Bugun...Bekir Bozdağ'dan KHK açıklaması

Tarih: 27-12-2017 00:26:01 + -


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 15-16 Temmuz'da darbe girişimine karşı duran sivillere getirilen yargı muafiyeti ile ilgili olarak "15 Temmuz'da vatandaşımızın yaptığı meşru müdafaadır ve bu suç değildir. Darbeye karşı sokağa çıkanları kimse suçlayamaz. Yapılan düzenleme 15 Temmuzdan öncesini ve 16 Temmuz'dan sonrasını kapsamıyor. Düzenlemeyi af olarak nitelemek şehitlere hakarettir" dedi.


 Bekir Bozdağ'dan KHK açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü  Bekir Bozdağ, 696 sayılı KHK'nın  121. maddesiyle 15-16 Temmuz'da darbe girişimine karşı duran sivillere getirilen yargı muafiyeti ile ilgili olarak açıklama yaptı. Metinde değişikliği gerektiren bir muğlaklık olmadığını anlatan Bozdağ'ın açıklamalarını satır başları şöyle:
METİNDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?
15 Temmuz demokrasi destanı yazan şehitlerimizin yakınları ve gazilerimize hukuku idari bakımdan bir sorumsuzluk görülmektedir. Demokrasiyi müdafaa etmek herkesin görevi.Yasa darbeye karşı mücadele edenleri kapsıyor. Bunu okuduğunu anlamamak olarak  değerlendirmezsek, kötü niyetli bir yorumdan başka hiçbir şey değildir. Bu düzenleme 15 Temmuz'dan öncesini  kesinlikle kapsamadığı gibi, 16 Temmuz'dan sonrasını da kapsayan bir düzenleme  değildir.
Yasa, 15 Temmuz'u hem darbe teşebbüsü olarak  değerlendiriyor hem de darbe teşebbüsü boyunca darbe teşebbüsüne katılan  teröristlerin yaptığı her bir eylemi de terör eylemi olarak değerlendiriyor.  İkisini birlikte değerlendiriyor. Yoksa terör eylemlerini ayrı, darbe teşebbüsünü  ayrı bir değerlendirme yapmıyor. Bu düzenleme kesinlikle muğlak bir düzenleme  değildir, açıktır, nettir. Yeni bir düzenlemeye de ihtiyaç bulunmamaktadır. 
'OKUDUKLARINI ANLAMIYORLAR'
Kim ki bu düzenlemeyi 15 Temmuz, 16  Temmuz'dan sonraki süreyi de kapsıyor diye yorumluyorsa, çok net söylüyorum, bu maddeleri ya doğru dürüst okumamıştır, 'yok arkadaş ben bu maddeleri okudum hem  de dikkatle okudum' diyorsa o zaman okuduğunu anlamıyordur.
'BU DÜZENLEME BİR AF DEĞİLDİR'
Ortada bir suç yok, olmayan bir suçun affı da  söz konusu değildir. Buna af diyenler, darbenin başarısızlığına üzülenlerdir.  Darbe severlerdir bunlar. Darbecileri 'niye başarısız oldun' diye itham  edenlerdir."Bu düzenleme aftır" demek şehitlerimize, gazilerimize hakarettir. Af suç işleyenlere yapılır. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü engelleyenler bir suç işlemediler. Bizim ceza kanunumuzun neresinde böyle bir suç var. CHP, 15 Temmuz'u engelleyen kahramanlar suç işlemiştir ve hükümette onları affedecek bir düzenleme yapıyor mı diyorlar. Bu düzenlemeye af diyenler darbeseverlerdir.
'OHAL DEVAM ETİTĞİ SÜRECE KARARNAME ÇIKAR'
Meclisin çalışacağı salı,  çarşamba, perşembe günü hükümet kararname çıkarır, bunun dışındaki günlerde  kararname çıkarmaz' demek fevkalade büyük bir yanlışlıktır. Kararnamenin bir  vakti yoktur. İhtiyaç duyulması, olağanüstü halin gerektirdiği durumların var  olması halinde hükümet OHAL devam ettiği sürece kanun hükmüne kararname  çıkarabilir.

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI