Bugun...Ardahan Balı Carrefour-SA raflarında yerini alacak

Tarih: 29-03-2018 00:11:47 + -


Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı arıcılara yönelik Carrefour-Sa tarafından Ardahan Ticaret Sanayi Odası salonunda eğitim semineri düzenlendi.


Ardahan Balı Carrefour-SA raflarında yerini alacak

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı arıcılara yönelik Carrefour-Sa tarafından Ardahan Ticaret Sanayi Odası salonunda eğitim semineri düzenlendi.
Ardahan balının coğrafi işaret alması ve daha kaliteli ve daha hijyenik bir şekilde üretilmesiyle birlikte Carrefour-Sa raflarında yerini alması amacıyla düzenlenen seminere katılan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, “Pancarın içerisindeki şeker doğaldır. Dolayısıyla pancardan saf şekeri çıkardığında o bir kimyasal maddedir ve sizin vücudunuz da onu tanımaz arının vücudu da onu tanımaz. O vücudu tahrip eder, zehir etkisi yapar.” diye konuştu.
Ardahan Arıcılar Birlik Başkan İlhan Evliyaoğlu Ardahan balının coğrafi işareti almasıyla birlikte Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’ya eğitim semineri yaptırıp arıcıların aldığı eğitimle daha verimli ve kaliteli bal üretmeleri ve arıcıların ürettiği balı mağaza raflarında satışa sunmayı hedefliyor.
Nasıl daha fazla bal elde edilir
Toplantıya katılan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, arıyı tamamen şekerle beslemenin yanlış olduğunu ifade ederek “Pancar neden faydalıdır? Çünkü pancarın içerisindeki şeker doğaldır. Dolayısıyla pancardan saf şekeri çıkardığında o bir kimyasal maddedir ve sizin vücudunuz da onu tanımaz arının vücudu da onu tanımaz. O vücudu tahrip eder, zehir etkisi yapar, karaciğerin üzerinde ok olumsuz etkileri vardır, vücudun bütün dengelerini bozar. Ama ar onu çiçekten aldığı zaman son derece faydalı olmakta” ifadelerini kullandı.
Olabildiğince doğala dönmek zorunda olduğumuzu ve doğal besinle beslenmek zorunda olduğumuzu belirten Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, “Tüketiciye bal yemenin avantajlarını anlattığımız zaman şeker yediğinde sağlığını kaybettiğini bel yediğinde ise şeker yemekle kaybettiği sağlığını geri kazandığını anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.
Şekerin insan sağlığı için en büyük tehditlerden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, “Şeker bir yandan obezitenin temel nedenlerinden bir tanesi bir yandan karaciğer enzimlerinin özellikle karaciğerin onu parçalamak için gerekli olan enzimleri üretirken tahrip olması, karaciğerdeki dejenerasyonun oluşması bakımından şeker özellikle nişasta bazlı şekerler şu anda dünyada glikoz şurupları yüksek fruktoz şurupları adı altında satılan şuruplar vesaire bunlar toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sorunlardır. İnsanları şeker yemek yerine bal yemeğe davet ediyoruz. Çünkü şeker, insan organizmasının sonradan tanıştığı bir şey. Buna alışması da mümkün değil. Şeker doğal olarak balda, meyvelerde hatta pancarda bir besindir. Ancak siz bunu çıkardığınız zaman artık bu kimyasal maddedir ve vücut tarafından tanınmaz tehlikeyi olmaya başlar. Onun yerine doğal olarak şekerleri almak gerekiyor. Bunun da bal temel kaynağıdır.” diye konuştu.
Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu baldaki şekerlenme ilgili de “Şekerlenme dediğimiz balın aslında doğal olarak baldaki glikoz baldaki fruktoz meyve yapısındakilerdir onlar sentetik olarak elde edilenler değil. Bunlar son derece faydalıdır. Ve baldaki glikoz fiziksel olarak belirli bir süre sonra koşullara bağlı derecede kristalize olur. Tabi kristaller iri şeker tanesi gibi algılandığı için buna şekerlenme denir. Bunu sanki sahteymiş gibi algılarlar sanki şeker katılmış gibi algılarlar. Aslında bu yanlıştır. Doğal bal, özellikle bu bölgenin balları hızlı bir şekildi kristalize olur ve katılaşmaya başlar. Bunu gören vatandaşlar aslında bu balın hileli olduğunu düşünmek yerine sağlık açısından kullanımının ve hazmının daha kolay olması bakımından bu şekilde kristalize olmuş donmuş balları tercih etmesi gerekir. Şekerlenme balın doğal fiziksel olayıdır. Biz kristalizasyon diyoruz. Ama zaten bal şekerden üretildiği zaman kristalize olmuyor. Yani bu bölgede bir insan bu zamanlarda sıvı bir bal yemişse bu balın ya sahte olduğunu bilmek zorunda yada ısıtıldığını bilmek zorunda. Yani kendi haline bıraktığın zaman bu bölgenin balları zaten kristalize olur. Kristalize olmuşsa şu zamana kadar bu son derece doğal olduğu anlamına geliyor. Olmamışsa ona şüpheyle bakmak lazım. Yani ya onu glikoz gibi fruktoz gibi şuruplardan elde etmiştir veyahut da doğal balı hakiki balı ısıtmıştır bu da ısıtıldığı için önemli derecede değer kaybına uğramış demektir.”
Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu daha sonra şunları söyledi:
“Sadece arının çok ihtiyaç olduğu bazı dönemlerde doğal pancar şekeriyle takviye amaçlı baharda besleme yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu tabi arının daha sonraki sezonda sağlıklı olup açlığı giderip üretim yapmasına katkıda bulunduğu için kabul ediyoruz. O sırada da doğada polen varsa zaten o aman vermiş olduğunuz şekerin zararı olmuyor. Ama arıyı şeker verip de beslemeye çalışmak yani temel besin maddesini şekerden yapmak veyahut da şekerden ona bal yaptırmak onu da insanlara ve arının tüketimine sunmak hem insan için hem de arı için son derece zararlıdır.”
Bu topraklarda kazanılan bu topraklarda kalsın
KARPURSA Yetkilileri ise, “Carrefoursa olarak arıcılık mesleğini gelecek kuşaklara taşımak üzere buradayız. Bu 3 günlük eğitimin sonunda katılımı sağlayan arkadaşlarımız sertifika alacaklar. 18-45 yaş aralığında minimum 30 kovanı bulunan ve uygun üretim yapabilen üreticilerle çalışmak istiyoruz. Buradaki asıl amacımız bu topraklardan kazandıklarımızı tekrar bu topraklara bırakmak. Bu mirasın korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını çok önemsiyoruz ve bu konuda hep birlikte el ele üreticilerimizle birlikte gitmek için buradayız.” dedi.
Ardahan balı Carrefoursa raflarında yer alacak
Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu ise, “Carrefoursayla yürütmekte olduğumuz eğitim toplantısındayız. Bir marka olan Ardahan balını inşallah bundan sonraki süreçte Carrefoursa bulunması için öncelikle çiftçilerimizi bir eğitime tabi tutuyoruz. İlerleyen zamanda ürettikleri ürünleri, kaliteli ürünlerini Carrefoursa raflarında tüketiciye sunmayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

DİĞER Ardahan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
  23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 • Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
  Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 1. 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 2. Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 3. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 4. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 5. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 6. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI