Bugun...Çıldır da Buzla Kaplı Gölün Vazgeçilmezi: "Atlı Kızak"

Tarih: 10-02-2018 14:13:31 + -


Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü olan ve kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü'ne gelen yerli ve yabancı turistler, buz üstünde atlı kızaklarla gezinti yapıyor.


Çıldır da Buzla Kaplı Gölün Vazgeçilmezi:

Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü olan ve kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü'ne gelen yerli ve yabancı turistler, buz üstünde atlı kızaklarla gezinti yapıyor.
Son günlerde yerli ve yabacı turistlerin yoğu ilgi gösterdiği Doğu Eksperi treni ile Kars'a gelen misafirler, Kars ile Ardahan arasında yer alan, 123 kilometrekare genişliğinde olan ve yüzeyi tamamen buz tutan Çıldır Gölü'nü de ziyaret ederek keyifli dakikalar geçiriyor.
Deniz seviyesinden 1959 metre yüksekteki göle gelen turistler, buz üstünde yürüyüp atlı kızaklara binmenin tadını çıkartıyor.
Gölde atlı kızağıyla ziyaretçileri gezdiren Ozan Karataş,  yaptığı açıklamada, atlarını araçlara koyup saat 08.00'da evlerinden yola çıktıklarını ve bir saat sonra göle ulaştıklarını söyledi.
Kars'ın Arpaçay ilçesinde göl kenarında yapılan Kütük Ev önünden atlarını buz üzerine indirerek kızakları bağladıklarını anlatan Karataş, "Kütük Ev'in yanında göle inerek hizmet vermeye başlıyoruz. Saat 17.00'da tekrar atlarımızı arabaya bindirip eve götürüyoruz." dedi.
Karataş, Doğu Ekspresi ile vatandaşların yoğun şekilde Kars'a geldiğine işaret ederek, "Kars'ta Doğu Ekspresi treni fenomen oldu, insanlar trende yer bulamıyor. Turistler özellikle Ani ve Çıldır Gölünü geziyor. Buraya gelenler bu güzelliği görüp, yaşıyor, zaten bu göl her şeye değer. Göl bize Allah lütfu, herkesi buraya davet ediyorum." diye konuştu.
"Çıldır Gölü beyaz gelinliğini giymiş"
Atlı kızak ile buz üstünde tur atanların oldukça heyecanlı olduğunu aktaran Karataş, "Kızağa binenler çok mutlu oluyor, buranın cennet vatan olduğunu söylüyor, gerçekten de öyle. Çıldır Gölü beyaz gelinliğini giymiş, çok güzel bir ortamı var ve herkes burada mutlu. İnsanlarımız gelip bu güzellikleri görsün. Biz burada ekmek paramızı kazanıyoruz, vatandaşlarımız da kızaklara binip tur atıyor. Buraya gelip atlı kızaklara binenleri mutlu ediyoruz." ifadesin kullandı.
Atlı kızakçı Turgay Karataş da turistleri memnun etmeye çalıştıklarını ifade ederek, "Çıldır Gölü'nün donması bize ekmek parası kazandırıyor. Göle günlük gelip müşterileri gezdirerek ekmek paramızı kazanıyoruz. Buraya herkesi bekleriz. Gölde buz, güneş, güzel hava, hepsi bir arada. Doğu Ekspresi treninin gelmesiyle müşteri daha çok arttı." dedi.
"Kars çok güzel ve muhteşem bir yer"
Vatandaşlardan Narin Bakran ise İzmir'den Kars turuna geldiklerini anlatarak, "Çıldır Gölü'nde atlı kızaklara bindik, çok eğlenceliydi. Kars çok güzel ve muhteşem bir yer, bu şehrin bu kadar güzel olduğu tahmin etmiyordum. İlk defa buz üstünde atlı kızağa bindim, çok ilginç, inanması çok zor." şeklinde konuştu.
İzmir'den gelen Ege İpekçi de Ani Örenyeri ve Sarıkamış'ı gezip Çıldır Gölü'ne geldiklerini ifade ederek, "İlk defa Kars'a, ilk defa bu kadar doğuya geldim. Kars'ın turizm için çok büyük bir potansiyeli var, her yeri cennet gibi, bir çok tarihi alanı var. Çıldır Gölü'nde atlı kızaklarla gezdik, arkadaşlarıma da gelmelerini tavsiye ediyorum. İlk defa karda, buz üstünde kızak yaptık, keyifliydi." değerlendirmesinde bulundu.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Çıldır Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI