HABER AKIŞI

Çıldır daki Tarihi Şeytan Kalesi, gece de ziyaret edilecek

 Tarih: 02-06-2018 14:27:00  -   Güncelleme: 02-06-2018 15:02:07
  HABER VİDEOSU
Tarihi Şeytan Kalesi ziyaretçilerini bekliyor
Ardahan'ın Çıldır ilçesinde Karaçay Kanyonu'nun ortasındaki kayalıkların zirvesinde bulunan tarihi "Şeytan Kalesi" ziyaretçilerini bekliyor. Kanyondaki kayalıkların zirvesinde, Urartular zamanında yapıldığı tahmin edilen Şeytan Kalesi, tarihi ve konumuyla dikkati çekiyor. Zamanında savunma amacıyla yapılan, gizli bir giriş kapısı bulunan kale, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara da sunuyor. ( Hüseyin Yıldız - Anadolu Ajansı )
14.08.2017 Hüseyin Yıldız
1 / 16
Ardahan'ın Çıldır ilçesinde Karaçay Kanyonu'nun ortasındaki kayalıkların zirvesinde bulunan tarihi "Ş...

 Ardahan'ın Çıldır ilçesinde Karaçay Kanyonu'nun ortasındaki kayalıkların zirvesinde bulunan tarihi "Şeytan Kalesi" gece de ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kanyondaki kayalıkların zirvesinde, Urartular zamanında yapıldığı tahmin edilen Şeytan Kalesi, tarihi ve konumuyla görenlerin dikkatini çekiyor.

Zamanında savunma amacıyla yapılan, gizli bir giriş kapısı bulunan kale, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor. Kaleye ulaşmak için Ardahan-Çıldır yolundan yaklaşık 3 kilometre yaya yürümek gerek.

İl merkezine 45, ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan, üç tarafı uçurum olan kalenin girişi, batısında bulunuyor.

Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürü Efsal Alantar, AA muhabirine, bu yapının, bugüne kadar ulaşıp ayakta kalabilen nadir kalelerden olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığına kalenin restorasyonu için taleplerini ilettiklerini belirten Alantar, şunları kaydetti:

"Şu an itibarıyla aydınlatma çalışmalarımız başladı. Amacımız kalenin gündüz olduğu gibi gece de ziyaret edilmesini sağlamak. Çünkü burası bizim için çok önemli tarihi yerlerden biridir. Buranın daha çok turist alması için bazı çalışmalarımız var, şu an aydınlatma çalışmasıyla başladık. Çıldır-Ardahan yolu bağlantılı yaklaşık 3 kilometre yürüme yolu aydınlatılacak. Şu an çalışmalar başladı."

Alantar, aydınlatmanın kale içinde de olacağını belirtti.

- "Kale içinde arkeolojik kazı olmalı"

Kalenin bölgenin önemli tarihi zenginliği olduğunu, tarihi kale içinde ayrıca arkeolojik kazının da olması gerektiğini dile getiren Alantar, şu ifadeleri kullandı:

"Çünkü bütün bu tarihi mekanlar altında bir sığınak var. Barınma yerleri mevcut. Bunlar çökmeden dolayı kapanıp kalmışlar. Burada bir arkeolojik kazı yapılırsa tarihi mekanlar gün ışığına çıkarılmış olur. Bu şekliyle de turizme kazandırılmış olur. Hem de ülke ekonomisine katkısı oluyor."

- Kale, gelecek yıl restore edilecek

Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu da Şeytan Kalesi'nin Çıldır'ın en önemli değerlerden olduğunu söyledi.

Restorasyonu için girişimlerde bulunduklarını anlatan Azizoğlu, "Bu yıl restorasyon çalışması olmadı ancak 2019'da olacak. Kalemiz gerekli restorasyonun yapılmasıyla farklı noktada olacak." dedi.

  Kaynak: AA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER ÇILDIR HABERLERİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı