Bugun...Bülbülan Fatihi Yalnız Adam Nöbete Başladı

Tarih: 12-11-2017 16:05:08 + -


ürkiye'de kışın en sert geçtiği illerden biri olan Ardahan'ın 2 bin 581 rakımlı Bülbülan Yaylası'nda restoran işleten ve kışı yaylada tek başına geçirdiği için "Bülbülan Fatihi" olarak bilinen Muammer Bozkurt, pişirdiği yemekler ile yalnız yaşamını merak edip yaylaya gelen bir çok misafirine hizmet veriyorKışın yaylacıların tamamının köy ya da alçak rakımlı alanlara göç etmesine rağmen yaylayı terk etmeyen Bozkurt, şu sıralar kış hazırlıklarını tamamlayıp müşterilerini beklemeye başladıBozkurt:"Yalnız adamın kış nöbeti başlamıştır. Hiç kimse kalmadı, işte buradayım. Gelene gidene herkese hizmette sınır tanımıyorum. Kar yağdı ama yalnız adam yine de burada"


Bülbülan Fatihi Yalnız Adam Nöbete Başladı

Türkiye'de kışın en sert geçtiği illerden olan Ardahan'ın 2 bin 581 rakımlı Bülbülan Yaylası'nda restoran işleten ve "Bülbülan Fatihi" olarak bilinen Muammer Bozkurt, pişirdiği yemekler ile yaşamını merak edip yaylaya gelen bir çok misafiri ağırlıyor.
Ardahan ile Artvin'in Ardanuç ilçesi sınırında yer alan ve yazın her iki kentte oturan yaylacıların ortak kullandığı yaklaşık 300 haneli, 2 bin 581 rakımlı yayla, yaz mevsiminde hayvanlarına otlak bulmak isteyen besicilerin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeri oluyor.
Yaylada yaşayanlar, havanın soğuması ve kar yağışının ardından burayı terk ederek köylerine ya da daha alçak rakımlı alanlara dönerken, yaylada kendine ait barakada kalıp restoran işletmeciliği yapan Bozkurt ise yaz-kış, restorandaki yemeklerin lezzetine bakmak ya da mangal yapmak için gelen misafirlerine hizmet sunuyor.
Kışın yaylanın tek sakini olan, yaylayı hiç terk etmediği için "Bülbülan Fatihi" olarak anılan Muammer Bozkurt, şu sıralar kışın tam olarak etkisini göstermemesine rağmen kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi bulduğu yaylada müşterilerini bekliyor.
Hazırlıklarını tamamlayıp kışın yaylaya gelecek misafirlerini ağırlamaya hazırlanan Bozkurt, kışın sadece ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç kez yerleşim yerlerine inmeyi ve soğuk hava ile kar yağışına rağmen bu kışı da yaylada geçirmeyi planlıyor.
Ardahan'ın yanı sıra bir çok kentten Muammer Bozkurt'u ve pişirdiği yemekler ile etin lezzetine ilişkin övgüleri duyan bir çok kişi, kışın Bülbülan Yaylası'na gelip bu lezzetten tadıyor.
- "Yalnız adam" nöbete başladı
Kendini "yalnız adam" olarak tanımlayan Bozkurt, kışı yaylada tek başına geçireceğini belirterek, "Yalnız adamın kış nöbeti başlamıştır. Hiç kimse kalmadı, işte buradayım. Gelene, gidene, herkese hizmette sınır tanımıyorum. Kar yağmıştır ama yalnız adam yine de buradadır." dedi.
Türkiye'nin birçok noktasından yaylaya gelip restoranına uğrayanların olduğunu dile getiren Muammer Bozkurt, "Ardahan, Erzurum, Artvin ve ilçelerinden, her taraftan insanlar geliyor. Yani Antalya'dan Sinop'a, Edirne'den Ardahan'a herkes gelip beni ziyaret ediyor. Buradan geçiyorlar, bu da beni mutlu ediyor. Bu da bir güzelliktir. Daha ne olsun." şeklinde konuştu.
Balıkesir'den yaylaya et yemeye gelen Yener Ünal ise "Sadece bu tadı, bu lezzeti tatmak için Balıkesir'den geldim. Zamanım ve fırsatım oldukça Muammer ustaya uğrayıp yemeğinden tadıyoruz." ifadesini kullandı.

DİĞER Ardahan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI