Bugun...Başbakan Yıldırım: Türkiye bölgeye açılmak için iyi bir fırsat

Tarih: 07-12-2017 00:21:18 + -


Başbakan Binali Yıldırım, "Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma hevesi ve BM kararlarına, uluslararası hukuka aykırı kışkırtıcı davranışlarının sona erdirilmesinin ve diyalog yoluyla bölgede barışın sağlanmasının önemini ifade ettik. Türkiye olarak her zaman bu konuda Kore Cumhuriyeti'nin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim. Türkiye'nin bölgeye açılmak için iyi bir fırsat olduğunun karşılıklı teyit ettik" dedi.


Başbakan Yıldırım: Türkiye bölgeye açılmak için iyi bir fırsat

Başbakan Binali Yıldırım, Yıldırım ile Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon, Başbakanlık binasında  gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın  toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, toplantıda, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon  davetine icabetle ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Güney Kore Başbakanı Lee ile yapılan görüşmelerde iki ülke  ilişkilerini tüm yönleriyle değerlendirme fırsatı bulduğunu belirten Yıldırım,  Türkiye ile Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 60. yıl dönümü  olduğunu hatırlattı.
Kore ile Türkiye arasındaki dostluğun "kan kardeşliğine eş değer bir  yakınlık" olduğunu belirten Yıldırım, 2013'ten itibaren ilişkilerin yüksek  düzeyli stratejik iş birliği düzeyine çıkarılmasının, Güney Kore-Türkiye  ilişkilerinin geleceği açısından önemine dikkati çekti.
 Yıldırım, görüşmelerde "iki ülke arasındaki ticaretin, iki ülkenin  potansiyelini yansıtacak şekilde artırılması ve ticaret artarken Türkiye aleyhine  olan ticaret dengesinin de iyileştirilmesi meselesini" ele aldıklarını bildirdi. Güney Kore'nin belli başlı büyük firmalarının, Türkiye'de ortaklarıyla  yeni projeler geliştirmesi konusunda mutabakata vardıklarını anlatan Yıldırım,  "Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Çanakkale Köprüsü'nde başlayan bu  iş birliğinin enerji, petrokimya, demiryolu sektöründe ve savunma sanayisinde  genişletilerek devam etmesinin mümkün olduğunu hep beraber tespit etmiş olduk."  diye konuştu.
TÜRKİYE BÜYÜK FIRSAT 
Güney Kore firmalarının Türkiye'de yapacağı doğrudan yatırımların  sadece Türkiye pazarında değil, Türkiye'nin etrafında 60 ülkeyi, 1,5 milyar  nüfusu ve 30 trilyon dolarlık bir gayrisafi hasılayı ilgilendirdiğini belirten  Yıldırım, Türkiye'nin bölgeye açılmak için iyi bir fırsat olduğunun karşılıklı  teyit edildiğini aktardı.
Güney Kore ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın onay  süreçlerinin tamamlandığını söyleyen Yıldırım, iki ülke arasındaki Hizmet  Ticareti Anlaşması'nın da kısa süre içinde tamamlanacağını bildirdi. Yıldırım,  "Serbest Ticaret Anlaşması'nın beklenen sonuçları vermesi ve ticaret dengesini de  düzeltebilmesi için bazı düşüncelerimizi Sayın Başbakanla paylaşma fırsatı  bulduk." dedi. Yıldırım, Güney Kore Başbakanı Lee ile diplomatik ilişkilerin 60. yılı  olan 2017'de karşılıklı gerçekleştirilen Türkiye-Kore Yılı Etkinlikleri'nin genç  nesillerin birbirlerini ve kültürlerin zenginliğini daha iyi tanımaları açısından  sunduğu fırsatları değerlendirdiklerini belirtti.  Görüşmede bölgesel konuları da değerlendirme fırsatı bulduklarını  belirten Yıldırım, "Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma hevesi ve Birleşmiş  Milletler kararlarına, uluslararası hukuka aykırı, kışkırtıcı davranışlarının  sona erdirilmesinin ve diyalog yoluyla bölgede barışın sağlanmasının önemini  ifade ettik. Türkiye olarak her zaman bu konuda Kore Cumhuriyeti'nin yanında  olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin, Meksika-Endonezya-KoreTürkiye ve Avustralya'dan  müteşekkil MİKTA'nın dönem başkanı olduğunu vurgulayan Yıldırım, Güney Koreli  mevkidaşıyla konuyu değerlendirdiklerini aktardı.
'TÜRKİYE VE GÜNEY KORE BİRLİKTE HAREKETE EDİYOR'
 Birleşmiş Milletler, G20 gibi uluslararası kuruluşlarda Güney Kore ile  Türkiye'nin birlikte hareket ettiğini, iki ülkenin yakın çalışma içinde olduğunu  belirten Yıldırım, "Özellikle uluslararası terör ve Türkiye'nin karşı karşıya  kaldığı mülteci sorunu, Suriye, Irak ve bölgede yaşanan istikrarsızlıklar,  terörle mücadele konularını kapsamlı şekilde ele aldık." dedi.
 Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan FETÖ'ye  karşı Kore'nin yanımızda yer almasından duyduğumuz memnuniyetleri bir kez daha  ifade ettik. Bu terör örgütünün Kore'de var olan faaliyetlerinin sonlandırılması  konusunda gerekli adımların atılması talebimizi Sayın Başbakana ilettik."  değerlendirmelerinde bulundu.
   Güney Kore Başbakanı Lee ile verimli ve yapıcı bir görüşme  gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:   "Gördük ki birçok konuda aynı düşünceleri paylaşıyoruz ve Kore-Türkiye  ilişkilerinin gelişmesi için tam bir irade birliğinin olduğunu bir kez daha teyit  ettik. Ziyaretimizin Türkiye-Kore Cumhuriyeti ilişkilerinin her alanda  gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ederken, Kore Savaşı sırasında hayatını  kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize olan minnet duygularımızı  ifade etmek isterim. Kore devletinin ve halkının yapılan fedakarlıkları unutmamış  olmasını ve şehitlerimizin hatıralarını daima canlı tuttuğunu görmekten de kan  kardeşi bir ülke olarak büyük memnuniyet duyduğumuz ifade etmek isterim."  Başbakan Yıldırım, Güney Kore Başbakanı Lee'yi Türkiye'ye davet etti.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Binali Yıldırım Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI