HABER AKIŞI

Çıldır Gölünde av yasağı olmasına rağmen Sarıbalık Katlıamı Devam Ediyor

 Tarih: 27-05-2018 14:56:00  -   Güncelleme: 27-05-2018 14:58:00
Çıldır Gölü´nde av yasağı olmasına rağmen karnında yavru BALIK KATLİAMI devam ediyor.

Kars ve Ardahan arasında kalan Çıldır Gölü, her yıl olduğu gibi bu yılda korunamıyor. 

Yılın bu aylarında sazlık ve sığ suların olduğu kıyılara yumurta (havyar) bırakmaya gelen SARI BALIK, avcıların karnında 3,600 yavrusuyla bırlıkte katledilmesine kimse engel olamıyor.


Gece ve sabaha karşı sandal ve kayıklarla çıkan bazı balıkçılar av yasağına aldırmadan büyük ağlarla balık katliamına devam ediyor.


Yıllardır bilinçsiz ve kaçak avlanma nedeniyle soyu tükenmekte olan SARI BALIK, yavru bırakacağı kıyılara gizlice gerilen yüzlerce metre ağlara takılmaktan kurtulamıyor.


Hiç bir denetimin yapılmadı Çıldır Gölü ve derelerde bulunan KIRMIZI BENEKLİ ALA BALIK ta denetimsiz ve bilinçsiz avlanma nedeniyle soyu tükenme noktasına geldi.


İki il arasında korunmaya muhtaç Çıldır Gölü SARI BALIK soyunun tükenmesinde en büyük etkenlerden biri olan kaçak avlanma ve bilinçsiz avlanma SARI BALIK soyunun tükenmesine neden olmaktadır.
Bir balık ortalama 3600 yavru bırakıyor. 


Yıllar önce gölü besleyen dere ve çaylara kadar çıkan SARI BALIK artık yok denecek kadar azaldı....Buna neden olarak ta, balığın yavru bıraktığı dönemde bilinçsiz avlaması, havyar bıraktığı sazlıkların kuruması, göl suyunun baraj tarafından aşırı tüketilmesi ve aşırı kirlenmesi SARI BALIK ve diğer balık türlerinde %90 azalmasına neden oldu.

  Kaynak: suat İncedere/Ardahan   Editör: Ardahan Haberi
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇILDIR HABERLERİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

24 Haziran da Yapılacak Seçim de Hangi Partiye Oy Vereceksiniz


NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı