın bunlara. Asla  bunların böyle bir derdi yok." dedi.
"BİZDEN ALACAĞI ÇOK DERS VAR"
Terör örgütlerinin, devlet terörü uygulayan zalimlerin vahşetlerine  önce göz yumup sonra onlarla mücadele bahanesiyle ülkeleri ve toplumları nasıl  mahvettiklerini gayet iyi bildiklerini belirten Erdoğan, "Bugün benzer tavırları  Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de, Libya'da ve son olarak da Filistin'de yaşanan zulüm  karşısında sergilediler. Aralarında 8 aylık bebeklerin, tekerlekli sandalyedeki  engellilerin bulunduğu 64 Filistinlinin vahşice öldürülmesine doğru dürüst tepki  dahi göstermiyorlar. Yahu bunlar değil mi Cezayir'de 5 milyon insan öldürenler?  Bunla değil mi yüzbinlerce Ruandalıyı Ruanda'da öldürenler? Bunlar değil mi  yüzbinlerce Libyalıyı Libya'da öldürenler? Bunlar kime insanlık dersi veriyorlar?  Bunlardan bizim alacağımız ders yok, ama bunların bizden alacağı çok ders var."  ifadelerini kullandı.
Kimisi ağır, 2 bin 700 Filistinli sivilin yaralanmasını basit birkaç  kınama cümlesiyle savuşturulmaya çalışıldığına dikkati çeken Erdoğan,  "Kendilerine dedim ki 'Bunları bize verin, biz bunların tedavisini yaptıralım.'  Vermediler. Veremeyiz dediler. Kim bunlar? Mısır. Kim bunlar? İsrail. Kim?  Amerika. Hani bunların İnsan Hakları Beyannamesi'ne saygıları vardı. Hani İnsan  Hakları Beyannamesi'ne her zaman harfi harfine uyma sözleri vardı. Yok, inanmayın  bunlara. Asla bunların böyle bir derdi yok." diye konuştu.
"BMGK'NIN 5 ÜYESİNE TESLİM OLACAKSA YANDIK"
Onun için "Dünya 5'ten büyüktür" dediğini hatırlatan Erdoğan,  "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bu beş üyesine dünya teslim olacak  olursa yandık. Beş değil bir ülke 'evet' derse tamam, 'hayır' derse yok. Böyle  bir şey olur mu? Artık dünya İkinci Dünya Savaşı şartlarını yaşamıyor. Onlar  artık geride kaldı. Şimdi yeni bir dünya var. Yeni bir dünya kuruluyor.  Dolayısıyla bu yeni dünyayı 196 tane Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi  yeniden inşa etmek durumundadır. Bunu da görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 "13 Aralık Kudüs ile ilgili attığımız bir adım vardı. Olayı ne yaptık?  Birleşmiş Milletlere getirdik ve Birleşmiş Milletlerde hemen süratle bir oylamaya  gidildi." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapılan oylama neticesinde 128 ülke, Amerika'nın da içinde olduğu 9  ülkeye ne dedi? 'Hayır, reddediyoruz' dediler ve 129 ülke Amerika'yı ve  yandaşlarını tanıyan, ki isimlerini ben hiç bunların bilmem, duymadığım,  bilmediğim. Bunlara ülke demek mümkün değil, olsa olsa kasabadır. Bir Amerika'nın  adını biliyoruz, bir İsrail'in adını biliyoruz. O da çok zulmettiği için. Başını  kuma gömen deve kuşu misali İsrail'in şiddet politikalarına karşı gözlerini  kapattıklarında sanki bunların hiç yaşanmadığını varsayıyorlar. Kendi konforlu  dünyalarını güvende tutarak bu süreci idare edebileceklerine inanıyorlar. Oysa  hakikati görmezden gelmek mümkün değildir. Bugün siz kabul etmeseniz de  Filistinliler kurşunların hedefi olmaya, çocuklarını kaybetmiş annelerin,  annelerini kaybetmiş çocukların feryatları yükselmeye devam ediyor. Siz sırtınızı  dönseniz de bugün dünyada milyonlarca insan açlık ve kıtlığın pençesinde hayatta  kalma mücadelesi veriyor. Sürekli sırtı sıvazlanan zalimler, dünyayı hepimiz için  yaşanılmaz hale getiriyor. Onun için diyoruz ki, zalimler için yaşasın cehennem."
"KARANLIĞA KIZMANIN HİÇBİR FAYDASI YOKTUR"
Bu adaletsizliklerin, bu zulümlerin hepsi şu an dünyanın farklı  köşelerinde yaşandığını ifade eden Erdoğan, "Bize düşen, beise düşmek, dağılmak,  kendi kabuğumuza çekilmek yerine, hak ve adaletin tecellisi için cesaretle  mücadele etmektir. Karanlığa kızmanın hiç kimseye bir faydası yoktur,  olmayacaktır. Mesele karanlığı delecek bir umut ışığı yakabilmektir." dedi.  Bunun için bakılacak yerin güç sahiplerinin cüsseleri değil, kendi  yüreklerindeki inanç olması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Kibir abidelerinin  tehditlerine boyun eğerek, coğrafyamızı kana bulayan şiddet sarmalına sessiz  kalarak, geleceğimize umutla bakamayız. Hazreti Ali Efendimiz, 'Haksızlık önünde  eğilmeyiniz. O zaman hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz' buyuruyor."  diye konuştu.
"TÜM İMKANLARI KULLANARAK ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
Hangi inançtan, hangi dinden olursa olsun vicdan ve şahsiyet sahibi  insanlar bırakın haksızlık karşısında boyun eğmeyi tam tersine seslerini  yükseltmesi, tepkilerini net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini vurgulayan  Erdoğan, "Türkiye olarak biz son 16 yıldır işte bunu yapmaya çalışıyoruz.  Coğrafyamızı etkileyen hadiseleri tribünden seyretmek yerine elimizdeki tüm  imkanları kullanarak çözüm için çalışıyoruz. Neme lazımcılığı sahte konforuna  tenezzül etmeden aktif ve girişimci bir dış politika takip ediyoruz."  açıklamasını yaptı.
Erdoğan, İstanbul'da geçen hafta gerçekleşen  Olağanüstü İslam  Zirvesi'nin bu çabanın örneklerinden biri olduğunun altını çizerek, şunları  söyledi: "Bu zirveyi, Amerikan yönetiminin hukuk dışı kararından ve İsrail  katliamlarından sadece 72 saat sonra liderler düzeyinde düzenledik. Böylece zulüm  karşısında tepkimizi gösterdik. Hem de Kudüs başta olmak üzere kutsallarımıza  sahip çıkma konusunda güçlü bir irade sergiledik."
İslam İşbirliği Teşkilatı olarak ekonomik, diplomatik, ticari ve  siyasi alanda Filistinlilerin kanını dökenlerin özellikle canını acıtacak birçok  karar aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Müslümanların ilk kıblesi, üç semavi dinin mukaddes yeri Kudüs'tür.  İsrail tarafından işgal edilmesine fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha ilan  ettik. Gerek 13 Aralık'ta gerekse 18 Mayıs'ta yapılan Kudüs konulu olağanüstü  zirveler İslam dünyasının bu konudaki kararlılığının iradesidir. Bu zirveler aynı  zamanda İslam dünyasının üzerine serpilmiş ölü toprağını yavaş yavaş üzerinden  atmaya başladığının da işaretleridir. Bunu geleceğimiz adına atılmış son derece  ümitvar bir adım olarak görüyorum. Benzer bir dayanışmayı Suriye'den Irak'a,  İslam düşmanlığından kültürel ırkçılığa kadar diğer sorunlarımız konusunda da  göstereceğimize inanıyorum. Nitelikli, iyi yetişmiş, değerlerini özümsemiş, ufku  açık, vizyonu geniş bir insan kaynağına sahip olmadan bu çabalarımızın çoğu akim  kalmaya mahkumdur. Ülkemiz, milletimiz ve işte bugün Bosna Hersek'te olduğu gibi  kardeşlerimiz için müreffeh bir gelecek inşa etmek konusunda biz gençlerimize  güveniyoruz."
Bu anlayışla genç kuşakların eğitim öğretimine çok büyük hassasiyet  gösterdiklerini ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, "Sadece kendi evlatlarımızın  değil dünyanın farklı köşelerindeki dostlarımızın gençlerinin de hedeflerimize  uygun şekilde yetiştirilmeleri için çaba harcıyoruz. Bakınız bugün Türkiye  burslarıyla dünyanın 160 ülkesinden 17 bin öğrenci ülkemizde lisans, yüksek  lisans ve doktora seviyesinde eğitim öğretim görüyor. Bunun yanında dünyanın her  yerinden 115 bin öğrenci kendi imkanlarıyla Türk üniversitelerinde eğitim alıyor.  Şimdiye kadar Türkiye bursları kapsamında 860 bin öğrencimiz mezun olarak Bosna  Hersek'e döndüler ve ülkelerine hizmet etmeye başladılar." diye konuştu.
"BUNLARIN TÜRKLÜKLE FALAN ALAKASI YOK"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) Bosna Hersek’teki eğitim kurumlarını farklı isimler altında  sürdürmeye çalıştığını ve çeşitli ülkelerin himayesine sığınma gayreti içinde  olduğunu gördüklerini belirterek, "Bu okulların ileride Bosna Hersek’e zarar  vermemesi için, Bosna Hersekli kardeşlerimizden FETÖ’nün okullarını kapatmalarını  isterken, Bosna Hersekli öğrencilere de alternatifler sunmayı görev addediyoruz.  İşte, hemen yanı başınızda, malum okulları vardı, e şimdi ne oldu? İngiliz  bayrağını çektiler, bunlar bu kadar Türk. Bunların Türklükle falan alakası yok,  bunlar başka bir millet." dedi.
Bosna Hersek'te Saraybosna, Mostar, Tuzla ve Zenica'daki  üniversitelerde Türkoloji bölümlerinin faaliyet gösterdiğine işaret eden Erdoğan,  bu bölümlerde 500'e yakın öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Türkiye'yi, Türkçeyi, Türk kültürünü ve sanatını Bosna Herseklilere  tanıtan Yunus Emre Enstitüsünün Mostar ve Fojnica'da şubelerinin bulunduğunu  hatırlatan Erdoğan, enstitünün Bosna Hersek'teki sertifikalı kurslarına yaklaşık  6 bin öğrencinin katıldığı bilgisini verdi.
Yunus Emre Enstitüsünün "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında Bosna  Hersek'te seçmeli yabancı dil olarak Türkçe eğitimi vermeye başladığını anlatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2011-2012 eğitim-öğretim yılında 43 okulda yaklaşık bin  öğrenciyle başlayan projede bu yıl 150 okulda 8 bin 243 öğrenciye ulaşıldı."  bilgisini paylaştı. Bu çalışmaları devletin kurumları yanında sivil toplum kuruluşlarının,  vakıf ve derneklerin desteğiyle yürüttüklerini dile getiren Erdoğan, "Bugün  çatısı altında bulunmaktan büyük onur duyduğum Uluslararası Saraybosna  Üniversitesi, bu vizyonunuzun en güzel meyvelerinden biridir." ifadelerini  kullandı.
"Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin kurucusu olan SEDEF Vakfı,  Bosna Hersek’te ayrıca bir ilköğretim ve bir ortaöğretim okuluyla da gençlerimize  hizmet sunuyor." diyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Ayrıca, Türkiye Maarif Vakfı da Bosna Hersek’teki kuruluş sürecini  hamdolsun tamamladı. Vakfımız Bosna Hersekli öğrencilere eğitim desteği vermek  için kısa sürede harekete geçecektir. Bu kurumlarımızın Bosna Hersek’teki eğitim  seferberliğini FETÖ ile mücadele bakımından da kritik önemde görüyoruz. Malumunuz  olduğu üzere ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde teşebbüs edilen hain darbe  girişimiyle, uzun süredir mücadele ettiğimiz FETÖ’nün kirli yüzü açıkça ortaya  çıkmış, haklılığımız ispatlanmıştır. Darbe girişimi esnasında pek çok ülke sessiz  kalırken Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç'in  şahsında Bosna Hersek’in göstermiş olduğu kararlı ve samimi dayanışmayı asla  unutmayacağım.
Sayın Bakir İzzetbegoviç’in de ifade ettiği gibi FETÖ, toplumun her  alanına kollarını dolamış bir ahtapot olarak varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu  alanların başında ise eğitim geliyor. FETÖ’nün Bosna Hersek’teki eğitim  kurumlarını farklı isimler altında sürdürmeye çalıştığını ve çeşitli ülkelerin  himayesine sığınma gayreti içinde olduğunu görüyoruz. Bu okulların ileride Bosna  Hersek’e zarar vermemesi için, Bosna Hersekli kardeşlerimizden FETÖ’nün  okullarını kapatmalarını isterken, Bosna Hersekli öğrencilere de alternatifler  sunmayı görev addediyoruz. İşte, hemen yanı başınızda, malum okulları vardı, e  şimdi ne oldu? İngiliz bayrağını çektiler, bunlar bu kadar Türk. Bunların  Türklükle falan alakası yok. Bunlar başka bir millet."
Hem Türkiye Maarif Vakfı hem de SEDEF Vakfının açtıkları ve açacakları  eğitim yuvalarıyla bu ihtiyaçları gidereceğini anlatan Erdoğan, Türkiye ile Bosna  Hersek arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin parlak bir gelecek vadettiğini  söyledi.
"GENÇ, DİNAMİK BİR PARLAMENTO HAZIRLAYALIM İSTİYORUZ"
Bu gelişmenin her iki ülkenin dilini bilen ve hayatın her sahasında  faaliyet gösteren gençlere duyulan ihtiyacı giderek artırdığını dile getiren  Erdoğan, toplumların birbirine giderek daha yakınlaştığı, bilginin, bilişimin ve  teknolojinin öneminin katlanarak arttığı bir dönemde yaşandığını söyledi. Bosna Hersek'te eğitim öğretim gören gençlere tavsiyesinin "çok merak  etmek, çok araştırmak, en az iki yabancı dili rahatça konuşabilmek, kendilerini  en iyi şekilde yetiştirmek" olduğunu dile getiren Erdoğan, "Artık parlamento size  açıldı ve parlamentodan rahatlıkla gelip orada bir milletvekili olma şansını  yakalayabilirsiniz." dedi. Seçilme yaşını 18'e indirdiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle  tamamladı:
 "Genç, dinamik bir parlamento hazırlayalım istiyoruz. Okuldaki  eğitimle yetinmeyin. Ülkenizin ve insanlığın tarihini, dünyada olup biten  hadiseleri öğrenmek için ayrıca gayret sarf etmelisiniz. Çalışmaktan yılmamak,  öğrenmekten usanmamak, karşımızdakini anlamaya gayret etmek ve empati yapmak  düsturumuz olmalıdır. Merhum Necip Fazıl’ın da dediği gibi 'Devler gibi eserler  bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım.' Bu düşüncelerle sözlerime son verirken hepinizi en kalbi  muhabbetlerimle selamlıyor, tahsil hayatınızda ve sonrasında başarılar temenni  ediyorum."
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Putin, TürkAkım doğal gaz boru hattı töreni için gelecek Putin, TürkAkım doğal gaz boru hattı töreni için gelecek TürkAkım doğal gaz boru hattının deniz bölümünün tamamlanması dolayısıyla Türki..
Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma Projesi Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma Projesi Muş'ta, "Muş Tarihi Çarşı Sokak Sağlıklaştırma" projesi kapsamında gerçekleştiri..
Kar nedeniyle mahsur kalan 22 kişi böyle kurtarıldı Kar nedeniyle mahsur kalan 22 kişi böyle kurtarıldı Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle köy yolunda araçlarda mahsur kalan 22 ki..
Rögar Kapağında Çarpan Motosikletli Öldü Rögar Kapağında Çarpan Motosikletli Öldü ADANA'nın İmamoğlu ilçesinde asfaltlama hazırlıklarının yapıldığı yoldaki açık r..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti'den flaş açıklama AK Parti'den flaş açıklama Diyanet İşleri Başkanı'nın Kadir Mısıroğlu'na yaptığı ziyaretle ilgili tartışmal..
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC'de - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC'de - Kuruluşunun 35'inci yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cu..
Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusun..
CHP'de Belediye Başkan Adayları Belirlendi! İşte Kesinleşen İller CHP'de Belediye Başkan Adayları Belirlendi! İşte Kesinleşen İller CHP'nin Parti Meclisi toplantısı bitti. CHP'de Balıkesir Büyükşehir Belediye Ada..
  DÜNYA HABERLERİ HABERLERİ
Donald Trump'a büyük şok Donald Trump'a büyük şok ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığı ile bilinen Fox News kanalı, Trump yönetimi..
İngiltere'den Brexit Onayı İngiltere'den Brexit Onayı LONDRA - İngiltere'de Bakanlar Kurulu, ülkenin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını..
Merkel'den 'Avrupa ordusu'na yeşil ışık Merkel'den 'Avrupa ordusu'na yeşil ışık Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Eman..
Venezuelalı Göçmenler Bogota'daki Yeni Kampa Taşındı Venezuelalı Göçmenler Bogota'daki Yeni Kampa Taşındı Bogota Valiliği sağlık ve güvenliğe ilişkin talepler üzerine geçici koruma altın..
  EKONOMİ HABERLERİ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Çok daha kararlı politikaları hayata geçireceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gıda enflasyonuyla mücadelede çok daha k..
Bakan Albayrak müjdeleri sıraladı! KDV ve ÖTV'ye indirim Bakan Albayrak müjdeleri sıraladı! KDV ve ÖTV'ye indirim Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Vergi Denetim Toplantısı'nda 6 başlıkta K..
Alman yatırımcıya özel masa Alman yatırımcıya özel masa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Alman iş insanlarına Ar-Ge ve tasarım..
Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın ilk görselleri ortaya çıktı Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın ilk görselleri ortaya çıktı Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) İshak Kurtuluş Altun, bireysel veya k..
  SPOR HABERLERİ
Olaylı derbi sonrası ceza yağmuru Olaylı derbi sonrası ceza yağmuru PFDK, olaylı derbi sonrası Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim'e 7 yardımcı..
G.saray'dan İmalı Mesaj G.saray'dan İmalı Mesaj Galatasaray Kulübü, Twitter hesabından, Başkan Mustafa Cengiz ve Teknik Direktör..
Genk Maçı Hazırlıkları Tamamlandı Genk Maçı Hazırlıkları Tamamlandı Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi I Grubu dördüncü haftasında yarın deplasmanda Belçika..
Galatasaray Almanya'nın Schalke 04 takımına 2-0 yenildi. Galatasaray Almanya'nın Schalke 04 takımına 2-0 yenildi. Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu 4. hafta maçında deplasmanda Almanya'..
  ERZURUM HABERLERİ
Erzurum'a Mevsimin İlk Karı Düştü Erzurum'a Mevsimin İlk Karı Düştü METEOROLOJİDEN Doğu Anadolu Bölgesi'nde bugün öğle saatlerinden itibaren karla k..
İspir ve Sarıkamış Beyaza Büründü İspir ve Sarıkamış Beyaza Büründü ERZURUM'un İspir ve Kars'ın Sarıkamış ilçeleri yağan karla beyaza büründü...
Doğu Anadolu'da Kar Alarmı Doğu Anadolu'da Kar Alarmı Doğu Anadolu Bölgesi’nde öğle saatlerinden itibaren kar yağışı etkisini gösterdi..
Diyabet Ülkemizde ve Dünyada Hızla Yayılmakta Diyabet Ülkemizde ve Dünyada Hızla Yayılmakta Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) 14 Kasım Diyabet Günü dola..
  Magazin HABERLERİ
4. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri 4. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri Genç Öncüler Gençlik Hareketi tarafından düzenlenen "4. Kısadan Hisse Kısa Film ..
Diriliş Ertuğrul'un yeni sezon tarihi belli oldu Diriliş Ertuğrul'un yeni sezon tarihi belli oldu TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un yeni sezon tarihi belli oldu. 5. sezo..
Talat Bulut, Kendisini Taciz Etmekle Suçlayan Genç Kıza Dava Açtı Talat Bulut, Kendisini Taciz Etmekle Suçlayan Genç Kıza Dava Açtı Yasak Elma dizisinde rol alan Talat Bulut, kendisini taciz ettiği iddiasında bul..
4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında sinema oyuncuları Göksel..
  İSTANBUL HABERLERİ
Unkapanı Köprüsü Altında Ceset Unkapanı Köprüsü Altında Ceset FATİH Unkapanı Köprüsü'nün altında, 60 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu...
Beşiktaş'ta İş Adamına Kanlı İnfaz Beşiktaş'ta İş Adamına Kanlı İnfaz İstanbul Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin uğradığı silahlı saldırı sonucu ..
Özal Ailesinin Köşkü Satılığa Çıkarıldı Özal Ailesinin Köşkü Satılığa Çıkarıldı Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın yaklaşık 23 yıl yaşadığı k..
İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik s..
  Profesyonel Hizmetler HABERLERİ
Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Günümüzde insanların haberlere ulaşmak için kullandıkları farklı kaynaklar mevcu..
resmi ilanlar
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 12 8 1 3 17 5 27 +12
2 Galatasaray 12 7 3 2 22 14 23 +8
3 Kasımpaşa 12 7 4 1 26 19 22 +7
4 Yeni Malatyaspor 12 6 3 3 19 10 21 +9
5 Antalyaspor 12 6 4 2 16 18 20 -2
6 MKE Ankaragücü 12 6 5 1 15 13 19 +2
7 Beşiktaş 12 5 4 3 20 16 18 +4
8 Göztepe 12 6 6 0 15 14 18 +1
9 Atiker Konyaspor 12 4 3 5 17 14 17 +3
10 Trabzonspor 12 4 4 4 19 18 16 +1
11 Sivasspor 12 3 4 5 14 18 14 -4
12 Bursaspor 12 2 3 7 10 11 13 -1
13 Fenerbahçe 12 3 5 4 11 15 13 -4
14 Akhisarspor 12 3 6 3 13 20 12 -7
15 Kayserispor 12 3 6 3 10 17 12 -7
16 Alanyaspor 12 4 8 0 6 18 12 -12
17 BB Erzurumspor 12 2 5 5 10 14 11 -4
18 Çaykur Rizespor 12 1 6 5 13 19 8 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 6 5 0 1 11 1 16
2 Denizlispor 6 4 1 1 14 4 13
3 Ümraniyespor 6 4 1 1 9 4 13
4 Eskişehirspor 6 3 1 2 6 5 11
5 Adana Demirspor 6 3 2 1 10 4 10
6 Giresunspor 6 3 2 1 9 3 10
7 Altınordu 6 3 2 1 11 6 10
8 İstanbulspor 6 3 2 1 12 13 10
9 Adanaspor 6 2 2 2 9 7 8
10 Gazişehir Gaziantep FK 6 2 2 2 7 5 8
11 Boluspor 6 2 2 2 6 5 8
12 Hatayspor 6 2 2 2 5 4 8
13 Altay 6 2 3 1 7 7 7
14 Balıkesirspor Baltok 5 2 2 1 5 6 7
15 Elazığspor 6 2 4 0 9 12 6
16 Osmanlıspor FK 6 2 4 0 2 5 6
17 Afjet Afyonspor 6 1 3 2 9 9 5
18 Kardemir Karabükspor 6 0 5 1 1 13 1
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 6 6 0 0 17 3 18
2 Tuzlaspor 6 5 0 1 15 1 16
3 Pendikspor 6 4 0 2 13 6 14
4 Şanlıurfaspor 6 4 0 2 8 4 14
5 Fatih Karagümrük 6 4 1 1 11 3 13
6 Menemen Belediyespor 6 4 1 1 16 9 13
7 Sivas Belediyespor 6 4 1 1 11 5 13
8 Tarsus İdman Yurdu 6 3 1 2 14 11 11
9 Kahramanmaraşspor 6 3 2 1 5 5 10
10 Kırklarelispor 6 2 1 3 8 6 9
11 Etimesgut Belediyespor 6 2 1 3 7 7 9
12 Zonguldak Kömürspor 6 2 2 2 5 6 8
13 Bugsaş Spor 6 2 3 1 6 11 7
14 Darıca Gençlerbirliği 6 1 2 3 3 5 6
15 Konya Anadolu Selçukspor 6 1 2 3 8 11 6
16 Bandırmaspor 6 1 3 2 3 6 5
17 Fethiyespor 6 0 2 4 3 8 4
18 Tokatspor 6 1 4 1 2 8 4
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 6 5 1 0 16 5 15
2 Silivrispor 6 5 1 0 11 2 15
3 Hekimoğlu Trabzon 6 4 0 2 9 4 14
4 Nevşehir Belediyespor 5 3 0 2 16 7 11
5 Nazilli Belediyespor 5 3 0 2 8 4 11
6 Ergene Velimeşe 6 3 1 2 8 5 11
7 Artvin Hopaspor 5 2 0 3 6 1 9
8 Tire 1922 5 2 0 3 7 3 9
9 Karaköprü Belediyespor 5 3 2 0 11 8 9
10 Yomraspor 6 2 1 3 5 4 9
11 Batman Petrolspor 6 2 1 3 8 8 9
12 Kozan Belediyespor 5 2 1 2 6 4 8
13 Erzin Belediyespor 6 2 3 1 9 7 7
14 Gebzespor 6 1 2 3 5 4 6
15 Büyükçekmece Tepecikspor 6 1 4 1 6 11 4
16 Erbaaspor 6 0 3 3 2 5 3
17 Körfez Spor Kulübü 6 0 5 1 4 14 1
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2018 Galatasaray vs Atiker Konyaspor
 24/11/2018 BB Erzurumspor vs Antalyaspor
 24/11/2018 Alanyaspor vs Kayserispor
 24/11/2018 MKE Ankaragücü vs Beşiktaş
 25/11/2018 Kasımpaşa vs Yeni Malatyaspor
 25/11/2018 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 25/11/2018 Akhisarspor vs Bursaspor
 25/11/2018 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 26/11/2018 Göztepe vs Medipol Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2018 Kardemir Karabükspor vs Balıkesirspor Baltok
 24/11/2018 Hatayspor vs Altay
 24/11/2018 Eskişehirspor vs Ümraniyespor
 24/11/2018 İstanbulspor vs Gençlerbirliği
 25/11/2018 Denizlispor vs Giresunspor
 25/11/2018 Adana Demirspor vs Adanaspor
 25/11/2018 Gazişehir Gaziantep FK vs Boluspor
 25/11/2018 Altınordu vs Afjet Afyonspor
 26/11/2018 Osmanlıspor FK vs Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/11/2018 Darıca Gençlerbirliği vs Bandırmaspor
 17/11/2018 Tuzlaspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/11/2018 Kahramanmaraşspor vs Kırklarelispor
 18/11/2018 Sivas Belediyespor vs Zonguldak Kömürspor
 18/11/2018 Fatih Karagümrük vs Şanlıurfaspor
 18/11/2018 Fethiyespor vs Bugsaş Spor
 18/11/2018 Menemen Belediyespor vs Manisa BBSK
 18/11/2018 Tarsus İdman Yurdu vs Konya Anadolu Selçukspor
 18/11/2018 Tokatspor vs Pendikspor
 18/11/2018 Menemen Belediyespor - Manisa BBSK Manisa BBSK ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Manisa BBSK yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/11/2018 Körfez Spor Kulübü vs Yomraspor
 17/11/2018 Tire 1922 vs Erbaaspor
 18/11/2018 Artvin Hopaspor vs Hekimoğlu Trabzon
 18/11/2018 Erzin Belediyespor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 18/11/2018 Karaköprü Belediyespor vs Gebzespor
 18/11/2018 Nazilli Belediyespor vs Batman Petrolspor
 18/11/2018 Kozan Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 18/11/2018 Nevşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/11/2018 Nevşehir Belediyespor - Ergene Velimeşe Nevşehir Belediyespor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Nevşehir Belediyespor yenilmez
 18/11/2018 Kozan Belediyespor - Şile Yıldızspor Kozan Belediyespor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Kozan Belediyespor yenilmez
 18/11/2018 Nevşehir Belediyespor - Ergene Velimeşe Ergene Velimeşe ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Ergene Velimeşe yenilmez
 18/11/2018 Kozan Belediyespor - Şile Yıldızspor Şile Yıldızspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Şile Yıldızspor yenilmez
Yukarı