28-07-2021 15:20:00

Belçika, emzirme tabusunu yıkacak! “Tüm memelere açık”

Belçikada kadınların toplum içinde bebek emzirmesine ilişkin tabuyu yıkmak için Batı Flaman bölgesindeki Kortrijk şehri meydanına özel bir oturma bankı yerleştirildi.
Belçika, emzirme tabusunu yıkacak! “Tüm memelere açık”

Belçika'da kadınların toplum içinde bebek emzirmesine ilişkin tabuyu yıkmak için Batı Flaman bölgesindeki Kortrijk şehri meydanına özel bir oturma bankı yerleştirildi.

Çocuk ve aile kurumu olan 'Kind en Gezin'in son verilerine göre Belçika'da emziren anne sayısı artsa da, kadınların başkalarının yanında çocuklarını bu şekilde beslemeleri konusunda hâlâ bir tabu var. Bu durum kadınların evden çıktıktan sonra bebeklerini emzirmelerini zorlaştırıyor.

Bu sebeple ülkede pilot uygulamalar devreye sokuldu ve toplum içinde emzirmek isteyen annelere kimsenin olumsuz bir yaklaşım sergileyememesi için güvenli banklar konuldu.

Kind en Gezin tarafından yürütülen projenin sözcüsü Nele Wouters, özellikle bir çocuğun yaşamında erken dönem emzirmenin günde 12 kez ve bazen daha fazla yapılması gerekebildiğini belirterek "Ebeveynler çocuklarını büyütüyor ve onları beslemek kesinlikle bunun en önemli parçası" dedi.

Bu amaçla kurulan emzirme banklarının sponsoru da kadınlara ve annelere özel ürünler ve teknolojiler geliştiren Elvie firması oldu. Farkındalık yaratma amaçlı emzirme bankı Belçika'da ağustos ayının sonuna kadar yerinde kalacak.

"TÜM MEMELERE AÇIK"

Gent merkezli tasarımcı Leda Devoldere tarafından yaratılan bank, kadınların emzirmek için kuytu yerler aramak ve yalnız kalmak istemedikleri takdirde kullanabilmeleri için tasarlandı. İki oturma yeri arasında bebeğin güvenle yatıp uyuyabileceği veya bezinin değiştirilebileceği bir kullanım alanına sahip.

Bank'ın üzerinde "Tüm memelere açık" yazıyor. Projede ayrıca, kadınlar için 'emzirme yerlerini' gösteren bir Belçika haritası da oluşturuldu.

  •   Etiket
  •   Kaynak UlusalAjans

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI