Bugun...AYM, Kılıçdaroğlu'nun başvurusunu reddetti

Tarih: 30-11-2017 00:31:37 + -


Anayasa Mahkemesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2012'de Başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edilmesinin "ifade özgürlüğünün ihlali" olmadığına hükmetti.


AYM, Kılıçdaroğlu'nun başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun başvurusunu reddetti.  Resmi gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakan olduğu dönemde Kılıçdaroğlu'na, 31  Ocak ve 7 Şubat 2012'de partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmalarda,  "kişilik haklarına saldırıda" bulunduğu gerekçesiyle iki ayrı dava açtı.
 Her iki davada da mahkemeler, söz konusu grup konuşmalarında, "Ey  hırsızlar, yolsuzluk yapanlar, eğer başınıza bir şey gelmesini istemiyorsanız,  hırsızlık ve yolsuzluk yapmadan önce Sayın Başbakan ile temasa geçin, irtibat  kurun kimse size dokunamaz.", "Yalan söylüyor.", "Kardeşliğin, sevginin ve  birliğin dinini fitne çıkararak, nefret üreterek, bölücülük yaparak kullanmak  ancak sana yakışır.", "Sen dindar değilsin, din tüccarısın.", "Ahlaktan uzak  başbakan" sözlerini kullanan Kılıçdaroğlu'nu 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum  etti. Yargıtay'ın yerel mahkemelerin kararını onamasının ardından  Kılıçdaroğlu, "fahiş tutarda tazminat ödemeye mahkum edilmesinin ifade  özgürlüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
 Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, "ifade özgürlüğü ihlali"  olmadığına hükmetti. Başvuru konusunun, halka mal olmuş siyaset adamları arasında  geçtiği için eleştiri sınırlarının sıradan bir insana göre daha geniş olduğu  belirtilen kararda, başvurucunun, Başbakanla girdiği polemik sırasında kullandığı  kimi sözlerin kişisel saldırı içerdiği kaydedildi.
  TAZMİNAT CEZASI ORANTILI 
Kılıçdaroğlu'nun dava konusu ifadelerinin, siyasi bir eleştiri  olmaktan çok bir hakaret zinciri olduğu belirtilen kararda, şu ifadelere yer  verildi: "Başvurucu, ifade özgürlüğünü kullanırken kendisi için de geçerli olan  görev ve sorumluluklara uygun davranmamıştır. Öte yandan, başvurucunun kullandığı  sözleri 'siyasi eleştiri bağlamında söylediğine' ilişkin savunması başvuru konusu  sözlerde yer alan 'tahkiri' ortadan kaldırmadığı gibi davacının bu sözleri  duyduğunda hissettiği olumsuz duyguları da hafifletmez. Bu itibarla mevcut davada  dile getirilen kaba, aşağılayıcı, küçük düşürücü, abartılı kişisel saldırı içeren  sözlerin olayın tarafları ve konuşmanın çerçevesi politik alanda kalsa bile kabul  edilebilir sınırları aşması nedeniyle siyasi bir tartışma içindeki bir görüş  olarak değerlendirilmesi zordur ve bu sözler ifade özgürlüğü kapsamında  değerlendirilemez. Başvurucunun tazminat ile cezalandırılmasının toplumsal  ihtiyacı karşıladığı ve dolayısıyla 'demokratik bir toplumda gerekli' olduğu  kabul edilmiştir."  Verilen tazminat cezasının miktarının orantılı olduğu vurgulanan  kararda, başvurucunun "ifade özgürlüğünün ihlal edilmediği" belirtildi.

DİĞER Kemal Kılıçtaroğlu Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
  23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 • Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
  Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 1. 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 2. Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 3. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 4. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 5. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 6. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI