istanbul escort
HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye sert eleştiri

 Tarih: 20-05-2018 23:13:34
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi fahri doktora töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Eğer dünya BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesine teslim olacaksa yandık" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Elbette  birileri, Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle iş birliğinin bu derece güçlü, yakın  olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Kendi geçmişlerine, kendi münasebetlerinin  derinliğine bakmadan ülkemizin Balkanlar'daki varlığını sorgulamaya  yelteniyorlar. Türkiye, aynı zamanda bir Balkan ülkesidir." dedi.
Erdoğan, 3 yıllık hasretin ardından tekrar Saraybosna'da olmaktan  memnuniyet duyduğunu belirterek, Uluslararası Saray Bosna Üniversitesine  kendisine tevdi ettiği fahri doktora unvanı için teşekkür etti. Bu anlamlı unvanı hayatı boyunca gurur ve iftiharla taşıyacağını dile  getiren Erdoğan, İslam aleminin ramazan-ı şerifini tebrik etti. İslam ümmetini barış, huzur ve selametle idrak edecek ramazanlara  kavuştursun diye dua ettiğini belirten Erdoğan, "Hamdolsun bugün Saraybosna'da  ramazanın bereketine, ruhuna ve manasına uygun bir gün yaşadık ve yaşıyoruz."  ifadesini kullandı.
"ÜLKEMİZİN BALKANLAR'DAKİ VARLIĞINI SORGULAMAYA YELTENİYORLAR"
Bosna Hersek Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç ile ikili ve  heyetler arası görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Erdoğan, Bosna Hersek  Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ve Bakanlar Konseyi bakanları ile iki ülke  arasındaki iş birliği projelerini ele aldıklarını söyledi. Ekonomiden eğitime, turizmden kültüre bütün başlıklar altında  değerlendirmeleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, iki ülke arasındaki  ilişkilerin mükemmel düzeyde ilerlediğini, bu münasebetleri çok daha ileriye  taşıyacaklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Elbette birileri, Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle iş birliğinin bu  derece güçlü, yakın olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Kendi geçmişlerine, kendi  münasebetlerinin derinliğine bakmadan ülkemizin Balkanlar'daki varlığını  sorgulamaya yelteniyorlar. Türkiye, aynı zamanda bir Balkan ülkesidir. Bizim bu  topraklarda yüzlerce yıllık tarihimiz, en ücra köşelerine kadar serpilmiş  eserlerimiz var. Burada evladı fatihanlar yatıyor. Az önce bilge insan Aliya'nın  kabrini ziyaret ederken kabristanın yanı başındaki kabristanda da Osmanlı  şehitliğini gördük. Hakan Bey, hemen orayı TİKA ile ele almamız lazım. Orayı yeni baştan  yapmamız gerekiyor."
Erdoğan, Türkiye'de Bosna Hersek'tekinden daha fazla Boşnak,  Arnavutluk nüfusundan daha fazla Arnavut bulunduğunu söyledi.  "Türkiye’nin hemen her şehrinde, Balkanlar'dan, Kafkaslar’dan,  Türkistan coğrafyasından kardeşlerimiz yaşıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  şunları ifade etti: "Hal böyleyken Balkanlarla sınırı dahi olmayan ülkeler, Türkiye’yi  Balkanlar'da adeta hasım bir güç gibi göstermeye çalışıyorlar. Tabii biz bunların  asıl karın ağrısını çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin Balkanlar’da barış ve  istikrarı koruma çabalarının bunların planlarına, projelerine ket vurduğunun  farkındayız. Bunlar Balkanlar’ı kendi nüfuz alanları olarak görüyor. Biz ise bu  coğrafyanın kalıcı istikrara kavuşmasını, gerilimle değil, daima huzurla,  istikrarla anılmasını istiyoruz. İnşallah bundan sonra da mücadelemizi aynı  şekilde sürdüreceğiz."
Boşnaklarla beraber, Sırpları, Hırvatları, Arnavutları ve Makedonları  da kucaklamaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, son dönemde bu doğrultuda  çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Erdoğan, gelecekte farklılıklardan güç alarak yükselen bir Balkan  ruhunu hep birlikte inşa edeceklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Son birkaç yıldır yaşadıklarımız bize Türkiye’nin dış politikada  kendine belirlediği misyonun ne kadar doğru ve aynı zamanda ne kadar da zor  olduğunu göstermiştir. Gerilim yerine iş birliğini, kavga yerine dayanışmayı,  sömürü yerine paylaşmayı, zulüm yerine adaleti savunmak, bu ülkelerin idamesi  için samimiyetle mücadele etmek gerçekten çok zahmetli bir çabadır. Aslında lafa  gelince hemen herkes bu kavramları diline doluyor. Bugün bölgemizin ve dünyanın  farklı köşelerinde adaletin, barışın, demokrasinin, ekonomik kalkınmanın, iş  birliği çabalarının altını oyanlar, bu kavramları kullanmadan tek bir cümle dahi  kurmayanlardır.
Her fırsatta demokrasi havarisi kesilen, herkese insan hakları karnesi  düzenleyen bu ülkelerin tek meselesi kendi çıkarlarıdır. Bunların çıkarları  uğruna vazgeçmeyecekleri değer, çiğnemeyecekleri ilke yoktur. Menfaatlerini  korumak için Balkanlar dahil dünyanın pek çok bölgesinde katliamlara nasıl ses  çıkarmadıklarını hepimiz biliyoruz.
Afrika’da altın ve elmas için hangi soykırımların altına imza  attıklarını da çok iyi biliyoruz."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hani bunların  İnsan Hakları Beyannamesi'ne saygıları vardı, hani İnsan Hakları Beyannamesi'ne  her zaman, harfi harfine uyma sözleri vardı? Yok. İnanmayın bunlara. Asla  bunların böyle bir derdi yok." dedi.
"BİZDEN ALACAĞI ÇOK DERS VAR"
Terör örgütlerinin, devlet terörü uygulayan zalimlerin vahşetlerine  önce göz yumup sonra onlarla mücadele bahanesiyle ülkeleri ve toplumları nasıl  mahvettiklerini gayet iyi bildiklerini belirten Erdoğan, "Bugün benzer tavırları  Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de, Libya'da ve son olarak da Filistin'de yaşanan zulüm  karşısında sergilediler. Aralarında 8 aylık bebeklerin, tekerlekli sandalyedeki  engellilerin bulunduğu 64 Filistinlinin vahşice öldürülmesine doğru dürüst tepki  dahi göstermiyorlar. Yahu bunlar değil mi Cezayir'de 5 milyon insan öldürenler?  Bunla değil mi yüzbinlerce Ruandalıyı Ruanda'da öldürenler? Bunlar değil mi  yüzbinlerce Libyalıyı Libya'da öldürenler? Bunlar kime insanlık dersi veriyorlar?  Bunlardan bizim alacağımız ders yok, ama bunların bizden alacağı çok ders var."  ifadelerini kullandı.
Kimisi ağır, 2 bin 700 Filistinli sivilin yaralanmasını basit birkaç  kınama cümlesiyle savuşturulmaya çalışıldığına dikkati çeken Erdoğan,  "Kendilerine dedim ki 'Bunları bize verin, biz bunların tedavisini yaptıralım.'  Vermediler. Veremeyiz dediler. Kim bunlar? Mısır. Kim bunlar? İsrail. Kim?  Amerika. Hani bunların İnsan Hakları Beyannamesi'ne saygıları vardı. Hani İnsan  Hakları Beyannamesi'ne her zaman harfi harfine uyma sözleri vardı. Yok, inanmayın  bunlara. Asla bunların böyle bir derdi yok." diye konuştu.
"BMGK'NIN 5 ÜYESİNE TESLİM OLACAKSA YANDIK"
Onun için "Dünya 5'ten büyüktür" dediğini hatırlatan Erdoğan,  "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bu beş üyesine dünya teslim olacak  olursa yandık. Beş değil bir ülke 'evet' derse tamam, 'hayır' derse yok. Böyle  bir şey olur mu? Artık dünya İkinci Dünya Savaşı şartlarını yaşamıyor. Onlar  artık geride kaldı. Şimdi yeni bir dünya var. Yeni bir dünya kuruluyor.  Dolayısıyla bu yeni dünyayı 196 tane Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi  yeniden inşa etmek durumundadır. Bunu da görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 "13 Aralık Kudüs ile ilgili attığımız bir adım vardı. Olayı ne yaptık?  Birleşmiş Milletlere getirdik ve Birleşmiş Milletlerde hemen süratle bir oylamaya  gidildi." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapılan oylama neticesinde 128 ülke, Amerika'nın da içinde olduğu 9  ülkeye ne dedi? 'Hayır, reddediyoruz' dediler ve 129 ülke Amerika'yı ve  yandaşlarını tanıyan, ki isimlerini ben hiç bunların bilmem, duymadığım,  bilmediğim. Bunlara ülke demek mümkün değil, olsa olsa kasabadır. Bir Amerika'nın  adını biliyoruz, bir İsrail'in adını biliyoruz. O da çok zulmettiği için. Başını  kuma gömen deve kuşu misali İsrail'in şiddet politikalarına karşı gözlerini  kapattıklarında sanki bunların hiç yaşanmadığını varsayıyorlar. Kendi konforlu  dünyalarını güvende tutarak bu süreci idare edebileceklerine inanıyorlar. Oysa  hakikati görmezden gelmek mümkün değildir. Bugün siz kabul etmeseniz de  Filistinliler kurşunların hedefi olmaya, çocuklarını kaybetmiş annelerin,  annelerini kaybetmiş çocukların feryatları yükselmeye devam ediyor. Siz sırtınızı  dönseniz de bugün dünyada milyonlarca insan açlık ve kıtlığın pençesinde hayatta  kalma mücadelesi veriyor. Sürekli sırtı sıvazlanan zalimler, dünyayı hepimiz için  yaşanılmaz hale getiriyor. Onun için diyoruz ki, zalimler için yaşasın cehennem."
"KARANLIĞA KIZMANIN HİÇBİR FAYDASI YOKTUR"
Bu adaletsizliklerin, bu zulümlerin hepsi şu an dünyanın farklı  köşelerinde yaşandığını ifade eden Erdoğan, "Bize düşen, beise düşmek, dağılmak,  kendi kabuğumuza çekilmek yerine, hak ve adaletin tecellisi için cesaretle  mücadele etmektir. Karanlığa kızmanın hiç kimseye bir faydası yoktur,  olmayacaktır. Mesele karanlığı delecek bir umut ışığı yakabilmektir." dedi.  Bunun için bakılacak yerin güç sahiplerinin cüsseleri değil, kendi  yüreklerindeki inanç olması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Kibir abidelerinin  tehditlerine boyun eğerek, coğrafyamızı kana bulayan şiddet sarmalına sessiz  kalarak, geleceğimize umutla bakamayız. Hazreti Ali Efendimiz, 'Haksızlık önünde  eğilmeyiniz. O zaman hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz' buyuruyor."  diye konuştu.
"TÜM İMKANLARI KULLANARAK ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
Hangi inançtan, hangi dinden olursa olsun vicdan ve şahsiyet sahibi  insanlar bırakın haksızlık karşısında boyun eğmeyi tam tersine seslerini  yükseltmesi, tepkilerini net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini vurgulayan  Erdoğan, "Türkiye olarak biz son 16 yıldır işte bunu yapmaya çalışıyoruz.  Coğrafyamızı etkileyen hadiseleri tribünden seyretmek yerine elimizdeki tüm  imkanları kullanarak çözüm için çalışıyoruz. Neme lazımcılığı sahte konforuna  tenezzül etmeden aktif ve girişimci bir dış politika takip ediyoruz."  açıklamasını yaptı.
Erdoğan, İstanbul'da geçen hafta gerçekleşen  Olağanüstü İslam  Zirvesi'nin bu çabanın örneklerinden biri olduğunun altını çizerek, şunları  söyledi: "Bu zirveyi, Amerikan yönetiminin hukuk dışı kararından ve İsrail  katliamlarından sadece 72 saat sonra liderler düzeyinde düzenledik. Böylece zulüm  karşısında tepkimizi gösterdik. Hem de Kudüs başta olmak üzere kutsallarımıza  sahip çıkma konusunda güçlü bir irade sergiledik."
İslam İşbirliği Teşkilatı olarak ekonomik, diplomatik, ticari ve  siyasi alanda Filistinlilerin kanını dökenlerin özellikle canını acıtacak birçok  karar aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Müslümanların ilk kıblesi, üç semavi dinin mukaddes yeri Kudüs'tür.  İsrail tarafından işgal edilmesine fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha ilan  ettik. Gerek 13 Aralık'ta gerekse 18 Mayıs'ta yapılan Kudüs konulu olağanüstü  zirveler İslam dünyasının bu konudaki kararlılığının iradesidir. Bu zirveler aynı  zamanda İslam dünyasının üzerine serpilmiş ölü toprağını yavaş yavaş üzerinden  atmaya başladığının da işaretleridir. Bunu geleceğimiz adına atılmış son derece  ümitvar bir adım olarak görüyorum. Benzer bir dayanışmayı Suriye'den Irak'a,  İslam düşmanlığından kültürel ırkçılığa kadar diğer sorunlarımız konusunda da  göstereceğimize inanıyorum. Nitelikli, iyi yetişmiş, değerlerini özümsemiş, ufku  açık, vizyonu geniş bir insan kaynağına sahip olmadan bu çabalarımızın çoğu akim  kalmaya mahkumdur. Ülkemiz, milletimiz ve işte bugün Bosna Hersek'te olduğu gibi  kardeşlerimiz için müreffeh bir gelecek inşa etmek konusunda biz gençlerimize  güveniyoruz."
Bu anlayışla genç kuşakların eğitim öğretimine çok büyük hassasiyet  gösterdiklerini ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, "Sadece kendi evlatlarımızın  değil dünyanın farklı köşelerindeki dostlarımızın gençlerinin de hedeflerimize  uygun şekilde yetiştirilmeleri için çaba harcıyoruz. Bakınız bugün Türkiye  burslarıyla dünyanın 160 ülkesinden 17 bin öğrenci ülkemizde lisans, yüksek  lisans ve doktora seviyesinde eğitim öğretim görüyor. Bunun yanında dünyanın her  yerinden 115 bin öğrenci kendi imkanlarıyla Türk üniversitelerinde eğitim alıyor.  Şimdiye kadar Türkiye bursları kapsamında 860 bin öğrencimiz mezun olarak Bosna  Hersek'e döndüler ve ülkelerine hizmet etmeye başladılar." diye konuştu.
"BUNLARIN TÜRKLÜKLE FALAN ALAKASI YOK"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) Bosna Hersek’teki eğitim kurumlarını farklı isimler altında  sürdürmeye çalıştığını ve çeşitli ülkelerin himayesine sığınma gayreti içinde  olduğunu gördüklerini belirterek, "Bu okulların ileride Bosna Hersek’e zarar  vermemesi için, Bosna Hersekli kardeşlerimizden FETÖ’nün okullarını kapatmalarını  isterken, Bosna Hersekli öğrencilere de alternatifler sunmayı görev addediyoruz.  İşte, hemen yanı başınızda, malum okulları vardı, e şimdi ne oldu? İngiliz  bayrağını çektiler, bunlar bu kadar Türk. Bunların Türklükle falan alakası yok,  bunlar başka bir millet." dedi.
Bosna Hersek'te Saraybosna, Mostar, Tuzla ve Zenica'daki  üniversitelerde Türkoloji bölümlerinin faaliyet gösterdiğine işaret eden Erdoğan,  bu bölümlerde 500'e yakın öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Türkiye'yi, Türkçeyi, Türk kültürünü ve sanatını Bosna Herseklilere  tanıtan Yunus Emre Enstitüsünün Mostar ve Fojnica'da şubelerinin bulunduğunu  hatırlatan Erdoğan, enstitünün Bosna Hersek'teki sertifikalı kurslarına yaklaşık  6 bin öğrencinin katıldığı bilgisini verdi.
Yunus Emre Enstitüsünün "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında Bosna  Hersek'te seçmeli yabancı dil olarak Türkçe eğitimi vermeye başladığını anlatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2011-2012 eğitim-öğretim yılında 43 okulda yaklaşık bin  öğrenciyle başlayan projede bu yıl 150 okulda 8 bin 243 öğrenciye ulaşıldı."  bilgisini paylaştı. Bu çalışmaları devletin kurumları yanında sivil toplum kuruluşlarının,  vakıf ve derneklerin desteğiyle yürüttüklerini dile getiren Erdoğan, "Bugün  çatısı altında bulunmaktan büyük onur duyduğum Uluslararası Saraybosna  Üniversitesi, bu vizyonunuzun en güzel meyvelerinden biridir." ifadelerini  kullandı.
"Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin kurucusu olan SEDEF Vakfı,  Bosna Hersek’te ayrıca bir ilköğretim ve bir ortaöğretim okuluyla da gençlerimize  hizmet sunuyor." diyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Ayrıca, Türkiye Maarif Vakfı da Bosna Hersek’teki kuruluş sürecini  hamdolsun tamamladı. Vakfımız Bosna Hersekli öğrencilere eğitim desteği vermek  için kısa sürede harekete geçecektir. Bu kurumlarımızın Bosna Hersek’teki eğitim  seferberliğini FETÖ ile mücadele bakımından da kritik önemde görüyoruz. Malumunuz  olduğu üzere ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde teşebbüs edilen hain darbe  girişimiyle, uzun süredir mücadele ettiğimiz FETÖ’nün kirli yüzü açıkça ortaya  çıkmış, haklılığımız ispatlanmıştır. Darbe girişimi esnasında pek çok ülke sessiz  kalırken Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç'in  şahsında Bosna Hersek’in göstermiş olduğu kararlı ve samimi dayanışmayı asla  unutmayacağım.
Sayın Bakir İzzetbegoviç’in de ifade ettiği gibi FETÖ, toplumun her  alanına kollarını dolamış bir ahtapot olarak varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu  alanların başında ise eğitim geliyor. FETÖ’nün Bosna Hersek’teki eğitim  kurumlarını farklı isimler altında sürdürmeye çalıştığını ve çeşitli ülkelerin  himayesine sığınma gayreti içinde olduğunu görüyoruz. Bu okulların ileride Bosna  Hersek’e zarar vermemesi için, Bosna Hersekli kardeşlerimizden FETÖ’nün  okullarını kapatmalarını isterken, Bosna Hersekli öğrencilere de alternatifler  sunmayı görev addediyoruz. İşte, hemen yanı başınızda, malum okulları vardı, e  şimdi ne oldu? İngiliz bayrağını çektiler, bunlar bu kadar Türk. Bunların  Türklükle falan alakası yok. Bunlar başka bir millet."
Hem Türkiye Maarif Vakfı hem de SEDEF Vakfının açtıkları ve açacakları  eğitim yuvalarıyla bu ihtiyaçları gidereceğini anlatan Erdoğan, Türkiye ile Bosna  Hersek arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin parlak bir gelecek vadettiğini  söyledi.
"GENÇ, DİNAMİK BİR PARLAMENTO HAZIRLAYALIM İSTİYORUZ"
Bu gelişmenin her iki ülkenin dilini bilen ve hayatın her sahasında  faaliyet gösteren gençlere duyulan ihtiyacı giderek artırdığını dile getiren  Erdoğan, toplumların birbirine giderek daha yakınlaştığı, bilginin, bilişimin ve  teknolojinin öneminin katlanarak arttığı bir dönemde yaşandığını söyledi. Bosna Hersek'te eğitim öğretim gören gençlere tavsiyesinin "çok merak  etmek, çok araştırmak, en az iki yabancı dili rahatça konuşabilmek, kendilerini  en iyi şekilde yetiştirmek" olduğunu dile getiren Erdoğan, "Artık parlamento size  açıldı ve parlamentodan rahatlıkla gelip orada bir milletvekili olma şansını  yakalayabilirsiniz." dedi. Seçilme yaşını 18'e indirdiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle  tamamladı:
 "Genç, dinamik bir parlamento hazırlayalım istiyoruz. Okuldaki  eğitimle yetinmeyin. Ülkenizin ve insanlığın tarihini, dünyada olup biten  hadiseleri öğrenmek için ayrıca gayret sarf etmelisiniz. Çalışmaktan yılmamak,  öğrenmekten usanmamak, karşımızdakini anlamaya gayret etmek ve empati yapmak  düsturumuz olmalıdır. Merhum Necip Fazıl’ın da dediği gibi 'Devler gibi eserler  bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım.' Bu düşüncelerle sözlerime son verirken hepinizi en kalbi  muhabbetlerimle selamlıyor, tahsil hayatınızda ve sonrasında başarılar temenni  ediyorum."
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Kamyonda sıkışan sürücüyü itfaiye ekibi kurtardı Kamyonda sıkışan sürücüyü itfaiye ekibi kurtardı Malatya'da meydana gelen trafik kazasında kamyonda sıkışan sürücüyü itfaiye eki..
Bingöl de Geçici aday listeleri seçim kurullarında Bingöl de Geçici aday listeleri seçim kurullarında Bingöl'de 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde yarışacak siyasi par..
Malatya da Geçici aday listeleri seçim kurullarında Malatya da Geçici aday listeleri seçim kurullarında Malatya'da 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerind..
Elazığ da Geçici aday listeleri seçim kurullarında Elazığ da Geçici aday listeleri seçim kurullarında Elazığ’da 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nd..
  SİYASET HABERLERİ
İşte Cumhur İttifakı'nın belediye başkan adayları İşte Cumhur İttifakı'nın belediye başkan adayları Cumhur İttifakı, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için adayların isimlerini ..
TBMM Başkanlığı görevini devreden Yıldırım İstanbul a Hızlı Trenle Geldi TBMM Başkanlığı görevini devreden Yıldırım İstanbul a Hızlı Trenle Geldi Meclis Başkanlığı görevini Celal Adan’a devreden Binali Yıldırım, devir teslim t..
CHP'li Öztrak: DSP'ye geçen arkadaşlarla ilgili etik sorun olduğu ortada CHP'li Öztrak: DSP'ye geçen arkadaşlarla ilgili etik sorun olduğu ortada CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Bizden aday olamadıkları için DSP'ye g..
Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı'na veda etti Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı'na veda etti Binali Yıldırım, 'Bu yemekten sonra yapacağım ilk iş görevden ayrılma dilekçesin..
  DÜNYA HABERLERİ HABERLERİ
Maduro emir verdi! Askerler tetikte bekliyor Maduro emir verdi! Askerler tetikte bekliyor Venezuela askerlerinin, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun emri doğrultusunda sı..
İngiltere'yi şoke eden gelişme İngiltere'yi şoke eden gelişme Japon otomotiv şirketi Honda'nın İngiltere'deki üretim tesisini kapatma kararı a..
Suudi Arabistan Pakistan'la 20 Milyar Dolarlık Mutabakat İmzaladı Suudi Arabistan Pakistan'la 20 Milyar Dolarlık Mutabakat İmzaladı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, resmi ziyaret için geldiği P..
Trump'a büyük şok Trump'a büyük şok ABD'li Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, Rusya'nın 2016'daki ABD başkanlık s..
  EKONOMİ HABERLERİ
Türkiye'nin Kredi Notunu Açıkladı Türkiye'nin Kredi Notunu Açıkladı Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türkiye'nin kredi ..
Bakan Albayrak'tan flaş açıklamalar Bakan Albayrak'tan flaş açıklamalar Bakan Albayrak'tan flaş açıklamalar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,..
Vali Canalp'in Köy Ziyaretleri Vali Canalp'in Köy Ziyaretleri Edirne Valisi Ekrem Canalp, köy ziyaretleri kapsamında Keşan ve Uzunköprü ilçesi..
Gaziantep'teki Oda ve Borsaların Yetkilileri İslahiye'de Toplandı Gaziantep'teki Oda ve Borsaların Yetkilileri İslahiye'de Toplandı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan "81 ile 81 Akade..
  SPOR HABERLERİ
Başakşehir'den Sert Açıklama Başakşehir'den Sert Açıklama Başakşehir Kulübü hakemlerle ilgili açıklama yapıldı.
Eyof 2019'un Türkiye Kafilesi Bosna Hersek'te Eyof 2019'un Türkiye Kafilesi Bosna Hersek'te Bosna Hersek'in ev sahipliğinde düzenlenen 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festi..
Galatasaray, Maicon ile Yollarını Ayırdı Galatasaray, Maicon ile Yollarını Ayırdı Galatasaray Kulübü, Maicon'un Al-Nassr Saudi kulübüne kiralık olarak transfer ol..
Cenk Tosun'dan Kagawa'ya Mesaj Cenk Tosun'dan Kagawa'ya Mesaj Everton'da forma giyen milli futbolcu Cenk Tosun, Beşiktaş'ın yeni transferi Shi..
  ERZURUM HABERLERİ
Büyükşehir'den İhtiyaç Sahibi 2 Bin 200 Aileye Gıda Kartı Büyükşehir'den İhtiyaç Sahibi 2 Bin 200 Aileye Gıda Kartı Erzurum Büyükşehir Belediyesi, maddi durumdan yoksun olan vatandaşlara gıda kart..
PKK Propagandası Yapılan Fetö Yurdu Çalışanına 10 Yıl Hapis PKK Propagandası Yapılan Fetö Yurdu Çalışanına 10 Yıl Hapis ERZURUM'da FETÖ/PDY'ye ait yurtta yönetim memuru olarak çalışan Üzeyir Kazan, tu..
Palandöken Saltukbey Ortaokulu Robotik Kodlamada Birinci Oldu Palandöken Saltukbey Ortaokulu Robotik Kodlamada Birinci Oldu Erzurum Palandöken Saltukbey Ortaokulu Robotik kodlamada takım halinde Ankara'da..
Dağları Gezerek Kayıyorlar Dağları Gezerek Kayıyorlar AVRUPA'da 100 yılı aşkın süredir yapılan, dağcılıkla kayak sporunu birleştiren t..
  MAGAZİN HABERLERİ
Cem Yılmaz, Komik Astronot Aranıyor Diyen NASA'ya Rest Çekti: İşim Var Cem Yılmaz, Komik Astronot Aranıyor Diyen NASA'ya Rest Çekti: İşim Var Usta komedyen Cem Yılmaz, NASA'nın 'Komik astronot aranıyor' paylaşımına verdiği..
Samimi Görüntüleri Ortaya Çıkan Berkay Şahin ve Ece Erken'den İlk Açıklama Samimi Görüntüleri Ortaya Çıkan Berkay Şahin ve Ece Erken'den İlk Açıklama İş adamı Murat Karabova'nın doğum gününde samimi görüntüleri ortaya çıkan Berkay..
Reynmen Rekor Kıran Derdim Olsun Şarkısını YouTube'dan Kaldırdı Reynmen Rekor Kıran Derdim Olsun Şarkısını YouTube'dan Kaldırdı Derdim Olsun adlı şarkısıyla rekor üzerine rekor kıran Reynmen lakaplı Yusuf Akt..
Müge Anlı, Sır Ölümü Çözmek İçin Harekete Geçti Müge Anlı, Sır Ölümü Çözmek İçin Harekete Geçti 2017 yılının Mart ayında Trabzon'un Akçabat ilçesinde su kuyusunda cansız bedeni..
  İSTANBUL HABERLERİ
Demirören Gazeteciliğin hisseleri borsa kotundan çıkıyor Demirören Gazeteciliğin hisseleri borsa kotundan çıkıyor Demirören Gazeteciliğin hisseleri, yarından itibaren borsa kotundan çıkacak.Dem..
Kendisinden bir haftadır haber alınamıyordu! Ormanlık alanda... Kendisinden bir haftadır haber alınamıyordu! Ormanlık alanda... Arnavutköy'de ormanlık alanda kendisinden 1 haftadır haber alınamayan bir kişini..
İstanbul'da kanlı infaz İstanbul'da kanlı infaz Bağcılar'da kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişi tarafından silahla başından..
İsmail Erdem Ataşehir İmar İskan Blokları'na TOKİ Müjdesi Verdi İsmail Erdem Ataşehir İmar İskan Blokları'na TOKİ Müjdesi Verdi AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem, İmar İskan Blokları sakinl..
  Profesyonel Hizmetler HABERLERİ
Ülkemize ve markalarımıza güvendiğimiz için sermaye artışı yaptık Ülkemize ve markalarımıza güvendiğimiz için sermaye artışı yaptık Doğtaş Kelebek Mobilya Başkanı Davut Doğan; “Ülkemize ve markalarımıza güvendiğ..
Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Günümüzde insanların haberlere ulaşmak için kullandıkları farklı kaynaklar mevcu..
resmi ilanlar
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 21 13 2 6 32 11 45 +21
2 Galatasaray 22 12 4 6 45 24 42 +21
3 Beşiktaş 22 11 5 6 42 27 39 +15
4 Yeni Malatyaspor 22 9 6 7 34 25 34 +9
5 Atiker Konyaspor 22 8 4 10 29 23 34 +6
6 Trabzonspor 22 9 7 6 37 32 33 +5
7 Sivasspor 22 8 7 7 32 32 31 0
8 Kasımpaşa 22 9 11 2 39 41 29 -2
9 Antalyaspor 21 8 8 5 22 30 29 -8
10 Alanyaspor 22 8 10 4 22 26 28 -4
11 Kayserispor 22 7 8 7 20 28 28 -8
12 Çaykur Rizespor 22 5 7 10 27 30 25 -3
13 Göztepe 22 8 13 1 24 29 25 -5
14 Bursaspor 22 4 6 12 19 23 24 -4
15 Fenerbahçe 22 5 8 9 23 29 24 -6
16 MKE Ankaragücü 22 7 12 3 20 35 24 -15
17 BB Erzurumspor 22 4 9 9 23 29 21 -6
18 Akhisarspor 22 4 12 6 21 37 18 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Denizlispor 11 8 1 2 24 7 26
2 Ümraniyespor 12 8 3 1 18 10 25
3 Altınordu 12 7 2 3 22 7 24
4 Gençlerbirliği 10 7 2 1 19 6 22
5 Osmanlıspor FK 12 7 4 1 16 10 22
6 Hatayspor 12 5 2 5 16 8 20
7 Eskişehirspor 11 5 1 5 13 10 20
8 Adana Demirspor 11 5 3 3 18 11 18
9 İstanbulspor 10 5 2 3 19 16 18
10 Gazişehir Gaziantep FK 11 5 4 2 16 9 17
11 Balıkesirspor Baltok 10 5 3 2 13 10 17
12 Boluspor 10 3 3 4 13 10 13
13 Adanaspor 11 3 4 4 15 13 13
14 Altay 11 3 5 3 11 12 12
15 Afjet Afyonspor 11 3 5 3 15 20 12
16 Giresunspor 10 3 5 2 11 14 11
17 Elazığspor 11 2 6 3 12 17 9
18 Kardemir Karabükspor 11 0 9 2 5 25 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Tuzlaspor 12 9 2 1 30 7 28
2 Manisa BBSK 11 8 1 2 27 8 26
3 Fatih Karagümrük 11 8 1 2 24 9 26
4 Sivas Belediyespor 12 7 3 2 21 15 23
5 Menemen Belediyespor 11 6 1 4 24 14 22
6 Etimesgut Belediyespor 11 5 1 5 16 10 20
7 Şanlıurfaspor 10 5 2 3 11 7 18
8 Kırklarelispor 12 4 3 5 15 13 17
9 Kahramanmaraşspor 12 5 5 2 11 14 17
10 Pendikspor 10 4 2 4 16 13 16
11 Zonguldak Kömürspor 11 4 3 4 10 10 16
12 Tarsus İdman Yurdu 10 4 3 3 18 19 15
13 Bandırmaspor 10 4 4 2 11 11 14
14 Bak Spor 11 3 3 5 11 15 14
15 Konya Anadolu Selçukspor 10 2 2 6 17 19 12
16 Fethiyespor 12 2 4 6 9 14 12
17 Darıca Gençlerbirliği 11 3 5 3 9 15 12
18 Tokatspor 11 2 7 2 8 14 8
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 10 7 0 3 21 8 24
2 Nevşehir Belediyespor 11 6 1 4 24 12 22
3 Tire 1922 11 5 0 6 15 7 21
4 Hekimoğlu Trabzon 10 6 1 3 14 7 21
5 Karaköprü Belediyespor 11 6 3 2 22 13 20
6 Şile Yıldızspor 10 6 3 1 24 11 19
7 Ergene Velimeşe 11 5 3 3 16 10 18
8 Artvin Hopaspor 10 4 1 5 10 4 17
9 Silivrispor 11 5 4 2 13 8 17
10 Kozan Belediyespor 10 3 1 6 10 7 15
11 Batman Petrolspor 10 4 3 3 11 13 15
12 Yomraspor 10 3 2 5 10 9 14
13 Erzin Belediyespor 10 3 3 4 15 12 13
14 Gebzespor 11 3 4 4 11 9 13
15 Büyükçekmece Tepecikspor 10 3 5 2 9 13 11
16 Erbaaspor 10 2 4 4 10 10 10
17 Körfez Spor Kulübü 10 0 8 2 5 24 2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/02/2019 Antalyaspor vs Medipol Başakşehir
 22/02/2019 Çaykur Rizespor vs Yeni Malatyaspor
 22/02/2019 Göztepe vs Trabzonspor
 23/02/2019 Sivasspor vs Antalyaspor
 23/02/2019 Alanyaspor vs Kasımpaşa
 23/02/2019 Medipol Başakşehir vs Bursaspor
 24/02/2019 MKE Ankaragücü vs BB Erzurumspor
 24/02/2019 Atiker Konyaspor vs Kayserispor
 24/02/2019 Galatasaray vs Akhisarspor
 24/02/2019 Atiker Konyaspor - Kayserispor Kayserispor ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Kayserispor yenilmez
 24/02/2019 Galatasaray - Akhisarspor Akhisarspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Galatasaray yenilmez
 24/02/2019 Galatasaray - Akhisarspor Galatasaray ligde evindeki son 11 maçında hiç kaybetmedi  Galatasaray yenilmez
 18/02/2019 Antalyaspor - Medipol Başakşehir Antalyaspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Medipol Başakşehir yenilmez
 18/02/2019 Antalyaspor - Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Medipol Başakşehir yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/02/2019 Eskişehirspor vs Denizlispor
 22/02/2019 Balıkesirspor Baltok vs Afjet Afyonspor
 22/02/2019 İstanbulspor vs Hatayspor
 23/02/2019 Boluspor vs Adanaspor
 23/02/2019 Adana Demirspor vs Altınordu
 23/02/2019 Gençlerbirliği vs Ümraniyespor
 24/02/2019 Giresunspor vs Altay
 24/02/2019 Kardemir Karabükspor vs Elazığspor
 24/02/2019 Denizlispor vs Osmanlıspor FK
 18/02/2019 Eskişehirspor - Denizlispor Eskişehirspor ligde evindeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Eskişehirspor yenilmez
 18/02/2019 Eskişehirspor - Denizlispor Denizlispor ligdeki son 13 maçında hiç kaybetmedi  Denizlispor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/02/2019 Fatih Karagümrük vs Zonguldak Kömürspor
 23/02/2019 Menemen Belediyespor vs Fethiyespor
 24/02/2019 Şanlıurfaspor vs Bak Spor
 24/02/2019 Anadolu Selçukspor vs Kırklarelispor
 24/02/2019 Bandırmaspor vs Etimesgut Belediyespor
 24/02/2019 Darıca Gençlerbirliği vs Sivas Belediyespor
 24/02/2019 Pendikspor vs Manisa BBSK
 24/02/2019 Tarsus İdman Yurdu vs Tuzlaspor
 24/02/2019 Tokatspor vs Kahramanmaraşspor
 24/02/2019 Anadolu Selçukspor - Kırklarelispor Anadolu Selçukspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Anadolu Selçukspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/02/2019 Büyükçekmece Tepecikspor vs Ergene Velimeşe
 24/02/2019 Artvin Hopaspor vs Nevşehir Belediyespor
 24/02/2019 Batman Petrolspor vs Şile Yıldızspor
 24/02/2019 Erzin Belediyespor vs Gebzespor
 24/02/2019 Yomraspor vs Erbaaspor
 24/02/2019 Kozan Belediyespor vs Tire 1922
 24/02/2019 Körfez Spor Kulübü vs Silivrispor
 24/02/2019 Nazilli Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
Yukarı