Bugun...AK Parti 15. kuruluş yıl dönümünü kutluyor

Tarih: 14-08-2016 19:15:52 + -


14 Ağustos 2001'de Türk siyasi hayatında yerini alan AK Parti, 15. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. AK Parti Genel Merkezi önündeki kutlamalara video konferans aracılığıyla bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dava arkadaşlarımla gönül bağım bitmemiştir, bitmeyecektir" dedi.


AK Parti 15. kuruluş yıl dönümünü kutluyor

14 Ağustos, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 15. kuruluş yıldönümü. 15 Temmuz'da şehit olanların anısına bu yıl kutlama programı yapılmıyor.  AK Parti Genel Merkezi önünde sade bir etkinlik düzenleniyor.
 
 
Tören bu yıl ilk kez açık alanda düzenleniyor.  5 binin üzerinde resmi davetli var.  Programa, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın yanısıra 11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız ile çok sayıda eski-yeni AK Parti kurmayı katıldı. Programda, AK Parti’nin 15 yılını anlatan bir video gösterimi de yapıldı.
BAŞBAKAN YILDIRIM:  EĞİLMEDİK, BÜKÜLMEDİK, YIKILMADIK
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım bir konuşma yapıyor.  Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:
Şehitlerimizi selamlayarak sözlerime başlıyorum. Bugün sizlerle bir arada olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Bugün bizim için özel bir gün. İçinde bulunduğumuz durumda çok daha anlamlı hale gelen dönemdeyiz. 15 Temmuz 2001'de AK Parti kuruldu. Bugün AK Parti 15 yaşında. Bu kutlu hareket bismillah diyerek milletin huzuruna çıktı. Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin kurulduğu gün, 'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' demişti. Bu sözün üstünden 15 yıl geçti. 15 yıl sonra hain FETÖ darbe girişiminin püskürtülmesiyle gördük ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Türkiye'yi ön saflara taşıdık, bir yandan da vesayet odaklarıyla mücadele ede ede geldik. İstiklal ve istikbal mücadelesi verdik. Eğilmedik, bükülmedik, yıkılmadık, millete güvendik ve başardık.
2002 seçimlerine giderken 'Tek başına, iş başına' dedik. İlk seçimlerde zaferle çıktık, işbaşına geldik. Türkiye'nin bütün imkan ve kaynaklarını vatandaşlarımız için kullandık, seferber ettik. Her şey Türkiye için dedik ve Türkiye için yaptık. Ülkenin tıkanmış damarlarını açtık. Türkiye'yi adaletle, hakkaniyetle büyüttük ve geliştirdik. Bize omuz veren milletin başını öne eğdirmedik. Önce Türkiye diye yola çıktık ve durmak yok yola devam dedik. Diklenmedik ama dik durduk. Milli irade karşısında hiçbir terör örgütü, vesayet odağını tanımadık. Eli kanlı FETÖ darbecilerine milletimizle birlikte diz çöktürmenin onuruyla huzurlarınızdayız.
O karanlık 15 Temmuz gecesi millet akın akın meydanları doldurdu. Çünkü Başkomutan, Cumhurbaşkanı'nın çağrısı vardı. O gece medyamız, o gece polisimiz, o gece valilerimiz kaymakamlarımız, savcılarımız ve 79 milyon milletimiz bir oldu, tek yürek oldu ve bu darbeci hainlere gereken derslerini verdi. Milletçe çıktığımız bu yolda, milletle yürüdük.
ERDOĞAN'IN MESAJI OKUNDU
Etkinlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okundu. Sinevizyon gösterisiyle AK Parti'nin 15 yıllık öyküsü anlatıldı. Daha sonra AK Parti Genel Merkezi önündeki kutlamalara video konferans aracılığıyla bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dava arkadaşlarımla gönül bağım bitmemiştir, bitmeyecektir" dedi.  
" BİN 400 YILLIK KADİM BİR DAVA"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu parti 15 yıllık bir parti olabilir ama bu partinin ve mensuplarının medeniyet davası bin 400 yıllık kadim bir davadır. Bu parti ve mensupları Anadolu coğrafyasında bin yıldır verilen mücadelenin bugünkü temsilcileridir. AK Parti'yi var eden ve yaşatan ruh, İstanbul'un Fethi'nden Çanakkale'ye, İstiklal Harbi'nden 15 Temmuz'a kadar bu milletin iftihar vesilesi tüm dönemlerinin ruhudur" diye konuştu.
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Erdoğan şu ifadeleri kullandı:  "Dünyanın neresinde bir mazlum varsa akan göz yaşını silen bir eldir. Bu parti, ötekileştirmelerin, dışlanmışların, öz yurdunda parya muamelesi görenlerin ümitle çarpan yüreğidir. Onun için sizlere büyük görevler düşüyor. 15 Temmuz'a kadar AK Parti'ye oy verenlerden aldığınız güçle tüm Türkiye'ye hizmet etmenin çabası içindeydiniz. 15 Temmuz'dan sonra ise hangi partiye oy vermiş olursa olsun artık Türk milletinin tamamına karşı kayıtsız şartsız sorumluluğunuz vardır.  Bu millet, ülke, devlet, bayrak, ezanlar varsa biz varız. 15 Temmuz'da hepsine birden saldırdılar.
"ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİ GİBİ DAVRANAMAYIZ"
Artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız. Hiçbirimiz davranamayız. En başta cumhurbaşkanı olarak ben davranamam. Aynı şekilde, Türkiye'nin son 14 yılının sorumluğunu üstlenmiş iktidar partisi olarak, AK Parti böyle davranamaz. Muhalefet partilerinin de aynı anlayışta olduğuna bu süreçte şahit oldum, inanıyorum. Sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, meslek örgütlerinin, farklı meşreplerin, ekollerin temsilcisi tüm grupların da aynı anlayışta olduğunu ümit ediyorum." 
"AK PARTİ'NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ GÖNÜLDEN KUTLUYORUM"
Erdoğan, "Ak Parti'den yeni dönemde de aynı öncü misyonunu devam ettirmesini bekliyorum. Kurucusu olduğum Ak Parti'nin kuruluş yıldönümü gönülden kutluyorum" dedi.
ABDULLAH GÜL: AKLINI BİR KİŞİYE EMANET EDERSEN...
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti Genel Merkezi önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Hep beraber önce yenici hareket olarak başlayan, ve kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz AK Parti Türkiye'yi inanılmaz bir şekilde değiştirdi ve bugünlere taşıdı. Bütün emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz'da şehit verdiğimizi Erol kardeşimizi özellikle hatırlamak istiyorum. Bu partinin oluşumunun ilk gününden itibaren emeği geçmiştir.
Bugün maalesef 15 Temmuz'un çok karanlık gecenin Türk tarihinin utanç sayfalarından biri olan birinci ayının aydönümü. 4 hafta önce, hiçbirimizin düşünemeyeceği, kimsenin de hayal edemeyeceği şekilde devlet kademelerine sızmış olan, cemaat adı altında bu hareketin darbe girişimiyle uyandı. Çok şükür başarılamadı. Halkın, bütün Türk gençliğinin canını ortaya koymasıyla önlendi. 'Ben varım' diye sokağa çıkanlar tankların önüne yattı, kurşunlara göğüslerini siper ettiler ve karanlık sayfanın açılması önlendi. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Gerek dini bir cemaat olsun, gerek ideolojik bir grup olsun, herkes aklını fikrini bir kişiye emanet ederse sonu böyle olur. Herkesin aklının, fikrinin muhakemesini ortaya koyması gerekir. Bu yapılar şeffaf olmazsa, gizlilikler olursa, Müslümanlıkta görüşmemiş şekilde takiye yapılırsa, ikiyüzü olursa ülkelerin başına bu tip felaketleri getirirler. Çok şükür bu karanlık sayfa açılmadı.
15 sene önce partimizi kurduğumuzda Türkiye'nin önü öngörülemez şekildeydi. Arkadaşlarımızla çok çalıştık. Akılla hazırlıklar yaptık, geleceğimizin yol haritalarını çizdik. Reformlar yapıldı. Cumhuriyet tarihinin en parlak dönemlerini AK Parti iktidarları yaşattı. Herkesin hayat standartları yükseldi, taşın, toprağın değeri arttı, Türkiye ile dost olmaya uğraşılan bir ülke yaptık. Bunları yaparken de antidemokratik birçok saldırılarla karşı karşıya kaldık. Bu parti AYM'den 1 oyla döndü. Bütün bunlar yaşandı ama iktidarda olduğumuz için, hiçbir zaman rövanşist olmadık, hep geleceğe baktık. Şimdi de 1 ay önce yaşadığımız bu rezil, bu utanç verici isimleri tarihe kara leke olarak geçecek bu insanların Türkiye'yi düştüğü bu durumdan Genel Başkanımız ve siz çıkaracaksınız.
Çıkarırken evrensel hukukun özelliklerinin farkındayız. 15 yıl önce yaptığımız gibi, yapacağınız planlarla insanların güvenini kazanacaksınız. İnanıyorum ki Türkiye'yi bu ortamdan çıkaracağız. Unutmayın ki, Türkiye'nin ve Türk halkının sorumluluğu AK Parti'nin omzundadır. Türkiye'yi bu karanlıktan çıkarmak için geleceğe bakmak gerek. Demokrasiyi derinleştirecek, hukuku güvenilir hale getirir, devleti şeffaf yapacak bir siyasi ortamı yine AK Parti yapacaktır."
1 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ DEV TÜRK BAYRAĞI İLE YÜRÜDÜLER

AK Parti Genel Merkezi'ne 1 kilometre uzunluğundaki dev  Türk bayrağıyla yürüyen yaklaşık 6 bin vatandaş, partinin 15. kuruluş yıl  dönümünü kutladı.
Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde toplanarak AK Parti  Genel Merkezi'ne doğru yürüyüşe başlayan yaklaşık 6 bin vatandaş, 4 metre eninde,  1 kilometre uzunluğunda dev Türk bayrağı taşıdı.
Ellerinde 16 Türk devleti sancağı ile Türk bayrakları da bulunan  vatandaşlar, kutlama yürüyüşü boyunca "Vatan sana canım feda" sloganı attı.
Yürüyüş, AK Parti Genel Merkezi'nin önünden geçilerek ATO Congresium'a  ulaşılmasıyla sona erdi.
CEVDET YILMAZ: EN GÜÇLÜ SİYASİ TEŞKİLATLARDAN BİRİ OLDUK
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 15 yıl  önce kurulan AK Parti'nin, 10 milyon üyesiyle dünyanın en büyük siyasi  organizasyonlarından, en güçlü siyasi teşkilatlarından biri haline geldiğini  bildirdi.
Yılmaz, AK Parti'nin kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla parti  genel merkezi önünde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 14 Ağustos 2001'de  kurulan partilerinin siyasi tarihe altın harflerle geçtiğini belirtti.
AK Parti Kurucu Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o  yıllarda ifade ettiği "Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sözlerini hatırlatan ve  o günden sonra da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığına dikkati çeken Yılmaz, Türk  milletinin uzun yıllardır hasretini çektiği siyasi temsile kavuştuğunu, milli  iradenin vesayet odaklarından kurtulduğunu söyledi.
Yılmaz, "Kurucu Genel Başkanımız ve yol arkadaşları tarafından  başlatılan bu kutlu, erdemli hareket sayısız başarılar, eserler ve hizmetlerle  dolu 15 yılı geride bıraktı. Sadece ülkemizin değil tüm mazlum milletlerin umut  ışığı olan AK Parti, zamanla bir dünya markasına dönüştü, ilklerin partisi oldu.  Sadece ülkemizin değil insanlığın siyasi tarihinde şan ve şerefle yerini aldı."  ifadelerini kullandı.
Kuruluşundan çok kısa bir süre sonra tek başına iktidara gelen AK  Parti'nin 15 yılda 11 kez seçime gittiğini bildiren Yılmaz, 2 cumhurbaşkanı, 4  başbakan çıkarma onurunu yaşadıklarını, 7 ayrı hükümet kurduklarını anımsattı.
"MİLLETİN PARTİSİ OLDUK"
Yılmaz, AK Parti'nin 14 yıl kesintisiz iktidarda kalarak önemli bir  rekora imza attığını, seçmenin desteğine mazhar olduğunu belirterek, şöyle devam  etti:
"10 milyon üyemizle dünyanın en büyük siyasi organizasyonlarından, en  güçlü siyasi teşkilatlarından biri haline geldik. 'Her şey Türkiye için' diyerek  yola çıktık, 'Durmak yok yola devam' dedik. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün  istedik. 'Daima millet, daima hizmet' diyerek kalkınmayı hızlandırdık. 'Sen ben  yok Türkiye var' diyerek 79 milyonu kucakladık. Gençlerin, kadınların, milletin  partisi olduk. Milletin sesi, Türkiye'nin partisi olan AK Parti'nin 15. kuruluş  yıl dönümünü tebrik ediyoruz. Rabb'imizin izni, milletimizin desteği ve duası ile  'nice yıllara' diyoruz. 2023 ve ötesine uzanan hedeflerimizle yeni başarılar ve  eserlerle dolu yıllar niyaz ediyoruz."
Şırnak Beytüşşebap AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve korucu  Naci Adıyaman'ın PKK tarafından şehit edildiğini hatırlatan Yılmaz, Adıyaman'a   ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminde şehit olanlara Allah'tan rahmet  diledi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Partiler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 1. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 2. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 3. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 4. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 5. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 6. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI