Bugun...ABD'den flaş karar

Tarih: 22-12-2017 00:32:42 + -


ABD yönetimi, insan hakları ihlali ve yolsuzluk faaliyetlerine karıştıkları gerekçesiyle dünya genelinde 50'yi aşkın kişi ve kuruluşu yaptırım listesine ekledi. Yaptırım listesine eklenenler arasında Myanmar ordusunun Batı Güçleri'nin eski generali Maung Maung Soe da yer aldı. ABD'nin Myanmar'a karşı son 5 yılda aldığı ilk yaptırım kararına neden olan Soe’nun habis faaliyetleri arasında keyfi tutuklamalar, yargısız infazlar ve cinsel tacizlerin yanı sıra köylerin yakılmasının bulunduğu kaydedildi


ABD'den flaş karar

Washington yönetimi, insan hakları ihlali ve  yolsuzluk faaliyetlerine karıştıkları gerekçesiyle dünya genelinde 50'yi aşkın  kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı. Myanmar ordusunun eski generali  Maung Maung Soe’ya, Rohingya Müslümanlarına uygulanan "etnik temizlik"ten ötürü  yaptırım uygulanacağı bildirildi. 
ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl Kongre’den geçen Küresel Magnitsky  İnsan Hakları Yasası çerçevesinde yeni bir yaptırım programı başlatıldığını  açıkladı.
 
Açıklamada, Başkan Donald Trump’ın bu program çerçevesinde dünya  genelinde 13 insan hakları ihlalcisi ve yolsuzluk aktörüne yaptırım uygulanması  için başkanlık kararnamesini imzaladığı bildirildi.
 
Aralarında Myanmar, Gambia, Sudan, Kongo, Pakistan, Özbekistan, Rusya  ve Çin’in bulunduğu ülkelerden yaptırım listesine eklenenler arasında Myanmar  ordusunun Batı Güçleri'nin eski generali Maung Maung Soe da yer alıyor.
 
Soe’nun, ABD'nin Myanmar'a karşı son 5 yılda aldığı ilk yaptırım  kararına neden olan habis faaliyetleri arasında keyfi tutuklamalar, yargısız  infazlar ve cinsel tacizlerin bulunduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer  verildi:
 
"Maung Maung Soe, Burma ordusunun Batı Güçleri’nin eski generali  olarak Arakan eyaletindeki Rohingya Müslümanlarına karşı geniş kapsamlı insan  hakları ihlallerine neden olan askeri operasyonu yürüttü. ABD Dışişleri  Bakanlığı, 22 Kasım’da Arakan eyaletinde yaşananları etnik temizlik olarak  tanımladı. ABD hükümeti, Soe’nun Burmalı güvenlik güçlerine karşı yargısız  infazlar, cinsel tacizler, keyfi tutuklamalar ve köylerin yakılması gibi  faaliyetlerine dair güvenilir kanıtları inceledi.”
  
Soe’nun yürüttüğü askeri operasyonun yüz binlerce Arakanlının  Bangladeş’e göç etmesine neden olduğu vurgulanan açıklamada, Burma ordusunun  erkekleri ve oğlan çocuklarını kitleler halinde katlederken kadınlara tecavüz  ettiğini anlatan şahitler bulunduğu kaydedildi.
 
Toplamda 52 kişi ve kuruluş listeye eklendi
 
ABD'nin yaptırım listesine alınan diğer isimler arasında Gambia’nın  eski Başkanı Yahya Jammed, Özbekistan’ın eski lideri İslam Karimov’un kızı  Gülnara Karimova, İsrailli milyarder iş adamı Dan Gertler ve Pakistanlı cerrah  Mukhtar Hamid Shah bulunuyor.
 
Hazine Bakanlığı, ayrıca çoğu Afrika ülkelerinden olmak üzere 39 kişi  ve kuruluşu, Trump’ın kararnamesindeki 13 kişiyle ilişkileri nedeniyle ayrıca  yaptırım listesine eklediğini duyurdu.
 
Washington yönetiminin, bugün aldığı kararlar çerçevesinde yaptırım  uygulanacak kişi ve kuruluş sayısı böylece 52'ye ulaştı. Yaptırım listesine  alınanların ABD'deki mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalılarla ticari ilişki  kurmaları yasaklanıyor.

DİĞER Dünya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI