Bugun...Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yılda dünyanın etrafını 4 kez dolaştı

Tarih: 30-12-2017 00:38:44 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017'de 144 bin kilometre yol katederek, dünyanın etrafını yaklaşık 4 kez dolaşmış kadar yol yaptı. Yılın ilk yurt dışı ziyaretini Tanzanya'ya gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam 22 devlet başkanıyla bir araya geldi, 10 yabancı hükümet başkanını da kabul etti. Yurt içi ve yurt dışında yıl boyunca ulusal ve uluslararası organizasyonlara katılan Erdoğan, 42 programda katılımcılara hitap ederken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 10 defa muhtarları ağırladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yılda dünyanın etrafını 4 kez dolaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, 2017 yılında yaptığı seyahatlerde ilkleri gerçekleştirdi. Yunanistan'ı 65 yıl sonra ilk kez "Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı" olarak ziyaret etti. Sudan ve Çad'ı ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı oldu. 
Bir yılda 144 bin kilometre katederek, dünyanın  etrafını yaklaşık 4 kez dolaşmış kadar yol yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetiyle bu yıl bazıları resmi ziyaret  kapsamında, bazıları da çeşitli zirve ve genel kurullara katılım şeklinde olmak  üzere çok sayıda ülkeye gitti. Yurt içi temasları kapsamında illeri de ziyaret eden Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde belli aralıklarla ülkenin dört bir yanından gelen  muhtarlarla bir araya geldi. 2017'de 26 ülkeye, 35 ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu  ziyaretler kapsamında toplam 144 bin kilometre yol yaparak, dünyanın etrafını  yaklaşık 4 kez dolaştı. Yılın ilk ziyaretini Afrika ülkelerine gerçekleştiren Cumhurbaşkanı  Erdoğan, sırasıyla Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'da çeşitli temaslarda  bulundu.Erdoğan, Afrika dönüşü Arap ülkelerinde temaslarda bulunmak üzere,  Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar'a bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
ABD'YE İK İKEZ GİTTİ!
ABD Başkanı Donald Trump ile resmi bir görüşme gerçekleştiren  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Mayıs'ta Trump tarafından Beyaz Saray'da resmi törenle  karşılandı. Erdoğan, ABD'ye ikinci ziyaretini ise 17 Eylül'de Birleşmiş Milletler  (BM) 72. Genel Kuruluna katılmak içingerçekleştirdi ve bir dizi resmi temaslarda  bulundu.  Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'ne katılmak ve çeşitli  temaslarda bulunmak üzere Pakistan'a giden Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet  Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi  (ÜDİK) 6. toplantısına katılmak üzere Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.
İLKLERİ YAPTI!
 Erdoğan, daha sonra sırasıyla Hindistan, Rusya, Kuveyt, Çin, ABD,  Belçika, Almanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ürdün, Kazakistan, İran,  Ukrayna, Sırbistan, Polonya, Azerbaycan, Yunanistan ve Gümülcine'ye giderek  çeşitli temaslarda bulundu.  Erdoğan, yılın son yurt dışı ziyaretlerini ise Sudan, Çad ve Tunus'tan  oluşan Afrika turuyla tamamladı. Öte yandan Erdoğan, yurt dışı ziyaretleri kapsamında bazı ülkelere  birden fazla gitti. Buna göre, ABD ve Suudi Arabistan'a iki, Katar ve Kuveyt'e üç  defa giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya ise çeşitli nedenlerle dört kez  ziyarette bulundu. Erdoğan, Yunanistan'ı 65 yıl sonra ilk kez "Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı" olarak ziyaret etti.
  10 YABANCI DEVLET BAŞKANINI AĞIRLADI 
 Erdoğan, 2017'de yurt dışı ziyaretlerinin yanı sıra 10 devlet  başkanını da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı.  Türkiye'ye yılın ilk resmi ziyaretini Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu  Teshome Wirtu yaparken, sırasıyla Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi  Muhammed Farmajo, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma, Endonezya  Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Rusya  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Bolivar Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Özbekistan  Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ve Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah da Külliye'de  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuğu oldu. 2017'de toplam 32 devlet başkanıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı  Erdoğan, 10 yabancı hükümet başkanını da kabul etti.
  Yurt içi ve yurt dışında yıl boyunca ulusal ve uluslararası  organizasyona katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 42 programda katılımcılara hitap  etti. Göreve gelmesinin ardından muhtarları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde  ağırlamaya başlayan Erdoğan, bu geleneği 2017'de de sürdürdü.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilki 27 Ocak 2015'te gerçekleştirilen  "Muhtarlar Toplantı"larına 2017 yılında da devam etti ve bu yıl muhtarları 10 kez  Külliye'de ağırladı.
İİT KUDÜS İÇİN İSTANBUL'DA TOPLANDI 
 Türkiye'de yıl içerisinde birçok uluslararası toplantı yapılırken,  aralık ayında İstanbul'da İslamİşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald  Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel  Aviv'den Kudüs'e taşıma yönündeki planını açıklamasının ardından dönem başkanı  Türkiye'nin ev sahipliğinde olağanüstü toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla gerçekleşen İİT Olağanüstü  Zirvesi'ne, 16'sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içi temasları kapsamında da birçok ili  ziyaret etti. Katıldığı etkinliklerde vatandaşlarla bir araya gelen Erdoğan,  yılın ilk ziyaretini Şanlıurfa'ya yaparken, aralarında Kars, Ağrı, Çorum, İzmir,  Hatay, Kastamonu, Sinop, Bolu, Düzce ve Rize'nin bulunduğu 55 ili, 67 kez ziyaret  etti.

DİĞER R.Tayyip Erdoğan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI